Region Sinciang w północno-zachodnich Chinach, oficjalnie znany jako Ujgurski Region Autonomiczny Sinciang, zamieszkuje około 12 milionów Ujgurów ludności mówiącej językiem zbliżonym do tureckiego i kulturowo identyfikującej się z narodami Azji Środkowej. Zajmowany przez nich obszar, ogłoszony jako niezależny na początku XX wieku, trafił pod kontrolę chińskiego rządu już w 1949 roku. Obecnie, działania jego mieszkańców monitorowane są przez rozbudowaną sieć nadzoru, na którą składa się system punktów kontrolnych i kamer oraz aktywność policji, a wszelkie próby kultywowania języka i kultury ujgurskiej są surowo karane.
Szacuje się, że tylko w latach 2017-2018, ponad 1.2 miliona Ujgurów zamieszkujących region trafiło do obozów wielu na podstawie oskarżeń o przestępstwa popełnione rzekomo kilka lat wcześniej, słuchanie nielegalnych treści, czy zbyt rzadkie korzystanie z telefonu, co sugerować miało próbę unikania inwigilacji. Choć zebrane dowody i zeznania świadków wskazują na systematyczne ludobójstwo, Chiny stanowczo temu zaprzeczają.
W najbliższej rozmowie z cyklu Wolne Słowo
Rabigul Erkmen,
Anna Mikulska i
David O'Brien opowiedzą o tym, jak nagłaśniać przypadki łamania praw człowieka na arenie międzynarodowej oraz mądrze wspierać przedstawicieli prześladowanych mniejszości etnicznych.
Dyskusję poprowadzi
Kamila Kowalska.
Rozmowa prowadzona będzie w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski.