Serdecznie zapraszamy na bezpłatny wykład Elżbiety Grot pt. "Podobóz KL Stutthof w Gdyni".
Więźniowie obozu Stutthof na terenie Gdyni byli zatrudniani przez niemieckiego okupanta niemalże przez cały czas trwania wojny.
W latach 1942 - 43, kiedy w Gdyni powstał ośrodek budowy okrętów Kriegsmarine, łączna liczba więźniów i jeńców wynosiła aż 6 tys. Dla ich zakwaterowani w centrum i w rejonie Grabówek - Chylonia zorganizowano kilka niewielkich filii podobozów. Jak wyglądało życie w owych filiach? Czy jeńcy pracujący w Gotenhafen mogli liczyć na jakiekolwiek ulgowe traktowanie? Czy zdarzały się ucieczki?
Wykład towarzyszy wystawie czasowej w Muzeum Miasta Gdyni pt. "Odezwała się ziemia"
-----
110 000 więźniów, 65 000 ofiar, 2 077 dni istnienia.
Wystawa "Odezwała się ziemia" jest efektem prowadzonych od 2015 roku, przez Muzeum Stutthof w Sztutowie archeologicznych prac poszukiwawczych na obszarze dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, poza obecnym terenem Muzeum. KL Stutthof był najdłużej istniejącym miejscem eksterminacji Polaków, a także przedstawicieli 28 innych narodowości, mężczyzn, kobiet oraz dzieci. W latach 1939-1941 zanotowano 4 800 Gdynian, którzy stali się ofiarami obozu Stutthof. W wyniku katorżniczej pracy, niedożywienia, chorób, pobić i postrzałów zginęło co najmniej 429 gdyńskich więźniów. Na wystawie prezentowane będą zabytki odnalezione w trakcie prac poszukiwawczych, bezpośrednio związane z funkcjonowaniem KL Stutthof, a przede wszystkim przedmioty świadczące o ludziach i zbrodniach jakich doświadczyli.