stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Gdynia - przejaw aspiracji i idea II RP, efekt wspólnego wysiłku społeczeństwa, który w przeciągu kilkunastu lat przekształcił kaszubską wioskę w nowoczesne, spektakularne i otwarte na morze miasto, z jednym z największych portów na Bałtyku.

8 listopada 2024 - 26 stycznia 2025, g. 11:00

bilety 1-15 zł
Harmonogram:
piątek, 10 lutego 2017 r.:
12:30 - uroczyste otwarcie nowej wystawy stałej Muzeum Miasta Gdyni "Gdynia - dzieło otwarte"
16:00 - oprowadzanie kuratorskie dr. Jacka Friedricha
17:00 - oprowadzanie kuratorskie w języku angielskim
19:00 - koncert legendarnych gdyńskich zespołów sceny alternatywnej: "Apteki" i "Pancernych Rowerów"

Sobota: 11 lutego 2017 r. i niedziela 12 lutego 2017 r.
GODZINA:
12:00 - oprowadzanie kuratorskie Agaty Abramowicz
14:00 - oprowadzanie kuratorskie dr. Jacka Friedricha
16:00 - oprowadzanie kuratorskie dr. Andrzeja Hoji


Gdynia jako miasto stanowi dla Polski wyjątkowe dziedzictwo. To spełnione marzenie o Polsce na morzu i spektakularny owoc modernizacyjnego wysiłku Polaków w XX wieku. Jest to więc miasto, w którym współczesność i codzienność zderzają się z mitami - mitem morskości, mitem nowoczesności, czy wyobrażeniami i marzeniami gdynian o ich mieście. Zadaliśmy sobie pytanie, czy istnieje i czym jest fenomen Gdyni i jak go zaprezentować na wystawie muzealnej? Jak inspirować nim widzów? Czy przekonania i mity dotyczące miasta można pokazać w nowym świetle, nadając im nowe znaczenia?

Poprzez realizację nowej wystawy stałej w Muzeum Miasta Gdyni, którą - zainspirowani esejem Andrzeja Szczerskiego - nazwaliśmy "Gdynia - dzieło otwarte" pragniemy pokazywać zarówno zwykłą, codzienną historię i współczesność miasta, jak i jego obraz w opowieściach i wyobrażeniach mieszkańców. Chcemy w sposób innowacyjny podejść do problemu historii miasta i ukazać ją unikając nadrzędnych narracji, a w zamian wprowadzając mnogość przykładów ludzkich losów, decyzji, wyborów, historie przedmiotów i podmiotów choćby gospodarczych. Chcemy aby historia Gdyni ukazana została wielowątkowo poprzez liczne historie jej mieszkańców skupione wokół eksponowanych obiektów, fotografii, instalacji. Prezentowane opowieści nie będą ograniczały się do lokalnej perspektywy - poprzez portowy charakter Gdyni ukażą jej znaczenie dla historii Europy i świata.

Chcemy, aby wystawa "Gdynia - dzieło otwarte" oprócz swych edukacyjnych funkcji pełniła rolę stymulującą odwiedzających, stawiając im pytania i nie dając prostych, gotowych odpowiedzi. Dzięki wykorzystaniu symboli i nieoczywistych skojarzeń, a także przy pomocy obiektów związanych z historią miasta będziemy zachęcać widzów do odnajdywania szerszych kontekstów kulturowych, historycznych i społecznych, które tworzą obraz współczesnej Gdyni.
Wystawa składać się będzie z dwóch głównych części - chronologiczno-problemowej opowieści o dziejach Gdyni od decyzji o powstaniu portu w Gdyni do 1989 roku oraz historii i zagadnień skupionych wokół trzech pojęć-problemów związanych z Gdynią.

Narracja prowadzona będzie chronologicznie i problemowo, wiodąc widza poprzez wydarzenia i osobiste historie gdynian. Dotyczyć będą one początków Gdyni czy wojennych losów miasta i jego mieszkańców. Natomiast zagadnienia, skupione wokół trzech pojęć-problemów związanych z Gdynią, ukazywane będą przekrojowo i problemowo. Zadamy pytania o dawną i dzisiejszą Gdynię. Jaka dziś jest percepcja gdyńskich mitów morskości, nowoczesności? Jakie wyobrażenie o Gdyni mieli i mają jej mieszkańcy? Czy przekonania i wyobrażenia powstałe w czasie tworzenia się miasta wymagają przewartościowania?

Czy są nieprawdą, którą należy obalić czy też wymagają dopowiedzenia lub odczytania na nowo?

APTEKA
Grupa muzyczna powstała w 1983 roku w Gdyni z inicjatywy Jędrzeja "Kodyma" Kodymowskiego i Macieja Błasiaka.
"Apteka" początkowo miała być tylko rodzajem przewrotnego eksperymentu, alternatywnym sposobem spędzania czasu kumpli z liceum, jednak wyrosła ponad swoje założenia stając się zespołem legendarnym, punktem odniesienia, wyróżnianym mianem kultu.

Pomimo wielu metamorfoz, zmian personalnych, zespół wydał kilka krążków ("Synteza", "AAA...", "Big Noise", "Narkotyki", "Live'92", "Urojone całe miasto", "Menda", "Spirala") i ma w swoim dorobku setki koncertów, nagrody i wyróżnienia prestiżowych periodyków muzycznych.

Jędrzej "Kodym" Kodymowski: "Zespół, grupa, środowisko związane z nazwą "Apteką" to, nieograniczona hurtownia pewnej filozofii życia. Nieelastyczna, a jednocześnie fantastycznie współgrająca z aktualnym tłem, daleka od pochlebstw, a jednak zespalająca tak skrajne życiowe ekstrema(...)".

"Apteka" to trans, psychodelia, rock, niesamowita energia i żywiołowość - o czym najlepiej przekonać się w czasie występu na żywo 10 lutego o godzinie 19 w Muzeum Miasta Gdyni .

PANCERNE ROWERY
Zespół punkowy założony wiosną 1981 roku przez 3 kolegów z 3 LO w Gdyni: Jędrzeja Kodymowskiego, Michała Orlewicza i Romana Sebastyańskiego. Grupa działała do jesieni 1989 roku, a jej twórczość można podzielić na dwa okresy: awangardowy (1981-86) i grunge'owy (1986-89). W 2015 roku, w niezależnej wytwórni Requiem Records, ukazał się jej jedyny (jak dotąd) dwupłytowy album pt. WOLNOŚĆ, z 17 oryginalnymi nagraniami z pierwszego, punkowo-awangardowego okresu (1982-86), wraz z książeczką, prezentującą kulturowy kontekst Trójmiejskiej Alternatywnej Sceny.

Z okazji tej publikacji, Roman Sebastyański utworzył nowy, efemeryczny skład Pancernych Rowerów z kolegami z Alternatywnej Sceny i przygotował z nimi nowe aranżacje dawnych utworów, z obu okresów działalności, które zostaną zaprezentowane na wernisażu wystawy "Gdynia - dzieło otwarte".

NOWA HISTORIA - FOTOGRAFICZNY ALBUM GDYNIAN

TERMIN: 10 lutego 2017, godziny: 13:00-18:00, 11-12 lutego 2017, godziny: 11:00-16:00
PROWADZENIE: Edukatorzy Muzeum Miasta Gdyni
OFERTA: wydarzenie otwarte
OPIS: Wiele miesięcy czekaliśmy na otwarcie nowej wystawy stałej "Gdynia - dzieło otwarte", które nastąpi w dniu urodzin miasta - 10 lutego 2017 roku! Wspólnymi siłami udało się nam ją przygotować! Szczególnie ważne na tej wystawie są fotografie pochodzące ze zbiorów Muzeum oraz prywatnych archiwów. Zdjęcia, niczym klisze pamięci, pozwalają prześledzić historię naszego miasta i indywidualne losy dawnych i obecnych mieszkańców. Chcemy, aby ta fotograficzna historia pozostała otwarta. Zachęcamy wszystkich zwiedzających, aby wykonali zdjęcie w foto-budce i pozostawili je w Muzeum. Stwórzmy razem fotograficzny album gdynian!

Z TORNISTREM NA PLECACH - PREZENTACJA OFERTY EDUKACYJNEJ TOWARZYSZĄCEJ NOWEJ WYSTAWIE STAŁEJ "GDYNIA - DZIEŁO OTWARTE"

TERMIN: 11 i 12 lutego 2017, godziny: 10:00-17:00
PROWADZENIE: Edukatorzy Muzeum Miasta Gdyni i stażyści programu "Młodzi Animatorzy Kultury"
OFERTA: wydarzenie otwarte

OPIS: Wszyscy, którzy w weekend 11 i 12 lutego odwiedzą Muzeum Miasta Gdyni, będą mieli okazję zapoznać się z nową ofertą edukacyjną związaną z wystawą stałą. Nasi "informatorzy" przebrani za uczniów z okresu międzywojnia opowiedzą, jakie działania edukacyjne czekają na publiczność w 2017 roku! Otworzymy również kilka punktów informacyjnych! Znajdź nas i dowiedz się więcej!