stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Inauguracja nowej inicjatywy Tea-tralnej, gdzie pasja do literatury łączyć się będzie z propagowaniem idei czytelnictwa. Zapraszamy do czytania przewodnika autorstwa trójmiejskich dziennikarzy kulturalnych Przemysława Guldy i Mirosława Barana "Zrób to w Trójmieście" i przyłączenia się do dyskusji, zarówno z autorami, jak i zaproszonymi gośćmi. Pierwszy Book Club w Trójmieście, na scenie teatru im. Witolda Gombrowicza zainauguruje wykład Piotra Millatiego "Gombrowicz a sprawa kobieca".

w każdą niedzielę (do 23.02), g. 13:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Zapraszamy do naszej społeczności miłośników książek! Gdynia Book Club

Book Club to zjawisko znane i bardzo popularne w Europie, Kanadzie i USA, podejmujemy się zrealizowania go w Gdyni. To świetne połączenie najnowszych trendów w literaturze z popularyzacją czytelnictwa, którego wciąż brakuje. Tym samym przyszłe niedzielne popołudnia w Tea-tralnej to po prostu literatura jak najbardziej żywa!Z udziałem samego autora, w dyskusji, pytaniach i polemice, a nawet warsztatach. Dotycząca nie tylko konkretnej książki, ale również problemu występującego w literaturze, omawianego przez grupę specjalistów i znawców, oczywiście z czynnym udziałem publiczności. Wystarczy odnaleźć informację: czytajcie tę i tę książkę i przyjdźcie o niej porozmawiać!

Wierzymy, że stworzymy współczesną, dyskutującą ze sobą na facebookowym fanpage'u w ciągu tygodnia i spotykającą się ze sobą grupę czytelniczą, dokładnie - wspomniany klub książki.

"Zrób to w Trójmieście" alternatywny przewodnik Przemysława Guldy i Mirosława Barana, gdzie czytamy:

Chodzimy po Trójmieście codziennie. Chodzimy drogami, które znamy od dzieciństwa. Trójmiasto jest dla nas jednym organizmem. Dlatego nie znajdziecie w "Zrób to w Trójmieście" sztywnego podziału na każde z trzech miast. Bo rano jesteśmy w Gdyni, po południu w Gdańsku, a wieczór spędzamy w Sopocie.

Opisujemy dzielnice, budynki, konkretne miejsca, ulice, knajpy czy galerie, ale także aktywności - czasem nietypowe - którym możecie oddać się nad morzem. Staramy się pokazać, że w Trójmieście jest co robić nie tylko w lecie, ale przez cały rok - mówią autorzy.

Zachęcamy Was do wykorzystania naszych propozycji, spontanicznego poznawania, komponowania własnych wędrówek. Zaprosiliśmy też do współpracy kilku ciekawych mieszkańców Trójmiasta, prosząc, żeby wskazali swoje ulubione miejsca.

Oddajemy Wam do rąk coś, co może powinniśmy zostawić tylko dla siebie i swoich znajomych. Ale zdradzimy Wam tę tajemnicę po to, żebyście mogli odkryć te trzy miasta od tej strony, od jakiej my je znamy - zobaczyć miejsca, które są dla nas ważne, spotkać się gdzieś z nami. Spacerujcie, odkrywajcie, a przede wszystkim - bawcie się dobrze!

Na koniec należy przypomnieć, że nie ma wartości kulturalnej przewyższającej dobrą literaturę. Książki są symulacją życia, treningiem emocji, dzięki czytaniu wcielamy się w kolejnych bohaterów, doświadczamy realnych uczuć. Otrzymujemy pewien wzór postępowania i uczymy się odpowiednich reakcji, poznajemy różnorodne rzeczywistości, perspektywy i zachowania. Książki rozwijają inteligencję emocjonalną, poprawiają trafność społecznego wnioskowania, dzięki nim lepiej rozumiemy intencje innych, a przez to łatwiej radzimy sobie z naszymi własnymi problemami.

Statystyki pokazują, że kobiety czytają więcej niż mężczyźni, za to ojcowie lepiej czytają dzieciom niż mamy. Co ciekawe najmniej czytają ci, którzy mają najwięcej czasu. Według futurystycznych wizji w przyszłości całym społeczeństwem rządzić będzie 5 procent obywateli, charakteryzujących się rzadką cechą - oczytaniem.