Od początku istnienia muzeum jednym z priorytetów polityki gromadzenia zbiorów sztuki było dokumentowanie dokonań polskich malarzy w dziedzinie marynistyki. W tej dziedzinie istotnym wątkiem tematycznym są wizerunki Gdyni. Autorami ich są zarówno malarze mieszkający w okresie międzywojenny na wybrzeżu, jak też - w przeważającej większości artyści z innych regionów, których zainteresowały zagadnienia związane z powrotem państwa polskiego na morze, jak też rozwojem Gdyni jako miasta, a także portu handlowego i bazy polskiej marynarki wojennej. Wśród autorów podejmujących tę tematykę wymienić można Włodzimierza Nałęcza, Wacława Zaboklickiego, Michalinę Krzyżanowską, Władysława Jarockiego, Jana Gasińskiego, Henryka Szczyglińskiego, Sotera Jaxę-Małachowskiego, Leona Kowalskiego, Mieczysława Filipkiewicza, Emila Lindemana czy Feliksa Michała Wygrzywalskiego. Wachlarz podejmowanych przez artystów ujęć obejmuje widoki portu handlowego, zarówno bardzo syntetyczne, ze znacznej odległości, jak też szczegółowe ujęcia poszczególnych jego fragmentów, z konkretnymi statkami, wizerunki jednostek marynarki wojennej w porcie na Oksywiu, basen jachtowy. Są też liczne obrazy nawiązujące do tematyki wypoczynku nad morzem, przedstawiające plaże i wypoczywających tam wczasowiczów, zazwyczaj podpisywane przez autorów nazwami Orłowa i Gdyni.
Monika Jankiewicz-Brzostowska - dr, kustosz dyplomowany, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Działu Sztuki Marynistycznej w Narodowym Muzeum Morskim - 24 czerwca o godzinie 17 w Muzeum Miasta Gdyni poprowadzi wykład pt.: Sposoby przedstawiania Gdyni w międzywojennym malarstwie polskim ze zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, liczba miejsc jest ograniczona. Prosimy o pobranie bezpłatnego biletu w Muzeum Miasta Gdyni lub online na stronie bilety.muzeumgdynia.pl.
Wykład towarzyszy wystawie MORZE MIASTO PORT, która jest dofinansowania z Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Monika Jankiewicz-Brzostowska - dr, kustosz dyplomowany, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego. W Narodowym Muzeum Morskim pracuje od 1994 roku w Dziale Sztuki Marynistycznej, którego obecnie jest kierownikiem. Wspólnie z p. L. Giełdon stworzyła koncepcję cyklu wystaw pt.: Polscy artyści o morzu oraz scenariusze poszczególnych wystaw. Jest też autorką scenariuszy i organizatorką wystaw polskiego malarstwa marynistycznego w Danii i Niemczech. Autorka publikacji naukowych, m.in. studium z dziejów ikonografii średniowiecznej zatytułowanego: Timor Maris. Lęk człowieka przed żywiołem wodnym w gotyckim malarstwie polskim (Gdańsk 2005), a także artykułów naukowych poświęconych m.in. interpretacji ikonograficznej dzieł sztuki. Wraz z L. Giełdon opracowała Katalog zbiorów malarstwa i rysunku Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku (Gdańsk 2010), 18 katalogów wystaw z cyklu Polscy artyści o morzu wydanych w latach 2003-2021 oraz wydawnictwo Galeria Morska Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku (Gdańsk 2013, wyd. II zmienione 2020). Publikuje także przekłady z języka angielskiego, m.in. przekład biografii czynnego w Wielkiej Brytanii i na Jamajce polskiego malarza pt.: Michał Leszczyński- Lester. Marynarz i artysta autorstwa K. J. Jonesa (Gdańsk 2007).
Limit miejsc: 50 osób
Prowadzenie: Monika Jankiewicz-Brzostowska Dział Sztuki Marynistycznej Narodowe Muzeum Morskie