Miasto w mikroskali, czyli ponad 2000 obiektów na wielkiej makiecie Gdyni, widok z 22-metrowej wieży na jedyną w Polsce oś ulicy wdzierającej się w morze czy spacer po Gdyni, która powstanie dopiero za kilka lat - to tylko część oferty gdyńskiego Infoboxu. Otwarcie zaplanowano na sobotę 8 czerwca, ale ciekawie będzie przez cały weekend. Nie zabraknie atrakcji muzycznych - wystąpią Skubas, Kamp! i Novika.
Miasto, to żywa, wciąż zmieniająca się tkanka. W przestrzeni urbanistycznej Gdyni zmiany widoczne są wręcz z dnia na dzień. Jednak w najbliższych latach ich skala będzie jeszcze większa, gdyż metamorfoza czeka tereny postindustrialne. Tam, gdzie kiedyś dominował przemysł przetwórczy i stoczniowy, wkrótce powstanie nowe centrum Gdyni. Już trwa budowa hotelu i biurowca obok Sea Towers, a to przecież tylko pierwszy etap projektu Gdynia Waterfront. Równolegle realizowane będą tak spektakularne przedsięwzięcia, jak zabudowa Międzytorza, adaptacja lotniska Gdynia-Kosakowo do obsługi ruchu cywilnego, inwestycje drogowe otwierające nowe przestrzenie, budowa Forum Kultury, Nowej Mariny, Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Pomorskiej Kolei Metropolitalnej... Wymieniać można jeszcze długo.
Otwierany Gdynia Infobox jest nową przestrzenią publiczną o ciekawej funkcji. To obserwatorium wszelkich zmian zachodzących w Gdyni. Jak w soczewce, skupiać się w nim będą informacje o przeobrażeniach, których areną jest miasto. To bezprecedensowe w naszym kraju przedsięwzięcie, odważnie wpisujące się w światowe trendy architektoniczne. Gdynia Infobox będzie też płaszczyzną, która kumuluje dobrą energię podmiotów zainteresowanych rozwojem Gdyni i całego regionu - uczelni, stowarzyszeń, organizacji pozarządowych, firm działających na terenie miasta, deweloperów, instytucji kultury, mediów i oczywiście mieszkańców.
W głównej sali Gdynia Infobox zobaczymy ogromną makietę miasta o rozmiarach prawie 8 x 4 m. Imponuje nie tylko wielkością, ale i dbałością o odwzorowanie szczegółu. Na makiecie znalazły się zarówno budynki istniejące, jak i te projektowane. Dopełnieniem dla makiety są wielkie ekrany dotykowe, które zabiorą oglądających w interaktywną podróż do przyszłości.
Niezaprzeczalną atrakcją Gdynia Infobox jest Panoramium - 22-metrowa wieża widokowa, na którą dostaniemy się schodami lub panoramiczną windą. Stamtąd będzie można podziwiać postępy w realizacji niektórych inwestycji, ale też zobaczyć jedyną w Polsce oś ulicy, która wdziera się w morze.
Realizowana budowa to nie tylko budynek Gdynia Infobox. To także rewitalizacja całego skweru przy jednym z głównych skrzyżowań w Gdyni. Z powodu skomplikowanych kwestii własnościowych, skwer ten, zwany popularnie skwerem Żeromskiego, od lat nie wykorzystywał potencjału. Teraz zyskał dobrze zaprojektowaną zieleń i nową małą architekturę, a po zmroku intrygującą iluminację. Dzięki przebudowie, miejsce to ma szansę stać się przyjazną, zieloną i nowoczesną przestrzenią godną centrum dużego miasta. Miejscem na skrzyżowaniu szlaków, gdyńską agorą, gdzie można usiąść na trawie w cieniu rozłożystego klonu, odpocząć, wypić kawę, spotkać się z przyjaciółmi czy pobawić się z dziećmi. W skład inwestycji wchodzi również kawiarnia, Juniorbox - w którym najmłodsi mogą kreować przestrzeń miejską, nowa - kontenerowa - wiata przystankowa, ale też Culturebox czyli centrum aktywności kulturalnej.
Dlatego podczas otwarcia Infoboxu nie może zabraknąć aktywności kulturalnych. I to zarówno w sobotę 8 czerwca, jak i w niedzielę 9 czerwca. Na plenerowym koncercie wystąpią:
Skubas, zespół
Kamp! oraz
Novika. Będzie też okazja, by obejrzeć wystawę multimedialną "Portret miasta Gdyni" Roberta Sochackiego. Natomiast w niedzielę będzie kulturalnie, poetycko i żeglarsko. Dzień rozpocznie się śniadaniem (na trawie) z kulturą. Dyskusję poprowadzi
Paweł Huelle. Później usłyszymy artystów
Teatru Muzycznego w najbardziej rozpoznawalnych standardach musicalowych. Nie lada gratką będzie też premierowe wykonanie utworu z przygotowywanego
musicalu Chłopi. Z przeglądem utworów ze Sceny Letniej zaprezentują się też aktorzy
Teatru Miejskiego. Będzie okazja spotkania z
Jerzym Gruzą, recital
Belli Olejnik i
Czesława Majewskiego, prezentacja dzwonów Daru Pomorza i warsztaty wiązania węzłów żeglarskich. Całość zakończy slam poetycki.
Skwer Żeromskiego, zbieg ul. 10 Lutego i Świętojańskiej, Gdynia
*Wstęp wolny
Sobota, 8 czerwca 2013 r.
14:00 Gdynia InfoBox - tu poznasz przyszłość miasta
14:00-15:30 Joga na trawie
14:00 Portret miasta Gdynia wystawa multimedialna Roberta Sochackiego
18:00-19:00 Skubas - koncert w klimacie folkowym i mocno grunge'owym charakterze
19:30-20:30 - KAMP! - tech-dub, house, elektronika, dreampop
21:00-22:00 - Novika - muzyka klubowa
Niedziela, 9 czerwca 2013 r.
11:00 - Kulturalne Śniadanie
- prowadzenie: Paweł Huelle
- dyskusja panelowa, temat: Uczestnictwo w kulturze
13:00 - Aktorzy Teatru Muzycznego w evergreenach z najchętniej oglądanych spektakli. Premierowo - utwór z musicalu "Chłopi"
14:00 - Spotkanie autorskie z Jerzym Gruzą - prezentacja książki: "Głową o stolik. Kronika wypadków medialnych"
16:00 - Aktorzy Teatru Miejskiego prezentują utwory ze spektakli granych w 2013 roku na Scenie Letniej
17:00 - Po co dzwony na statku? Wybij szklankę, czyli prezentacja dzwonów okrętowych Daru Pomorza, prelekcja - Arleta Gałązka
17:00 - aktywności gdyńskich instytucji kultury (m.in.: Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej)
19:00 - Recital "Nie odbierzesz mi radości" - Bella Olejnik i Czesław Majewski
20:00 - Slam poetycki - prowadzenie: Wojciech Boros
Skubas
Jego debiutancka płyta "Wilczełyko" okazała się jednym z fenomenów polskiego rynku muzycznego 2012 roku, a utwór "Linoskoczek" ponad pół roku święcił triumfy na liście przebojów radiowej Trójki. Muzyka Skubasa, bo o nim mowa, to klimatyczne, akustyczne gitarowe brzmienia, nawiązujące do stylistyki folkowej. Łączy ostre gitarowe riffy z melancholijnym wokalem, czego efektem są nostalgiczne, melodyjne utwory.
KAMP!
To prawdziwy fenomen na polskiej scenie. Ich debiutancki album był jedną z najbardziej oczekiwanych polskich płyt ostatnich lat. Bez cienia przesady nazywani są najlepszym zespołem grającym elektronikę. "Breaking A Ghost's Heart", "Heats", "Distance Of The Modern Hearts", to tylko część ich repertuaru. Singiel "Cairo" z 2011 roku ukazał się nakładem portugalskiej wytwórni Discotexas, co zaowocowało dalszą współpracą. Nowe interpretacje utworów innych artystów są ważnym elementem muzycznej działalności Kamp! Szerokim echem odbił się ostatnio remiks piosenki Brodki "Dancing Shoes".
Novika
Novika, a właściwie Kasia Nowicka, ma na swoim koncie trzy płyty. Utwory na ostatni album "Heart Times" powstawały w momencie, który wszyscy wokół określają jako kryzysowy, jako "ciężkie czasy". Stąd gra słów: "Heart Times". Płyta łączy w sobie melancholię poprzedniczki - "Tricks Of Life" z tanecznym wpływem debiutanckiego albumu "Lovefinder". Sama Novika ucieka jednak przed tak prostymi skojarzeniami. Trudno określić ten album stylistycznie, jest dość zróżnicowany, w większości przesiąknięty elektroniką, ale są też momenty akustyczne. Wspólnym mianownikiem są emocje, prostota melodii, bogactwo dźwięków - mówi artystka.