stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Glony na Oruni Blanka Byrwa | Galeria Peron Opinie (1)

Zapraszamy również do odwiedzenia nas i zobaczenia wystaw w czasie Nocy Muzeów 18 maja, będzie można wtedy wziąć udział w warsztatach towarzyszących wydarzeniu Glony na Oruni. 

1 - 14 lipca 2024, g. 12:00

Gdańsk,
bilety 1 zł

26 czerwca - 2 sierpnia 2024, g. 18:00

Wstęp wolny
Glony na Oruni to projekt składający się z dwóch wystaw - Glony i Odpady, których kuratorką jest Blanka Byrwa, projektantka działająca w dziedzinie biomateriałów. Obie prezentacje wprowadzą nas w świat biomateriałów oraz zabiorą w podróż po historii Bałtyku oraz nowoczesnych rozwiązaniach zrównoważonego projektowania. Wystawa Glony w Galerii Peron to opowieść o zasobach Bałtyku, które moglibyśmy wykorzystywać, gdybyśmy zadali sobie trud ochrony naszej relacji z morskim środowiskiem. Poznacie tutaj fascynujące organizmy, takie jak widlik zaostrzony - bałtycką algę, która może posłużyć do produkcji żelu, z którego wytwarza się biodegradowalną folię.
W wystawie Odpady prezentowanej w holu Stacji Orunia, ekspertom i studentom Wydziału Wzornictwa ASP Gdańsk oraz Wydziału Chemii UG udało się stworzyć prototypy produktów z materiałów odpadowych, takich jak skórki pomarańczy, popiół czy muszle ostryg. Ta innowacyjna współpraca przynosi nowe spojrzenie na wykorzystanie materiałów wtórnych oraz inspiruje do tworzenia zrównoważonych projektów. Projekt Glony i Odpady miał swoją premierę na Gdynia Design Days.

Blanka Byrwa - Projektantka z Gdańska, prowadząca studio architektury wnętrz BBAD, specjalizujące się w projektach lokali usługowych i w konstrukcjach stalowych. Laureatka nagród w konkursach Architektura Murator "Mieszkanie Młodego Architekta", "Minimum" na Łódzkim Festiwalu Designu oraz w konkursie Elle Decoration 2018. Założycielka Fundacji CUMY - Makerspace na Stoczni Gdańskiej. Projektantka bio materiałów, ekspertka w dziedzinie badania bioplastiku, zasobów naturalnych oraz gospodarki cyrkularnej materiałów. Organizatorka warsztatów biomateriałowych, kuratorka wystaw "Glony" i "Odpady" na Gdynia Design Days.