CANTEMUS OMNES
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
Pod koniec czerwca rozpoczyna się festiwal Cantemus Omnes. W tygodniu inauguracyjnym odbędą się dwa koncerty: w gdyńskim kościele pw. Św. Stanisława Kostki przy ul. Tatrzańskiej oraz w kościele pw. Św. Mikołaja przy ul. Św. Mikołaja. Kolejne wydarzenia we wrześniu. Na wszystkie koncerty w ramach Cantemus Omnes wstęp będzie bezpłatny.
W środę 24 czerwca 2009 roku odbędzie się koncert inauguracyjny festiwalu "Cantemus Omnes"
w kościele pw. Św. Stanisława Kostki ul. Tatrzańska 35 Gdynia (Ojcowie Jezuici) o godz. 19.00. Koncert szczególny, gdyż rozpoczyna święto muzyki chóralnej, które będzie trwało aż do listopada 2009 r. W tym czasie miasto Gdynia rozbrzmiewać będzie śpiewem chóralnym w wykonaniu interesujących zespołów trójmiejskich i zagranicznych.
Gościem koncertu otwierającego "bramy" festiwalu będzie Sopocki Chór Kameralny "Continuo".
Zespołowi towarzyszyć będzie Gdyńska Orkiestra Kameralna Sinfonietta Nordica pod dyrekcją
Anny Borkowicz.
W programie koncertu między innymi:
"Modlitwa" - E. Głowski , "Andante Religioso" - J. Bloch.
Chór zaprezentuje również dzieła a'capella m.in.:
"Alle psalite", "Bogorodice Djewo - Arvo Part", "Psalm 117 Laudate Dominum" - Michel Corboz,
"Nie chę Cie Kasiuniu" - Stanisław Wiechowicz i wiele innych dzieł muzycznych znanych nie tylko melomanom i koneserom muzyki chóralnej.
Kiedy: 24 czerwca 2009 r. o godz. 19.00
Gdzie: Stanisława Kostki ul. Tatrzańska 35 Gdynia (Ojcowie Jezuici)
Chór: Sopocki Chór Kameralny CONTINUO
Orkiestra: Gdyńska Orkiestra Kameralna Sinfonietta Nordica
Dyrygent: Anna Borkowicz
Organizatorzy:
Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra
Gdyńska Orkiestra Kameralna Sinfonietta Nordica
Parafia Św. Mikołaja w Gdyni
Urząd Miasta Gdyni
Patronat medialny:
RMF Classic
Radio Gdańsk
trojmiasto.pl
pozytywy.pl
wstęp wolny
O wykonawcach:
Sopocki Chór Kameralny Continuo
Powstał w 1986 roku jako Chór Kameralny Uniwersytetu Gdańskiego.
Od roku 1990 Zespół usamodzielnił się uzyskując patronat miasta Sopotu i Bałtyckiej Agencji Artystycznej. W tymże roku zmienia swoją nazwę na Sopocki Chór Kameralny CONTINUO. Chór prowadzi bardzo aktywną działalność koncertową. W 1987 roku, a więc w niecały rok po rozpoczęciu działalności artystycznej, zdobył pierwszą nagrodę na VI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce. Od tego wydarzenia dużo koncertuje w kraju i za granicą (Niemcy, Holandia, Hiszpania, Francja, Rosja, Dania, Szwecja, Szwajcaria) uzyskując zawsze duże uznanie publiczności.
W repertuarze znajdują się, obok małych form muzycznych á cappella, także wielkie formy oratoryjne,
a wśród nich: "Msza Koronacyjna" i "Requiem" - W. A. Mozarta, "Stabat Mater" - G. Rossiniego,
"Deutches Requiem" - J. Brahmsa, "Nieszpory Ludźmierskie" - J. K. Pawluśkiwicza, "Misa Criolla" - A. Ramireza, "Gloria" - A.Vivaldiego.
CONTINUO, we współpracy z chórami Wybrzeża Gdańskiego (przede wszystkim z Chórem Politechniki Gdańskiej, Chórem Akademii Medycznej w Gdańsku i innymi zespołami) występował na scenach Teatrów Muzycznych w Gdyni i Wrocławiu oraz w Gdańskiej Filharmonii Bałtyckiej. W lipcu 1997 roku brał udział w charytatywnym koncercie na rzecz powodzian, w czerwcu 1999 witał Ojca Świętego na Hipodromie w Sopocie, a przed wakacjami nagrał CD z kolędami z Państwową Orkiestrą Kameralną w Słupsku i solistami. W listopadzie tegoż roku chór uczestniczył w pielgrzymce do Rzymu, gdzie brał udział w audiencji imieninowej u Ojca Świętego dziękując swoim śpiewem za wizytę Jana Pawła II w Polsce. Chór brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Chórów "Święto Pieśni" w Ołomuńcu /Czechy/
i zdobywa tam srebrny medal w kategorii muzyki religijnej. W ramach kolejnych zagranicznych
zmagań konkursowych CONTINUO w październiku 2003 wyśpiewał dwa Diplomi d'Argento - srebrne dyplomy
w Riva del Garda we Włoszech w kategorii muzyki religijnej i ludowej.
We wrześniu 2005 chór zorganizował I Międzynarodowy Festiwal Chóralny MUNDUS CANTAT 2005 w Sopocie. W roku 2007, w dniach 5-13 czerwca zespół został zaproszony na koncerty do Madrytu przez madrycki chór - "Aldebaran". W dniach 11-27 września 2008 Sopocki Chór Kameralny CONTINUO odbył drugie egzotyczne turnee, tym razem po Brazylii. Chór dał wiele koncertów w Sorocabie/Sao Paulo, San Roque oraz w Cabo Frio. Ponadto dyrygentka CONTINUO, profesor
Anna Fiebig, poprowadziła warsztaty chóralne z dwoma brazylijskimi chórami (Camerata Vocal i Cantilena) w ramach Akademia Concerto w Sorocabie. Chór wziął również udział w XV Międzynarodowych Spotkaniach Chóralnych w Cabo Frio, a jego liczne występy zostały bardzo ciepło przyjęte. Dyrektor festiwalu Ruy Capdeville nazwał CONTINUO "faworytem tej edycji festiwalu". Chór został wyróżniony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w postaci dofinansowania tegoż przedsięwzięcia.
Podczas swojej działalności, do listopada 2008 roku, chór dał ponad 515 koncertów. W chórze śpiewa około 25 osób: nauczycieli akademickich, inżynierów, nauczycieli szkół średnich, ekonomistów, biologów, lekarzy oraz studentów.
Wszystkich łączy umiłowanie śpiewu.
Dyrygent Anna Borkowicz
Urodzona w 1984 r. w Kościerzynie. Ukończyła studia z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku na specjalności Dyrygentura Chóralna, w klasie prof. AM dr hab.
Waldemara Górskiego. W roku 2007/2008 odbyła studia zagraniczne w ramach programu Sokrates
Erasmus w Conservatoire National Superieur Musique et Danse w Lyon (Francja). Założycielka i dyrygent Chóru Kameralnego 441 Hz, z którym zdobyła Złoty Dyplom i II Nagrodę w kategorii "Muzyka Sakralna" na III Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Mundus Cantat w Sopocie w 2007 roku.
Laureatka III Nagrody oraz nagrody specjalnej im. Edmunda Maćkowiaka za najlepszą pracę metodyczną z chórem na XII Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu w 2008 r. Laureatka I Wyróżnienia na XI Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu w 2006 r. Obecnie pracownik Akademii Muzycznej w Gdańsku, dyrygent Sopockiego Chóru Kameralnego "Continuo" oraz dyrygent Chóru "Lira" im. Stanisława Ormińskiego w Rumi.
Gdyńska Orkiestra Kameralna Sinfonietta Nordica
Gdyńska Orkiestra Kameralna Sinfonietta Nordica powstała w 1999 roku, z inicjatywy studentów oraz absolwentów gdańskiej Akademii Muzycznej. Orkiestra specjalizuje się w wykonywaniu dzieł barokowych i klasycznych, również na kopiach instrumentów historycznych. W swoim repertuarze orkiestra posiada kantaty i koncerty J.S.Bacha, symfonie W.A. Mozarta i J. Haydna, dzieła wokalno-instrumentalne G.F. Haendla, utwory między innymi M.J. Żebrowskiego, H. Purcella, A. Vivaldiego, a także kompozycje współczesne. Orkiestra aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Trójmiasta i Pomorza.
Zespół stanowią młodzi muzycy, którzy współpracowali z wieloma cenionymi artystami
z Polski - z
Markiem Toporowskim,
Piotrem Kusiewiczem,
Stefanią Toczyską,
Zbigniewem Pilchem,
Karolem Radziwonowiczem,
Przemysławem Neumannem oraz z zagranicy - między innymi z Naho Hirai. Od 2005 roku funkcję koncertmistrza i solistki Gdyńskiej Orkiestry Kameralnej Sinfonietta Nordica pełni
Bernadeta Wujtewicz, która trzyma pieczę nad artystycznym poziomem wykonań.
Sinfonietta Nordica uczestniczyła w międzynarodowych projektach realizowanych razem ze studentami Akademii Muzycznych w Dreźnie i Düsseldorfie. Ma na swoim koncie nagrania radiowe i płytowe. Występowała na kilku znaczących międzynarodowych festiwalach muzycznych. Koncertowała zarówno w Polsce jak i za granicą (Francja - koncerty pod patronatem Prezydenta Francji - Jaquesa Chiraca, w ramach festiwalu "Nowa Polska", podczas Roku Polskiego we Francji).
Gdyńska Orkiestra Kameralna Sinfonietta Nordica już kolejny raz jest współorganizatorem cyklu "Muzyka w zabytkach Gdyni. Dialogi ze sztuką".
-------------
W niedzielę 28 czerwca 2009r. o godz. 19.00 odbędzie się drugi koncert Gdyńskiego Sezonu Chóralnego CANTEMUS OMNES w kościele pw. Św. Mikołaja ul. Św. Mikołaja 1 Gdynia Chylonia.
W ramach festiwalowego koncertu zaprezentuje się Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego
z towarzyszeniem organów:
Karola Hilla pod dyrekcją dr hab.
Marcina Tomczaka.
Gdyńska publiczność usłyszy w wykonaniu chóru i organów Ave Maria Javier Busto, hymn "Evening" - Henry Balfour Gardiner, "Halleluja", "Amen" - Georg Friedrich Handel oraz chóru a' capella m.in.: "Exultate iusti in Domino" - Andreas Hakenberger, "Parce Domine" - Feliks Nowowiejski, "Heleluyan" - Traditional Muscogee Indian, "Adoramus te" - Quirino Gasparini.
Impreza odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Gdynia
Wojciecha Szczurka.
Kiedy: 28 czerwca 2009 r. o godz. 19.00
Gdzie: pw. Św. Mikołaja ul. Św. Mikołaja 1 Gdynia Chylonia
Chór: Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego
Organy: Karol Hilla
Dyrygent: dr hab. Marcin Tomczak
Organizatorzy:
Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra
Gdyńska Orkiestra Kameralna Sinfonietta Nordica
Parafia Św. Mikołaja w Gdyni
Urząd Miasta Gdyni
wstęp wolny
Wykonawcy:
Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego
Założony w 1971 roku. Do tej pory zespół wystąpił z kilkuset koncertami w Polsce i za granicą. Śpiewał w wielu krajach europejskich (m.in. w Austrii, Belgii, na Białorusi, w Bułgarii, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Luksemburgu, na Łotwie, Ukrainie, w Niemczech, w San Marino, Szwajcarii, Szwecji, na Węgrzech, we Włoszech) oraz w USA, Korei Południowej i Chinach. Chór kilkakrotnie występował także dla papieża Jana Pawła II - np. w 1997 r. uczestniczył w oprawie muzycznej mszy noworocznej w Watykanie inaugurującej obchody Tysiąclecia Gdańska. W latach 1994-2000 współpracował z koordynowaną przez Collegium Musicum Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji Europejską Akademią Chóralną. To właśnie dzięki tej współpracy chórzyści Uniwersytetu Gdańskiego przygotowali nagrania płyt kompaktowych dla EMI-Classics oraz występowali między innymi wraz z Sudwestdeutschen Rundfunk Sinfonieorchester (Baden-Baden/Freiburg) w takich miejscach jak bremeńska Glocke Saal (1995,1997,1998), Brucknerhaus w Linz (1997), Strasburg - na 58 Światowym Festiwalu Muzyki (1996), Brahmsaal w Karlsruhe (1997), wiedeńska Złota Sala Towarzystwa Muzycznego (1998), nowojorska Carnegie Hall (1999) czy Targi EXPO 2000 w Hanoverze. Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego w sierpniu 2005 roku wystąpił podczas koncertu
Jeana Michela Jarre'a. Koncert, który obejrzało na żywo 100 tys. osób, został zorganizowany z okazji rocznicy 25 - lecia Powstania Solidarności i Podpisania Porozumień Sierpniowych. Zespół zaśpiewał także w czasie koncertu "Drogi do wolności", kiedy to publiczności po raz pierwszy została zaprezentowana "Kantata o wolności", utwór skomponowany specjalnie z okazji 25 - lecia Powstania Solidarności przez znanego kompozytora,
Jana Karczmarka.
Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego wielokrotnie nagrywał dla radia i telewizji. W swoim dorobku ma szereg nagród zdobytych na wielu konkursach i festiwalach polskich i zagranicznych. Ostatnie z nich to: Złoty Dyplom na IV Międzynarodowym Konkursie Chórów w Riva del Garda (Włochy, 1996), I nagroda i wyróżnienie na II Międzynarodowym Konkursie Pieśni Chóralnej Hora Cantavi w Suwałkach (1999), I nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi (2000), I nagroda i Nagroda Specjalna Miasta Wiednia za największą liczbę zdobytych punktów na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. F. Schuberta w Wiedniu (2000); I Nagroda w kategorii chórów studenckich na Ogólnopolskim Turnieju Chórów LEGNICA CANTAT 32 (2001), Złoty Dyplom na Międzynarodowym Konkursie Chórów w Riva del Garda (Włochy, 2001); 2 Złote Medale w kategoriach musica sacra i mieszanych zespołów kameralnych, a także Srebrny Medal w kategorii folklorystycznej na II Olimpiadzie Chóralnej w Busan (Korea Pd, 2002); I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym na Malcie (2003); Grand Prix oraz nagrodę za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego na XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu Wejherowo 200; Złota Nagroda, nagroda specjalna za dobór repertuaru oraz wyróżnienie dla dyrygenta za znakomite prowadzenie zespołu na XV Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Adwentowej i Bożonarodzeniowej w Pradze (Czechy, 2005), dwa srebrne medale na IV Olimpiadzie Chóralnej w Xiamen (Chiny 2006); złota nagroda w kategorii chórów mieszanych, złota nagroda w kategorii folklor, nagroda specjalna za dramaturgię oraz Grand Prix Festiwalu na XX. Międzynarodowym Festiwalu Chórów Akademickich w Pardubicach (Czechy, 2008). W ciągu całego okresu działalności Chórem Uniwersytetu Gdańskiego dyrygowali:
Henryk Czyżewski (założyciel zespołu),
Grzegorz Rubin,
Waldemar Czaja. Od 1992 roku dyrygentem i dyrektorem artystycznym Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego jest
Marcin Tomczak.
Chór Uniwersytetu Gdańskiego oprócz utworów a cappella polskich i zagranicznych kompozytorów reprezentujących różne style muzyczne i epoki posiada w swoim repertuarze również muzykę oratoryjną między innymi J. S. Bacha, L. van Beethovena, L. Bernsteina, J. Brahmsa, A. Brucknera, M. Duruflego, G. Faurego, H. M. Góreckiego, J. Haydna, G. F. Handla, S. Moniuszki, G. Mahlera, W.A. Mozarta, C. Orffa, G. Pucciniego, A. Ramireza, G. Rossiniego, J. Sibeliusa, G. Verdiego, B.A. Zimmermanna. Zespół w swoim dorobku ma także prawykonania utworów współczesnych kompozytorów polskich m.in.: W.H. Czaji, H.Czyżewskiego, E. Głowskiego, K. Guzowskiego, Z. Kozuba, T. Krezymona, S. Kwiatkowskiego, H. Łopaszyńskiej, E. Popławskiego, A. Blocha, M.Bembinowa.
dr hab.
Marcin Tomczak
Ukończył studia w gdańskiej Akademii Muzycznej w zakresie teorii muzyki oraz dyrygentury chóralnej (w klasie prof.
Henryka Gostomskiego). Uczęszczał na seminaria dyrygenckie między innymi
Erica Ericsona,
Uwe Gronostaya,
Heinricha Poosa. Ukończył kurs mistrzowski u
Friedera Berniusa. Od dzieciństwa związany był z wybrzeżowym ruchem chóralnym. Umiejętności wokalne doskonalił pod kierunkiem znanych chórmistrzów -
Ireneusza i
Jana Łukaszewskich. W latach 1980-1992 był solistą profesjonalnego zespołu Schola Cantorum Gedanensis, a także asystentem dyrygenta w Chórze Chłopięco - Męskim Pueri Cantores Olivenses. W 1994 r. został członkiem Rady Artystycznej Oddziału Gdańskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, a dwa lata później objął funkcję prezesa zarządu oddziału.
Wielokrotnie realizował wspólne projekty kulturalne z uznanymi autorytetami muzycznymi z zagranicy - m.in. Joshardem Dausem (Niemcy) i Mikisem Theodorakisem (Grecja). Zasiada w komisjach kwalifikacyjnych oraz jury konkursów, a także festiwali chóralnych. Obecnie jest profesorem na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, a od października 2005 roku - również prorektorem tej uczelni.
Z Uniwersytetem Gdańskim związał się w 1992 roku, kiedy to wygrał konkurs na stanowisko kierownika artystycznego i dyrygenta Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego. Od tamtej pory poprowadził zespół podczas ponad trzystu koncertów a cappella - w tym także na festiwalach krajowych i zagranicznych. Z chórem UG zdobył również wiele nagród w konkursach chóralnych (m. in. II miejsce - Rumia 1994, Złoty Dyplom - Riva del Garda 1996, I miejsce Suwałki 1999, I miejsce Festiwal Muzyki Religijnej Rumia 2000, I miejsce i Nagroda Specjalna Miasta Wiednia na Festiwalu Chóralnym im. F. Schuberta w Wiedniu w roku 2000. Za pracę z zespołem otrzymał kilka wyróżnień indywidualnych: Nagrodę Rektora Uniwersytetu Gdańskiego (1996), Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska (1996) oraz Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Sztuki dla Dyrygenta (Suwałki 1999). Laureat Honorowej Nagrody Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za twórczość artystyczną w dziedzinie muzyki (2002), laureat Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury "Splendor Gedanensis" za rok 2005. Przygotował chór do wykonania kilkudziesięciu koncertów oratoryjnych, a niektóre z nich poprowadził osobiście - jak np. C. Orffa "Carmina Burana", G. Pucciniego "Messa di Gloria" czy M. Duruflego "Requiem".
Pod kierownictwem artystycznym Marcina Tomczaka Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego zyskał nowe oblicze i szansę rozwoju - tak na miarę możliwości, jak i aspiracji bardzo prężnego akademickiego środowiska kulturalnego Wybrzeża Gdańskiego.
Karol Hilla
Absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie prof.
Romana Peruckiego. W latach 2002-2004 kształcił się w Hochschule fur Musik und Theater w Hamburgu oraz ukończył studia podyplomowe (tzw. Konzertexamen) pod kierunkiem prof.
Wolfganga Zerera. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich interpretacji muzyki organowej, prowadzonych przez takich pedagogów jak
Harald Vogel,
Susanne Landale,
Jon Laukvik, Marek Toporowski i.in. Licznie koncertował w wielu miastach Polski i za granicą. Jako solista i muzyk orkiestry współpracował z Polską Filharmonią Bałtycką, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Gdańsku (wykonywał m.in. partię organów w "Requiem" G.Faure pod dyr. J.Maksymiuka). Grał również z zespołem "Camerata Nova" ze Szczecina (m.in. w koncercie z udziałem Valerija Ojstracha). Jest laureatem II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Rumi, uczestnikiem Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Jana Pieterszona Sweelincka w Gdańsku (półfinał). W roku 2002 zakwalifikował się do udziału w Międzynarodowym Konkursie Organowym "Grand Prix de Chartres", jako jedyny student z polskiej uczelni muzycznej. Pełni funkcję kantora w Kościele św. Andrzeja Boboli w Gdyni oraz prezentatora organów Katedry w Oliwie. Jest dyrygentem gdyńskiego chóru "Cantus", chóru Akademii Morskiej w Gdyni. Prowadzi Gdyńską Orkiestrę Kameralną Sinfonietta Nordica. Jako dyrygent występował z takimi znakomitościami jak Stefania Toczyska, Piotr Kusiewicz, Marcin Ciszewski i innymi. Jest dyrektorem artystycznym cykli koncertowych.