stat
Impreza już się odbyła
Ogłoszenia Kolonie, półkolonie i ferie w Trójmieście

Zapraszamy na spotkanie łączące tematykę nowego numeru magazynu Glissando #31 (sound art) oraz nadchodzącego #32 (zapis).

lut 15

sobota, g. 15:00

Gdańsk, ul. Batorego 18
bilety 60 zł
Kup bilet

w każdą niedzielę (do 23.02), g. 13:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Wychodząc od wątków numeru #31 Antoni Michnik wygłosi wykład 'Zapis w sztuce dźwięku tworzonej przez kobiety w latach 50., 60. i 70.' w oparciu o tekst, który ukaże się w numerze #32.

Sound art, hasło przewodnie numeru pod redakcją Daniel Brożka, było pretekstem zarówno do ukazania różnorodności definicji tego kierunku sztuki współczesnej, jak i zakreślenia możliwych form i kierunków jego rozwoju. Sound art - rozumiany jako przygoda odkrywania nowych spojrzeń, interpretacji i możliwości działań w świecie dźwięku. Próba uchwycenia fenomenu zmiany perspektywy słyszenia. Eksperyment i wyzwanie, gest i nasłuchiwanie jego pogłosu.

Tymczasem podstawowym założeniem #32 poświęconego zapisowi będzie stwierdzenie, że to zapis (tak wizualny, jak materialny) jest głównym medium muzyki. Zatem, paradoksalnie, niekoniecznie jest nim sam dźwięk. Gdy przyjmujemy taką optykę, zauważamy, że odkąd muzyka zaczęła być w jakikolwiek sposób zapisywana, to uzyskała właściwie oddzielny (materialny) byt: od pierwotnych oralności, poprzez rewolucję druku, aż po byt elektroniczny i cyfrowy.

Wykład Antoniego Michnika będzie dotyczył przecięcia między tymi dwoma tematykami i stanowił próbę przepisania historii sound artu z perspektywy twórczości artystek, które w latach 50., 60. i 70 problematyzowały kwestię zapisu w swoich pracach dźwiękowych. Głównymi bohaterkami tej opowieści będą Atsuko Tanaka, Lynn Hershman-Leeson, Laurie Anderson, Marina Abramović oraz VALIE EXPORT.