Gorączka - Europejski Dzień Kina Artystycznego Klub Filmowy Gdynia Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła

Gorączka - Europejski Dzień Kina Artystycznego

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, powracają obchody Europejskiego Dnia Kina Artystycznego (EDKA). W tym roku to szczególne święto odbędzie się 14 listopada. Tego dnia kina na całym świecie zaprezentują filmy zrealizowane albo wyprodukowane w Europie. To już szósta edycja EDKA - inicjatywy CICAE (International Confederation of Art Cinemas), organizowanej przy wsparciu Europa Cinemas. Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na różnorodność i bogactwo kinematografii europejskiej. W ramach EDKA, wraz z Gutek Film, zapraszamy do Klubu Filmowego na przedpremierowe pokazy "Gorączki" Kiriłła Serebrennikova. Film będzie miał swoją ogólnopolską premierę dopiero w 2022 roku.

Gorączka
reżyseria: Kiriłł Sieriebriennikow
występują: Semyon Serzin, Chulpan Khamatova, Yuri Kolokolnikov
szczegóły: dramat, Rosja/Francja/Niemcy/Szwajcaria, 2021, 145 min.
Znany z Lata (MFF Cannes 2018) Kiriłł Sieriebriennikow powraca z adaptacją nagradzanej książki Aleksieja Salnikowa o dysfunkcyjnej rodzinie, której członkowie utknęli razem wskutek pandemii tajemniczego wirusa. Fascynujące spojrzenie na post-sowiecką Rosję oczami jednego z najbardziej wyrazistych reżyserów współczesnego kina.

"Na swój sposób jest to dreszczowiec: rodzina Pietrowów ma bowiem grypę, a przez nią gorączkę, kaszel i dreszcze. Fale zimna i gorąca, które na przemian wstrząsają ekranem, nieuchronnie podwyższą także temperaturę na widowni. Film Kiryła Serebrennikowa ścina bowiem z nóg, pozbawia odporności na zrywającą ze schematami narrację i wywołuje majaki. Ale to tylko pozornie jedna wielka maligna: autorskie działo Rosjanina ma przemyślaną konstrukcję, a trzy różne palety kolorystyczne nie pozwalają nam zgubić się w plątaninie wątków i planów czasowych. Historia zaczyna się w miejskim autobusie, w którym wyraźnie nieswój Pietrow-ojciec ma napad kaszlu. Następnie zaczyna się prawdziwa jazda bez trzymanki: przez podejrzane spelunki, szkolne sale gimnastyczne, pieczary artystów, miejskie biblioteki, wnętrza karawanów, uliczne egzekucje. Deliryczny trip jest w gruncie rzeczy podróżą przez fantazje, sny, wspomnienia i tajemnice, opowieścią o byciu blisko i daleko w rodzinie. Zrealizowana na podstawie nagradzanej powieści Aleksieja Salnikowa "Gorączka: to kawał kinowej poezji stawiającej opór brutalnej rzeczywistości, oszałamiająca miejska baśń i najbardziej zaraźliwy film roku" - Małgorzata Sadowska, nowehoryzonty.pl