stat
Wydarzenie już się odbyło

24 kwietnia na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie odbędzie się ogólnopolska konferencja "Geopolityczna gra mocarstw".

lis 14

czwartek, g. 10:00

Wstęp wolny
lis 14-16

czwartek - sobota, g. 14:00

Wstęp wolny
Wstęp na konferencję jest bezpłatny, ale wymagana jest rejestracja - pod tym linkiem

Prelegentami będą wybitni polscy eksperci, którzy będą wygłaszać swoje prelekcje w panelach: Bliski Wschód jako klucz w nowym ładzie międzynarodowym oraz Regionalna mocarstwowość Polski. Celem konferencji jest stworzenie platformy wymiany wiedzy pomiędzy ekspertami, studentami oraz przedsiębiorcami o charakterze cyklicznych szkoleń i konferencji.

Poruszana tematyka jest unikalnym przedsięwzięciem studenckim w skali całego regionu Pomorza ze względu na poruszanie aspektów:
- gospodarczych (ekonomicznych)
- energetycznych
- geostrategicznych
- perspektywy rozwoju sytuacji na arenie międzynarodowej
- perspektywy dążenia Polski do bycia realnym liderem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej

Prelegentami będą m.in. ambasador RP Piotr Łukasiewicz, Jacek Bartosiak, Wojciech Jakóbik, Wojciech Szewko, Magdalena El Ghamari, Witold Repetowicz, Jacek Bartosiak i wielu innych wybitnych polskich ekspertów.

Konferencja będzie podzielona na dwa równoległe panele:

Panel: Bliski Wschód jako klucz w nowym ładzie międzynarodowym
Region Bliskiego Wschodu jest kluczowy dla międzynarodowej wymiany handlowej ze względu na to, że w tym punkcie krzyżują się najważniejsze lądowe szlaki handlowe Euroazji. Kto kontroluje Bliski Wschód, ten zyskuje ogromną przewagę na arenie międzynarodowej oraz wywiera znaczący wpływ na system handlu międzynarodowego. Dodatkowo, ogromne zasoby surowców energetycznych w regionie powodują, iż walka o kontrolę tego obszaru w obecnej grze geopolitycznej jest coraz bardziej napięta. Napięcia na arenie międzynarodowej pomiędzy mocarstwami dążącymi do rewizji obecnego systemu międzynarodowego w sferze handlowej i architekturze bezpieczeństwa, wywierają ogromny na światowego hegemona - Stany Zjednoczone. Obecna gra mocarstw powoduje coraz większe napięcia o kontrolę szlaków handlowych i zagwarantowanie im bezpieczeństwa. Upadek tzw. Państwa Islamskiego oraz niestabilność regionu powoduje sytuację, w której mocarstwa muszą zasiąść do stołu negocjacyjnego w celu omówienia nowego układu na Bliskim Wschodzie, co w konsekwencji zmieni całą architekturę ładu międzynarodowego.

W zależności od tego w jaki sposób Rosja wytrzyma presję sankcji, podtrzyma demokratycznie wybranego prezydenta Assada, Chińczycy umiejętnie wkomponują koncepcję Nowego Jedwabnego Szlaku, a ich regionalni sojusznicy będą skłonni zaakceptować ich warunki, to w konsekwencji te kroki mogą przyczynić się do diametralnej zmiany układu sił na arenie międzynarodowej oraz spełnienia myśli geopolitycznej Mackindera, który twierdził, iż "kto kontroluje Heartland kontroluje świat". Zaczyna się wyścig o wypełnienie strategicznej luki po terrorystach Państwa Islamskiego.

Panel: Regionalna mocarstwowość Polski
Obecny okres jest dla Polski kluczowy, aby być wiodącą siłą w Europie Środkowo- Wschodniej. Polska jest piątą gospodarką w Europie, ma dość duże zasoby surowcowe, bardzo dobrze wyszkoloną siłę roboczą, jest krajem z ogromnym potencjałem rozwoju z coraz większym sektorem finansowym, a przede wszystkim ze świetnym położeniem geograficznym.

Teraźniejszy moment zawirowań na arenie międzynarodowej sprawia, iż Polska ma szansę na zwiększenie swojej roli w Europie jako równego partnera z kluczowymi partnerami europejskimi i rozpocząć przyłączanie do Polski junior partnerów budując sojusze strategiczne. Nasze położenie geograficzne jest idealnym miejscem rozwoju oraz zbiegu szlaków komunikacyjnych (w tym koncepcji Nowego Jedwabnego Szlaku). Musimy dbać o nasze interesy narodowe i z tego powodu trzeba zastanowić się czy idea Trójmorza musi być forsowana aby budować tę sieć sojuszy gospodarczych. Polska jest również ważnym członkiem NATO pod względem strategicznym będąc w tzw. strefie zgniotu mocarstw. Powyższe aspekty skłaniają nas do podjęcia debaty, w jaki sposób zabezpieczyć militarnie nasze interesy narodowe i rozszerzać naszą pozycję w regionie.

Harmonogram:
9:00 - 09:20 - Otwarcie konferencji
9:25 - 9:45 - Prelekcja moderatora
9:50 - 10:20 - Prelegent nr. 1
10:25 - 10:55 - Prelegent nr. 2
11:00 - 11:20 - Przerwa na Networking
11:25 - 11:55 - Prelegent nr. 3
12:00 - 12:30 - Prelegent nr. 4
12:35 - 13:05 - Prelegent nr. 5
13:10 - 13:30 - Lunch
13:35 - 14:50 - Forum plenarne na każdym z paneli
14:55 - 15:20 - Pytania od publiczności
15:25 - 15:35 - Zakończenie konferencji

Konferencja to projekt edukacyjny, którego misją jest pomoc studentom w kształtowaniu własnej przyszłości i odnalezieniu najlepszej drogi rozwoju własnej kariery. Pragniemy, aby student nabył praktyczną wiedzę i umiejętności, dzięki którym będzie posiadać wszelkie predyspozycje do podjęcia własnej refleksji na temat zmian we współczesnym ładzie międzynarodowym i nawiązania konstruktywnego dialogu w przyszłości.

Przeczytaj także