stat
Impreza już się odbyła

'Godziny, minuty, teraz...' Grzegorza Rogali Opinie (1)

30 czerwca - 1 września 2024, g. 12:00 - 15:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

15 czerwca - 1 września 2024, g. 12:00 - 19:00

bilety 10 zł
ulgowy 7 zł
Grzegorz Rogala, Godziny, minuty, teraz...

Wernisaż 25 czerwca 2009, godz. 18.00
Wystawa czynna do 2 sierpnia 2009

Interaktywna instalacja fotograficzna podejmująca problematykę obecności w powiązaniu z historią zapamiętaną, konstruowaną oraz przetwarzaną przez ludzki umysł.

Patrząc na utrwalane w formie analogowej bądź cyfrowej wizerunki nasze i bliskich nam osób, dokonujemy sprawdzania czy też potwierdzania bytów. W tych momentach uświadamiamy sobie prawdę o nieuchwytności wielu zaistniałych zjawisk, o naszych wzajemnych relacjach. Rozważamy, na ile wiarygodny jest ten niekompletny zapis, co zostało zachowane, a co usunięte na zawsze.

Grzegorz Rogala w swych pracach przywołuje ludzkie istnienie, by po chwili ponownie pogrążyć je w otchłani zapomnienia. Wykorzystując nakładane na siebie warstwami dawne fotografie, kreuje wizerunki, które nigdy nie istniały. Zadziwiający jest autentyzm postaci zwróconych en face,
nawiązujących rodzaj milczącego porozumienia ze zmultiplikowanymi fotografami. Uważny obserwator bez przymusu, z szacunkiem, zatrzymuje się przez moment przed tymi, których w innych okolicznościach nigdy by nie dostrzegł. Dotyczy to zarówno portretów indywidualnych, jak i zbiorowych. Zwłaszcza w portretach grupowych doświadczyć można "cieni istnienia". Trójwymiarowy obraz tworzony jest poprzez pojawianie się poszczególnych twarzy. Ich obecność na ekranie trwa krócej lub dłużej, pozostawiając potomnym ślad mniej lub bardziej trwały. Inne, pomimo wzroku skierowanego wprost na widza, zdają się istnieć jedynie w odległej rzeczywistości. Łączy je jakaś powaga wspólnej tajemnicy przemijania.

(...) Dokładnie fundamentem mojej działalności jest pytanie o "teraz". Przypomina to rozważania nad definicją punktu w przestrzeni. Każde miejsce ma rozmiar przestrzenny, ale punkt, który przecież też znajduje się w przestrzeni, wymiaru nie ma. Jest to pojęcie pierwotne, niedefiniowalne. Prosta i odcinek składają się z nieskończenie wielu punktów. Podobnie jest z "chwilą" teraz - bezwymiarową granicą między było a będzie (...). Grzegorz Rogala

Na ekspozycję składają się instalacje fotograficzne i trójwymiarowe portrety. Instalacja "Przejście" to rozmieszczone przestrzennie fotografie ludzi, stojących na przejściu dla pieszych. Kilkanaście sekund ich oczekiwania jest czasem pustym, przerwą w drodze do celu. Wówczas ludzie zmieniają swoje zachowania - zamierają w bezruchu, poprawiają garderobę, nieraz okazują sobie czułość. Instalacja przegradza wnętrze galerii. Jej forma nawiązuje do przestrzennych działań fotograficznych podejmowanych w latach 70., kiedy widz był mobilizowany do fizycznego kontaktu z materią. Foliowym brytom w galerii towarzyszą trójwymiarowe, archiwalne i współczesne portrety. Kontekstem dla nich są wizerunki soczewkowe widzialne wyłącznie przez mijających galerię przechodniów. Ich źródłem są bogate zbiory Gdańskiej Galerii Fotografii. Elementem łączącym rozważania nad trwaniem i pamięcią w "Godzinach, minutach, teraz..." jest interaktywna instalacja wideo pt. "Cień". Osoby poruszające się przed ekranem tworzą w niej elektroniczny ślad, który wypełnia się obrazami naszej przeszłości - archiwalnymi zapisami określonych miejsc i ludzi. Całość jest uniwersalną refleksją o czasie i osobistej historii.

Grzegorz Rogala (ur. 1956) reżyser, artysta wizualny, ukończył studia na wydziale operatorskim PWSFTviT w Łodzi. Jest członkiem S.F.P., ZPAP. Od 1988 prowadzi w Warszawie "Studio Rogala", zajmujące się produkcją i postprodukcją filmową. Zrealizował, bądź brał udział w realizacji, około 800 projektów filmowych i reklamowych. Od pięciu lat zajmuje się czynnie filmem, fotografią i grafiką artystyczną. Laureat nagród i wyróżnień, między innymi Crakfilm 1996 i konkursu Grafika Warszawska. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, w prywatnych kolekcjach w Niemczech, Polsce, Francji, Holandii, Nowej Zelandii. Od 2007 roku prowadzi razem z Józkiem Piwkowskim, galerię "2b+r" w Warszawie.
Kurator wystawy: Maria Szymańska

Galeria czynna:
wtorek, środa piątek: 11.00-18.00
czwartek: 12.00-19.00
sobota-niedziela: 11.00-16.00