stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

"Głosy dla hospicjów" to cykl koncertów realizowanych w ramach kampanii Pola Nadziei dedykowanych dla hospicjów w całej Polsce. Polska Filharmonia Kameralna Sopot oraz Chór Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Andrzeja Kosendiaka zapraszają na koncert charytatywny dedykowany sopockim hospicjom: Domowi Hospicyjnemu św. Józefa oraz Domowemu Hospicjum św. Faustyny.

sty 26

niedziela, g. 18:00 - 21:00

Sala Słoneczna Moniuszki
Wstęp wolny
cze'25 2-3

poniedziałek - wtorek, g. 09:00, 11:00

bilety 28 zł
Kup bilet
Koncert wpisuje się w całoroczne działania sopockich hospicjów. Podczas koncertu przeprowadzona zostanie zbiórka na wsparcie działań hospicjów w Sopocie. Wydarzenie wpisuje się w zainaugurowaną 7 października kampanię społeczną "Pola Nadziei na Pomorzu.

Zaproszenia - cegiełki
- można odebrać w Domu Hospicyjnym św. Józefa w Sopocie, w kasie BART, oraz w parafii Gwiazda Morza w Sopocie.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Mesjasz zajmuje wyjątkowe miejsce wśród dzieł Händla, jemu też zawdzięcza kompozytor światową sławę. Olbrzymia partytura powstała w dwa tygodnie. Genialny był talent i niespożyty duch Händla, jeżeli tak spontanicznie potrafił stworzyć najznamienitsze ze swoich dzieł.

Skomponowany dla Irlandczyków, z myślą, aby "ofiarować temu szlachetnemu i uprzejmemu narodowi coś nowego", wykonany został po raz pierwszy w Dublinie 13 IV 1742. Już z okazji próby generalnej pisano, że zdaniem znawców "chodzi o najdoskonalszą kompozycję, jaką kiedykolwiek słyszano", a po entuzjastycznym przyjęciu dzieła przez dublińska publiczność: "Brak słów, aby opisać wzniosłą rozkosz, jaką sprawiło dzieło tłumnie zebranym słuchaczom".

Dubliński sukces nie powtórzył się jednak w Londynie. Zaledwie kilka razy wystawiono tam Mesjasza w ciągu najbliższych lat po prawykonaniu. Trudno dociec, czy rzeczywiście względy religijne tkwiły u podstaw początkowego niepowodzenia Mesjasza w Anglii.

"Szary słuchacz" natomiast stał od początku po stronie Mesjasza, i nie tylko "szary". Wiadomo, że podczas jednego z pierwszych wykonań obecni, a wśród nich także król, podnieśli się z miejsc i stojąc wysłuchali porywającego Alleluja. Ta tradycja utrzymała się w Anglii do dnia dzisiejszego.
Tekst utworu zaczerpnięty jest z Ksiąg proroków, ze Starego Testamentu i Ewangelii, a mówiący o Zbawicielu. Całość dzieli się treściowo na trzy wielkie części: pierwsza zapowiada nadejście Mesjasza, druga mówi o jego życiu, śmierci i zmartwychwstaniu, trzecia - o zbawieniu przezeń ludzkości, o spełnieniu mesjanistycznego posłannictwa.

W Mesjaszu nie ma miejsc słabszych czy obojętnych - wszędzie przejawia się genialny kunszt kompozytorski Händla, łączącego w doskonałej harmonii swobodną opisowość dźwiękową i ścisłe rygory formalne, liryzm i dramatyzm, partie solowe, zespołowe i chóralne.