stat
Wydarzenie już się odbyło

Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na Gdańskie Wykłady Solidarności. Gościem najbliższego spotkania będzie: Przemysław Czapliński - Dwie ojczyzny, dwa kolonializmy. Literatura polska przełomu XX I XXI wieku w poszukiwaniu więzi społecznej.

lis 17

niedziela, g. 16:00

Gdynia,
bilety 20 zł
lis 22

piątek, g. 19:30

bilety 130 zł
Spotkanie odbędzie się w środę, 9 listopada, o godz. 18:00 w sali warsztatowej nr 5 (III piętro)

Prof. Przemysław Czapliński jest historykiem literatury XX i XXI wieku, eseistą, tłumaczem, krytykiem literackim, współtwórcą Zakładu Antropologii Literatury na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ma na swoim koncie wiele książek, ostatnio: "Polska do wymiany" (2009), "Resztki nowoczesności" (2011) i "Poruszona mapa" (2016). Zastanawiać się będziemy nad tym, jak przeszłość ukształtowała współczesną mentalność polskiego społeczeństwa, wpływając nawet na dzisiejsze wybory polityczne.

Aktualny konflikt w Polsce jest opisywany jako starcie tradycji z nowoczesnością, polskości z europejskością, patriotyzmu z kosmopolityzmem, czy lokalności z globalizacją. "Tradycja", "polskość", "patriotyzm" i "lokalność" mają być przejawami suwerenności, ich przeciwieństwa zaś znakami kolonizacji, dokonywanej przez obcy kapitał i obce prawo. Diagnoza ta, nawet jeśli fałszywa, jest podtrzymywana w debacie publicznej przez społeczne emocje. Kiedy jednak zbadamy literaturę - szczególnie wyczuloną na zbiorowe emocje - okaże się, że we współczesnej Polsce mamy do czynienia nie z dekolonizacją, lecz z nową kolonizacją. Czym się różnią, a w czym są podobne? Kto jest siłą kolonizującą, a kto kolonizowanym ludem? Jaką ojczyznę projektowała "europeizacja", a jaką konstruuje "polonizacja"? Do pytań tych dodać trzeba najtrudniejsze: czy z literatury wyłania się narracja o rzeczywistej dekolonizacji?

Gdańskie Wykłady Solidarności to cykl wykładów publicznych intelektualistów, teoretyków oraz historyków idei społeczno-politycznych, których zadaniem jest twórcze odniesienie się do dziedzictwa ruchu Solidarności w kontekście budowy społeczeństwa obywatelskiego oraz diagnozy aktualnych problemów społeczno-politycznych w Polsce, Europie i na świecie.