stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Zapraszamy na rewolucyjny, rewelacyjny wieczór z okazji dawno nie obchodzonej rocznicy Rewolucji Październikowej!

Małgorzata Sokołowska, gdynianka, dziennikarka, autorka wielu publikacji o Gdyni, inicjatorka powstania "Encyklopedii Gdyni", przypomni często pomijaną, straszno-śmieszną historię Gdyni lat 1945-1956, gdy we wtorki, środy, czwartki i piątki nie wolno było sprzedawać ciastek. Z kolei za sprzedaż 30 dag słoniny w dni bezmięsne, czyli poniedziałki, można było otrzymać kilka miesięcy obozu pracy. W spotkaniu weźmie również czynny udział pani Joanna Grajter.

sie'25 21

czwartek, g. 09:00

Sopot
Wstęp wolny
Zapraszamy do naszej klubowej społeczności! Gdynia Book Club - wystarczy kliknąć!

Wszyscy stajemy do Czynu Październikowego
Natchniony ideami Rewolucji Październikowej naród polski kroczy do socjalizmu. Teatr radziecki przewodnikiem polskiego aktora.


W ramach nowej inicjatywy Tea-tralnej Gdynia Book Club z udziałem Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Oficyny Verbi Causa zaprasza na spotkanie z Małgorzatą Sokołowską oraz jej autorską: Literaturą faktu. Liryką sprawozdań partyjnych oraz Poezją śledczą.

"Dni bezciastkowe" - to książka o latach 1945-1956, pokazująca PRL bez znieczulenia, bo poprzez sprawozdania samych towarzyszy. Tytuł nawiązuje do rozporządzenia wojewody gdańskiego, gdy z dniem 29.03.1946 zabroniono podawania i sprzedawania wszelkiego rodzaju wyrobów cukierniczych we wtorki, środy, czwartki i piątki każdego tygodnia. Kary jak za przekroczenie przepisów co do spożycia potraw mięsnych. Dotyczy wprawdzie Gdyni, lecz ma charakter bardzo uniwersalny, bo wszędzie było tak samo strasznie i głupio.

Jest to opowieść o życiu miasta i ludzi widziana oczami dość szczególnych sprawozdawców: szefa Miejskiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, Milicji Obywatelskiej, Polskiej Partii Robotniczej a od 1949 PZPR oraz Miejskiej Rady Narodowej.

Pokazuje narastający terror, dramatycznie złe zaopatrzenie rynku (problem braku ziemniaków, który pojawił się natychmiast wraz z nowym ustrojem), pracę przedsiębiorstw bacznie obserwowanych przez UB oraz ludzi sadzanych do więzienia za opowiadanie dowcipów. To z jednej strony. A z drugiej: poziom intelektualny nowych "władców", ponieważ zachowana została oryginalna ortografia wraz ze stylem oraz interpunkcją.

Książka jest bogato ilustrowana zdjęciami (zarówno ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni, jak Archiwum Państwowego oraz Instytutu Pamięci Narodowej i zbiorów prywatnych), a także tytułami z ówczesnego "Dziennika Bałtyckiego".

Książkę "Dni bezciastkowe" będzie można zakupić podczas spotkania.