stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Gdynia Winter Swimming Cup BCT SERIES Opinie (8)

Już w dniach 27-28 stycznia 2024 roku w Gdyńskiej Marinie odbędzie się 5-jubileuszowa edycja zawodów Gdynia Winter Swimming Cup BCT SERIES, która posiadać będzie rangę Pucharu Świata w zimowym pływaniu federacji IWSA (International Winter Swimming Association) oraz Międzynarodowych Mistrzostw Polski. To pierwszy raz w historii zimowego pływania, kiedy zawody o tak wysokiej randzie Pucharu Świata odbędą się w Polsce.

Rywalizacja rozegrana zostanie na 25m basenie, który na potrzebę Mistrzostw wybudowany zostanie w Gdyńskim Porcie Jachtowym. Zawody odbywać będą się w godzinach 9-15, dla kibiców powstanie specjalna trybuna.

W planie zawodów znajdują się wyścigi na dystansach od 25m do 1km (o tytuł BALTIC COLD BEAST) wyścig sztafetowy 4x25m, pływanie w przebraniach dla zabawy oraz start dla dzieci - Morświnki. Zaplanowane style rywalizacji pływackiej to kraul, styl klasyczny oraz motylkowy. Na dzień dzisiejszy, poza zawodnikami z Polski, swoje uczestnictwo potwierdzili już pływacy z Niemiec, Anglii, Łotwy, Litwy, Słowacji, Holandii, Finlandii, Hiszpanii, Estonii, Maroko oraz Chile.

Uczestnictwo w zawodach zadeklarowała między innymi obecna Rekordzistka Guinnessa Barbara Hernández, nazywana Lodową Syreną z Chile, która jako pierwsza osoba na świecie przepłynęła 1,5 mili (2,41 km) w lodowatych wodach Oceanu Antarktycznego.

Jak co roku, zawodom towarzyszyć będzie charytatywna zbiórka na rzecz podopiecznych Fundacji Ronalda McDonalda - aby rodzina mogła być razem. Dodatkowo, w tracie trwania imprezy przeprowadzone zostaną darmowe, profilaktyczne badania USG dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat, zamieszkałe w województwie pomorskim. Badania przeprowadzane będą w specjalistycznym Mobilnym Ambulansie Fundacji Ronalda McDonalda, którego przyjazd sfinansowali organizatorzy zawodów.



Aby wziąć udział w badaniach USG, należy zapisać dziecko, dzwoniąc pod numer 532 350 384 w dniach 22-23 stycznia w godzinach 16-18. O zapisie decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w badaniu bez rejestracji nie jest możliwy. Liczba miejsc jest ograniczona.

Badania są bezbolesne, bezpieczne i bezpłatne. Celem badań USG jest dokładna ocena stanu narządów wewnętrznych oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. Badania na pokładzie specjalistycznego ambulansu Fundacji są realizowane według standardów medycznych określonych dla tej grupy wiekowej przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne i wykonywane przez doświadczonych lekarzy-radiologów. Czas potrzebny na badanie w Ambulansie to około 15-18 minut.

Organizatorami zawodów GWSC jest Aleksandra Kabelis oraz Piotr Biankowski - sportowcy ekstremalni, pływacy zimowi oraz ambasadorzy Fundacji Ronalda McDonalda. Pierwsi Polacy, którzy w duecie w czerwcu 2023 roku przepłynęli największe jezioro Anglii - Windermere.

W sierpniu ubiegłego roku podjęli podwójną próbę przepłynięcia 34-kilometrowego Kanału Catalina między Los Angeles a Wyspą Catalina. Ich przeprawie towarzyszyła zbiórka charytatywna na sfinansowanie profilaktycznych badań USG dzieci z województwa pomorskiego.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Gdynia Wojciech Szczurek oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Sponsorem tytularnym zawodów jest BCT - Bałtycki Terminal Kontenerowy Gdynia. Sponsor strategiczny - miasto Gdynia oraz Gdyńskie Centrum Sportu.