Muzeum Historyczne Miasta Gdańska oferuje miłośnikom dawnego rzemiosła cykl wykładów o gdańskich srebrach. W ramach cyklu zostaną przeprowadzone cztery bezpłatne zajęcia dla zamkniętej grupy 12 osób. Pierwsze dwa będą poświęcone tajnikom warsztatu złotnika, a w ramach dwóch ostatnich zaprezentowane zostaną mało znane zbiory z muzealnych magazynów.
- Dawni mistrzowie, w przeciwieństwie do obecnie wyspecjalizowanych jubilerów, zajmowali się produkcją wyrobów i biżuterii ze złota, stopów metali szlachetnych i szlachetnych kamieni. Zdarzało się tak, że produkcja jednego tylko przedmiotu pochłaniała okres kilku lat. Uczestnicy naszych szkoleń dowiedzą w prosty i przystępny sposób się jak wyglądał cały ten proces, a ponad to będą mogli zobaczyć zabytkowe przedmioty z bliska - bez muzealnych szyb. W ten sposób nauczą się rozróżniać poszczególne techniki dawnych mistrzów nie na postawie zdjęć, a konkretnych przykładów. Nie zabraknie też materiałów filmowych - mówi dr Anna Frąckowska z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, autorka zajęć.
Zajęcia są przeznaczone dla osób powyżej 15 lat. Zgłoszenia przyjmowane pod adresem a.frackowska@mhmg.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń. Czwarte zajęcia odbędą się w czwartek 27.04.2017 r. o godz. 17:00 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta. Każde zajęcia będą trwały ok. 45 min.
Cykl warsztatów - Tajemnice dawnych sreber...Warsztaty składają się z cyklu 4 spotkań.
26.01.2017, godz. 17:00 [czwartek]
Tajemnice dawnych sreber... Planhamer, drejla i bocian - czyli o tajnikach warsztatu złotnika.
23.02.2017, godz. 17:00 [czwartek]
Gdańskie srebra. A nóż widelec... - sztućce przez stulecia.
30.03.2017 r., godz. 17.00 [czwartek]
Gdańskie srebra. O grzywnach i łutach oraz jak czytać znaki na srebrach?
27 IV 2017 r., godz. 17.00 [czwartek]
Gdańskie srebra. Odzyskać dawny blask - o czyszczeniu i przechowywaniu srebra.
W każdym spotkaniu może brać udział do 12 osób.
Na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem: a.frackowska@mhmg.pl
(decyduje kolejność zgłoszeń)