stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Gdańskie Wykłady Solidarności: Jadwiga Staniszkis Opinie (10)

paź 18

piątek, g. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
lis 14-15

czwartek - piątek, g. 12:00 - 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Europejskie Centrum Solidarności i Uniwersytet Gdański zapraszają na "Gdańskie Wykłady Solidarności". Drugi wykład z serii pt. Polska - po kryzysie czy w kryzysie? wygłosi prof. Jadwiga Staniszkis.

Zapraszamy w środę, 27 kwietnia o godz. 13.30 na Wydział Nauk społecznych UG, ul. Bażyńskiego 4, sala S 208.

"Gdańskie Wykłady Solidarności" to spotkania z wybitnymi intelektualistami, historykami idei społeczno-politycznych, autorytetami życia publicznego z Polski i zagranicy. Ich zadaniem jest twórcze odniesienie się do etosu ruchu Solidarności w kontekście budowy społeczeństwa obywatelskiego. Czy? Dlaczego? Jak? - to pytania, które mają pomóc w zdiagnozowaniu kondycji współczesnej demokracji i sformułowaniu nowych rozwiązań dla życia obywatelskiego.

Jadwiga Staniszkis (ur. 1942) uznawana jest za opiniotwórczą ekspertkę światowej klasy w dziedzinie socjologii polityki, teorii socjalizmu i postkomunizmu oraz transformacji polityczno-gospodarczej w Europie Środkowo-Wschodniej. Aktywnie uczestniczyła w działalności opozycyjnej w Polsce, należała do grona ekspertów Solidarności w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku. W swoich najnowszych badaniach skupia się na problemie globalizacji, słabości instytucji państwowych, zmianach paradygmatu procesu integracji europejskiej oraz zjawisku postpolityki. Jest jednym z najczęściej cytowanych polskich socjologów na świecie. Jako krytyczna obserwatorka wydarzeń politycznych ma znaczący wpływ na kształt polskiego życia publicznego.

Otrzymała szereg stypendiów zagranicznych oraz wykładała na wielu prestiżowych uczelniach świata. Jej prace tłumaczone i wydawane były w krajach Europy, w Rosji, Stanach Zjednoczonych oraz Japonii. Do najbardziej znanych książek należą: The Dialectics of Socialist Society: Polish Case (1981) Poland's Self-Limiting Revolution (1984), The Dynamics of Breakthrough in Eastern Europe (1992), Ontologia socjalizmu (1988), Postkomunizm (2001), Władza globalizacji (2003), Antropologia władzy (2009).

Została uhonorowana Nagrodą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej za badania nad procesem transformacji w Polsce i na świecie (2004) oraz odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006).





Idea projektu Gdańskich Wykładów Solidarności

Oferta naukowo-dydaktyczna comiesięcznych wykładów publicznych, realizowanych przez Europejskie Centrum Solidarności we współpracy z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Odnosząc się do idei solidarności społecznej, zaproszeni goście będą mieli za zadanie zinterpretować współczesną sytuację, w jakiej znajduje się polskie społeczeństwo. Ta diagnoza stanowić ma punkt wyjścia do próby sformułowania propozycji rozwiązania aktualnych problemów społecznych. Jako że wykłady będą dotyczyć podstawowych spraw dotykających obywateli, każdy z nich powinien stawiać prosto sformułowane pytanie zaczynające się od słów 'Dlaczego...?', 'Czy...?', wzgl. 'Jak...?'.

Drugą istotną cechą cyklu Wykładów Solidarności jest podkreślenie wagi wrażliwości społecznej w refleksji nad współczesną sytuacją Polski. Cykl ma za zadanie wzbudzić w środowisku Trójmiasta potrzebę dyskusji publicznej. Wykłady są skierowane nie tylko do studentów i środowisk akademickich, ale także szerszych grup słuchaczy zainteresowanych dzisiejszą dyskusją publiczną nad dotykającymi obywateli problemami.

Serdecznie zapraszamy!