stat
Impreza już się odbyła

Geniusz Mozart! Opinie (4)

lis 8

piątek, g. 19:00

bilety 80 zł
ulgowy 60-40 zł
Sala Koncertowa na Ołowiance

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Koncert symfoniczny
GENIUSZ MOZART!

Wystąpią:
Karol Respondek - klarnet
Jerzy Swoboda - dyrygent
Orkiestra symfoniczna PFB

W programie:
WOLFGANG AMADEUS MOZART
Uwertura do opery Czarodziejski flet KV 620
Koncert A-dur na klarnet i orkiestrę KV 622
Symfonia C-dur nr 41 (Jowiszowa) KV 551

-----

KAROL RESPONDEK - klarnet
Studia odbywał w klasie prof. Henryka Kierskiego w Akademii Muzycznej w Katowicach. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1986 roku. Jest laureatem Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Szkół Muzycznych w Opolu (1981) - I nagroda, Międzynarodowego Konkursu Klarnetowego im.K.Kurpińskiego we Włoszakowicach (1986) oraz Konkursu Muzyki Kameralnej na Instrumenty Dęte w Bydgoszczy (1985) - I nagroda i Nagroda Główna Krajowego Biura Koncertowego. Po studiach czasowo współpracował z katowickim WOSPR-em oraz Polską Filharmonią Kameralną W. Rajskiego. Od roku 1989 jest pierwszym klarnecistą orkiestry Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, z którą wielokrotnie występował jako solista wykonując utwory Mozarta i Webera. W 1995 dokonał polskiego prawykonania "Tuireadh" na klarnet i smyczki Jamesa McMillana pod dyrekcją samego kompozytora - obecnie najwybitniejszego brytyjskiego twórcy muzyki współczesnej. Koncertuje również jako kameralista Bałtyckiego Kwintetu Dętego, Oktetu Dętego Filharmonii Bałtyckiej oraz Grand Trio Brillant (flet, klartnet i harfa).

Jest autorem orkiestracji akompaniamentu koncertu klarnetowego As-dur I.F.Dobrzyńskiego, bardzo cennej pozycji polskiej literatury muzycznej XIX wieku na instrument dęty. Ponadto dokonał wielu transkrypcji na klasyczny kwintet dęty, m.in.: "Obrazki z wystawy" Mussorgskiego. Niektóre zostały wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w Krakowie. Karol Respondek był inicjatorem i współorganizatorem cyklicznych przedsięwzięć artystycznych t.j.: "Per Cameram ad Ecclesiam" wraz z Ks.Rektorem Krzysztofem Niedałtowskim w ramach Duszpasterstwa Środowisk Twórczych w Gdańsku oraz "Wieczorów Muzyki Polskiej" pod patronatem gdańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego.Obecnie koncentruje się na działalności powołanego przez siebie do życia w 1990 roku Bałtyckiego Kwintetu Dętego, z którym koncertuje na terenie całego kraju propagując muzykę klasyczna wykonywaną na instrumentach dętych.

JERZY SWOBODA
Urodził się w 1953 roku w Rzeszowie. Studia dyrygenckie ukończył z wyróżnieniem w 1982 r. w Akademii Muzycznej w Krakowie - w klasie prof. Krzysztofa Missony. W latach 1982-86 był kierownikiem Chóru Państwowej Filharmonii w Krakowie, następnie dyrygentem zespołu Capella Cracoviensis. Równolegle prowadził działalność dydaktyczną w krakowskiej Akademii Muzycznej. Od 1986 do 1990 był stałym dyrygentem Polskiej Orkiestry Kameralnej oraz orkiestry Sinfonia Varsovia. W latach 1987-92 był dyrektorem artystycznym Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach Zdroju. W 1990 roku został dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Śląskiej w Katowicach, funkcję tę pełnił do 1998 roku. Był także członkiem jury Międzynarodowych Konkursów Dyrygentów im. G.Fitelberga w Katowicach.

Od 1998 do 2005 roku był dyrektorem artystycznym Filharmonii Częstochowskiej. Obecnie jest dyrektorem artystycznym Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze oraz dyrektorem artystycznym Filharmonii Narodowej w Koszycach na Słowacji. Jerzy Swoboda dyrygował wieloma znakomitymi orkiestrami w Polsce i za granicą . Koncertował z tej miary artystami jak Lord Yehudi Menuhin, Stefania Toczyska, Gidon Kremer, Krzysztof Jakowicz, Kaja Danczowska, Ewa Podleś, Konstanty Andrzej Kulka, Justus Frantz, Piotr Paleczny, Katia i Marielle Labeque, Jadwiga Rappe, Wanda Wiłkomirska, Grigorij Sokołow, Krzysztof Jabłoński, June Anderson, Andrzej Hiolski, Sarah Chang, Fou Ts'ong, Andrzej Bauer.

Uczestniczył w wielu prestiżowych festiwalach muzycznych m.in. Festiwalu Mozartowskim w Würzburgu (Niemcy) na festiwalach w Echternach (Luksemburg), Marianskich Łaźniach (Czechy), la Chaise Dieu (Francja), Atenach (Grecja), Eastern Music Festival (USA), "Warszawska Jesień", "Vratislavia Cantans" , "Muzyka w Starym Krakowie". Koncertował w wielu krajach Europy, a także w USA, Kanadzie, Korei Płd., Meksyku, Japonii, na Tajwanie. Dyrygował w najsłynniejszych salach koncertowych Londynu, Paryża, Wiednia, Berlina, Bonn, Kolonii, Stuttgartu, Pragi, Brukseli, Aten.
Jerzy Swoboda dokonał wielu nagrań płytowych i archiwalnych, m.in. dla wytwórni fonograficznych w Polsce, Francji, Japonii, Wielkiej Brytanii i USA. Płyta nagrana z orkiestrą Filharmonii Śląskiej i Zofią Kilanowicz (III Symfonia pieśni żałosnych H.M. Góreckiego) została płytą roku 1994 i otrzymała nagrodę FRYDERYK.