Europejskie Centrum Solidarności zaprasza 12 kwietnia 2025r. na Głos pamięci / oratorium "Mesjasz" Händla w rocznicę Zbrodni Katyńskiej. To dla ofiar Zbrodni Katyńskiej w 85 rocznicę mordu jest ten "Głos pamięci". Wiosną 1940 roku policja polityczna Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich zamordowała blisko 22 tys. polskich obywateli. Zginęło ok. 14,5 tys. jeńców wojennych i 7,3 tys. cywili.
Tego wieczoru zabrzmi "Mesjasz" Georga Friedricha Händla - jedno z najbardziej znanych i cenionych oratoriów w historii muzyki.
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
- Dzieło to wyróżnia się niezwykłą głębią emocjonalną i mistrzowskim połączeniem muzyki z tekstem biblijnym - mówi prorektor ds. artystycznych dr hab. Andrzej Kacprzak. - Potężny chór, subtelne arie oraz podniosłe brzmienie orkiestry stworzą atmosferę zadumy, refleksji i nadziei.
Händel skomponował oratorium w 1741 roku w zaledwie 24 dni. Tekst do niego - teologiczną medytację nad rolą Chrystusa w dziele zbawienia - przygotował Charles Jennens. Składają się na niego wyłącznie fragmenty Biblii, głównie Księgi Izajasza, Psalmów, Ewangelii oraz Apokalipsy św. Jana.
Utwór składa się z trzech części i obejmuje około 50 numerów muzycznych, w tym recytatywy, arie i chóry. Pierwszy raz został wykonany w Dublinie rok później.
"Hallelujah", kończące drugą część, stało się najbardziej rozpoznawalnym utworem w historii muzyki klasycznej. Tradycyjnie podczas jego wykonania publiczność podnosi się z miejsc - zwyczaj ten ma pochodzić od króla Jerzego II, który podobno wstał podczas premiery w Londynie.
"Mesjasz" od ponad 250 lat pozostaje jednym z najczęściej wykonywanych dzieł muzyki klasycznej. Systematycznie jest prezentowany w okresie Bożego Narodzenia i Wielkanocy zarówno przez wielkie orkiestry i chóry, jak i w kameralnych aranżacjach.
Mówi się o Zbrodni Katyńskiej, bowiem to w miejscowości Katyń niedaleko Smoleńska zamordowano i pogrzebano część ofiar, ok. 4,4 tys. jeńców wojennych przetrzymywanych w obozie w Kozielsku. Katyń był pierwszym, ujawnionym już w trakcie II wojny światowej, miejscem sowieckiej zbrodni. Lokalizacje zamordowania i pochowania pozostałych jeńców polskich, przetrzymywanych w obozach w Starobielsku i Ostaszkowie, odkryto dopiero na początku lat 90. XX w.
Organizatorami koncertu są Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku i Europejskie Centrum Solidarności.
Wykonawcy:
/ studenci i pedagodzy Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
/ Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego
/ Witosław Frankowska - klawesyn, realizacja basso continuo
/ Jakub Bornikowski, Maciej Gortat - pozytyw
/ Agata Waśniewska - wiolonczela
/ Orkiestra Kameralna "Camerata Gedania"
przygotowanie: dr hab. Andrzej Kacprzak
/ Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego
przygotowanie: prof. dr hab. Marcin Tomczak, dr Aneta Majda
dyrygent
/ prof. dr hab. Przemysław Stanisławski
prowadzenie
/ Marta Goluch
koordynator
/ prof. dr hab. Przemysław Stanisławski
Dolinka Katyńska, miejsce na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, gdzie wbrew komunistycznym władzom czczono pamięć ofiar zbrodni w Katyniu, listopad 1982