O Gdyni mówi się, że jest miastem z morza. To tutaj jeszcze przed I wojną światową docierali letnicy, by zażywać morskich kąpieli, a w okresie międzywojennym powstał największy pod względem przeładunków port na Bałtyku, rozwinął się przemysł i handel morski. Zostało to zaakcentowane również w gdyńskim herbie, na którym widnieją dwie ryby.
Swoje życie z morzem związało również wiele pokoleń gdynian. Od wieków na gdyńskich plażach można było zobaczyć suszące się sieci, kosze pełne ryb oraz łodzie należące do miejscowych rybaków, którzy co dzień wyruszali na połów. Wielowiekowej tradycji nie zatrzymał nawet wybuch II wojny światowej, a w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej rybołówstwo stale się rozwijało. Rybackie tradycje gdyńskich rodzin są kultywowane w przystaniach rybackich na Oksywiu, Obłużu i w Orłowie do dzisiaj.
Muzeum Miasta Gdyni przedstawia historię wielu pokoleń gdyńskich rybaków w nowej ekspozycji czasowej, która prezentuje miejscowe rybołówstwo od początku XX wieku, aż po czasy współczesne. Prezentujemy eksponaty ze zbiorów Muzeum, w tym sprzęty rybackie, dokumenty i fotografie, a także współczesne zdjęcia rybaków autorstwa Antoniego Dubowicza. Planowane na 29 maja, niedzielne oprowadzanie po wystawie stałej Gdynia dzieło otwarte rozpocznie się od ekspozycji czasowej poświęconej gdyńskim rybakom.
W przygotowaniu tej ekspozycji uczestniczyli także podopieczni gdyńskiej fundacji ADAPA zajmującej się osobami z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami rozwoju, którzy uszyli wykonane z ekologicznego materiału bałtyckie ryby.
Liczba uczestników: 30 osób
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia
Prowadzenie: Dawid Gajos / Dział Historyczny Muzeum Miasta Gdyni
Wystawa: www.muzeumgdynia.pl/wystawa/gdynia-dzielo-otwarte/Katalog: www.sklep.muzeumgdynia.pl/product/gdynia-dzielo-otwarte/