stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Głębia ostrości - Zbigniew Dłubak, Eustachy Kossakowski, Zofia Kulik, KwieKulik, Jerzy Lewczyński... Opinie (1)

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza na wystawę "Głębia ostrości. Zbigniew Dłubak, Eustachy Kossakowski, Zofia Kulik, KwieKulik, Jerzy Lewczyński, Natalia LL, Tadeusz Rolke, Zofia Rydet, Mikołaj Smoczyński".

24 października - 29 listopada 2024

Gdańsk,
Wstęp wolny

19 października 2024 - 31 stycznia 2025

bilety 15 zł
ulgowy 10 zł
Wernisaż: 06.11.2014 O GODZINIE 19.30
Wystawa czynna od 07.11.2014 do 14.12.2014 (od wtorku do niedzieli w godzinach 11.00-19.00, w poniedziałki nieczynne).

Wystawa najważniejszych dzieł sztuki stworzonych przez wybitnych polskich artystów fotografów działających w drugiej połowie wieku XX oraz pokazująca ewolucję postaw i oryginalność poglądów na medium.
Choć polska fotografia przyciąga uwagę szerokiej publiczności i - coraz częściej - krytyki artystycznej, to niestety wciąż jest obszarem w znacznej mierze nieznanym. Wystawa w PGS to przede wszystkim ekspozycja dzieł mistrzów pochodzących z kluczowych dla ich drogi twórczej momentów. Przybliżenie najważniejszych prac wybranych autorów to bezprecedensowa okazja, by zobaczyć je w jednym miejscu, porównać postawy, ocenić kunszt. Kanoniczne figury pokazane zostaną w tak przekrojowy sposób po raz pierwszy, co istotne jest zarówno dla zagranicznych ekspertów i kuratorów, którzy z coraz większym zainteresowaniem śledzą kolejne "odkrycia", lecz również może być wydarzeniem dla rodzimej sceny artystycznej.

Do tej pory bowiem, nawet jeśli poszczególne nazwiska artystów biorących udział w wystawie funkcjonują dobrze w dyskursie, to nie układają się w spójną narrację, pozostają od siebie oderwane. Wystawa choć koncentruje się na fotografii to przedstawia artystów, niekwestionowanych mistrzów, którzy przez dekady posługiwali się aparatem fotograficznym jako narzędziem sztuki. Ich praca to nie tylko zdjęcia, lecz pewna filozofia i postawa wobec świata. To właśnie podkreślenie osobowości oraz rozwoju na przestrzeni dekad będzie celem projektu realizowanym w oparciu o arcydzieła wypożyczane z kolekcji publicznych i prywatnych. Wystawa ma mieć charakter otwarty dla publiczności. Towarzysząca wystawie publikacja planowana jest jako kompendium, przewodnik i swoisty - odpowiadający na dojmujący brak - podręcznik fotografii, wskazujący na wagę medium w sztuce, filozofii, w społeczeństwie.

Kurator: Adam Mazur

Na wystawie prace z kolekcji:
Andrzeja Starmacha, Hanny Ptaszkowskiej, CSW Znaki Czasu w Toruniu, Fundacji Archeologia Fotografii, Galerii Le Guern w Warszawie, Joanny i Krzysztofa Madelskich, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum w Gliwicach.