Powołując do życia Fundację Studentów i Absolwentów Uczelni Wyższych - Pomeranian Students' Coalition chcieliśmy wykorzystać potencjał młodych ludzi, studentów i absolwentów uczelni wyższych. Naszym celem jest kreowanie i umacnianie postaw obywatelskich oraz budowa szeroko rozumianego społeczeństwa obywatelskiego. W tym celu pragniemy zrealizować jeden z naszych dwóch flagowych projektów, którym są "Gdyńskie Debaty Młodych". Ideą tego przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi ludzi młodych, mieszkańców miasta oraz osób decyzyjnych na zagadnienia, które są kluczowe dla młodego pokolenia gdynian, ale również istotne dla rozwoju naszego miasta i jego instytucji.
GDYŃSKIE DEBATY MŁODYCH - idea forum dialogu, głównie ludzi młodych, z autorytetami i osobami decyzyjnymi, w kwestiach szczególnie istotnych dla licealistów, studentów i absolwentów uczelni wyższych.
Organizatorzy Gdyńskich Debat Młodych bogatsi o doświadczenia ponad trzech lat trwania projektu, chcąc go rozwijać i czynić bardziej atrakcyjnym dla ludzi młodych, a także bardziej użytecznym społecznie dla mieszkańców naszego miasta, stworzyli nową, rozbudowaną wersję projektu. Ma ona za zadanie aktywizowanie młodych ludzi do udziału w debacie publiczneji kształtowanie poglądów dotyczących przyszłości naszego miasta i jego mieszkańców.
W tym celu projekt zakłada zorganizowanie czterech debat. Każdorazowo do danej debaty będzie budowany zespół projektowy, złożony z młodzieży szkół średnich i studentów gdyńskich uczelni. W wyniku rekrutacji zostanie wyłoniona grupa od 6 do 10 osób, która weźmie udział w szkoleniach dotyczących: pracy projektowej, komunikacji, promocji, podstaw dziennikarstwa i debaty publicznej. Następnie pod okiem opiekunów stworzą i przeprowadzą własną debatę. W tym celu określą jej temat, dobiorą i zaproszą prelegentów, zorganizują miejsce debaty, zajmą się jej promocją i przeprowadzeniem. Po debacie zorganizują wywiady z prelegentami oraz zredagują wstępnie teksty do biuletynu. Tak szeroki zakres działań będzie wymagał od nich pracy grupowej, umiejętnego budowania celu i tematu debaty, a także staranności i konsekwencji. Dzięki temu grupa od 24 do 40 młodych ludzi zdobędzie wiedzę i umiejętności organizacyjne i rozwinie kompetencje miękkie w pracy na rzecz społeczności lokalnej. Zaistnieją oni w dyskusji publicznej i będą mogli wpływać na jej kształt.
Debaty będą dotyczyć kwestii istotnych dla mieszkańców Gdyni i prezentować perspektywę młodzieży. Będą one otwarte dla wszystkich zainteresowanych, którzy po godzinnej moderowanej dyskusji, będą mogli zabrać głos, zadać pytanie lub wyrazić opinię. Zapewni to dwustronną komunikację pomiędzy mieszkańcami, decydentami i ekspertami, którzy wspólnie tworzą przestrzeń naszego miasta.
Owocem debat będą publikacje, zawierające stanowiska zaproszonych gości oraz opinie jej uczestników. Pozwoli to na stworzenie ciekawego forum dialogu w naszym mieście i budowaniu postaw obywatelskich jego mieszkańców, w tym szczególnie ludzi młodych.
IX Gdyńska Debata Młodych - "Narkotyki. Legalizować czy karać?"Celem IX Gdyńskiej Debaty Młodych jest polemika nad kontrowersyjnym, niezwykle medialnym, a przy tym stale aktualnym tematem legalizacji narkotyków. Podczas dyskusji mamy nadzieję zapoznać uczestników z wieloma aspektami tego złożonego tematu, skupiając się między innymi na kwestiach prawnych, medycznych, ekonomicznych, ale też emocjonalnych. Równocześnie pragniemy niejako zgłębić problematykę narkomanii na terenie nam najbliższym - w Gdyni i jej ścisłych okolicach. Wierzymy, że organizowana debata pozwoli na lepsze poznanie tematyki oraz refleksję nad omawianym problemem.
Forma debatyDebata odbędzie się w formie moderowanej dyskusji zaproszonych gości oraz pytań od publiczności. Pierwsza część (około godziny) zakłada dyskusję zaproszonych gości, której przysłuchiwać będzie się publiczność. W drugiej (około godziny) zaproszeni goście będą odpowiadać na pytania i poglądy wypowiadane przez uczestników.