stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT
Europejskie Centrum Solidarności i Uniwersytet Gdański zapraszają na "Gdańskie Wykłady Solidarności". Gościem będzie prof. Alain Touraine, który wygłosi wykład: Od narodowych do globalnych ruchów społecznych.

Alain Touraine (1925) to jeden z najbardziej znanych socjologów francuskich, twórca i wieloletni dyrektor Centrum Analizy i Interwencji Socjologicznej w paryskiej École des hautes études en sciences sociales, a także członek zagraniczny Polskiej Akademii Nauk.

Jest przedstawicielem socjologii działania i twórcą metody interwencji socjologicznej, w której badacz staje się mediatorem między działaczami danego ruchu społecznego. Zasłynął m.in. z badań polskiej Solidarności pt. Solidarność. Analiza ruchu społecznego 1980-1981, które wznowione zostały niedawno nakładem Europejskiego Centrum Solidarności.

Alain Touraine zajmował się analizami ruchów narodowowyzwoleńczych oraz robotniczych w Ameryce Łacińskiej i społeczeństwach postindustrialnych Europy, w ostatnich latach podejmuje problematykę płci oraz krytykę współczesnej demokracji. Jest laureatem wielu nagród, w tym Nagrody Księcia Asturii w dziedzinie Komunikacji i Działania na Rzecz Ludzkości (2010). Do jego najważniejszych publikacji naukowych należą: Sociologie de l'action (1965), La Société post-industrielle. Naissance d'une société (1969), Le Retour de l'acteur (1984), La Parole et le sang (1988), Le Monde des femmes (2006). W języku polskim ukazały się w zeszłym roku jego trzy prace: Solidarność. Analiza ruchu społecznego 1980-1981 (1983), O socjologii (1974) oraz Samotworzenie się społeczeństwa (1973).

Spotkanie odbędzie się w piątek, 20 maja o godz. 14.00 na Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Bażyńskiego 4, sala S 205.

Gdańskie Wykłady Solidarności to spotkania z wybitnymi intelektualistami, historykami idei społeczno-politycznych, autorytetami życia publicznego z Polski i zagranicy. Ich zadaniem jest twórcze odniesienie się do etosu ruchu Solidarności w kontekście budowy społeczeństwa obywatelskiego. Czy? Dlaczego? Jak? - to pytania, które mają pomóc w zdiagnozowaniu kondycji współczesnej demokracji i sformułowaniu nowych rozwiązań dla życia obywatelskiego.

Przeczytaj także