stat
Impreza już się odbyła
lut 13

czwartek, g. 18:30

bilety 15 zł
ulgowy 10 zł
Idea Górskiego Uniwersytetu Gdańskiego powstała z chęci przedstawienia wielkich dokonań polskich himalaistów i alpinistów, a tym samym rozpowszechnienia tej pięknej, choć pełnej wyrzeczeń pasji wśród trójmiejskiej społeczności.
Przez szereg spotkań i prezentacji, pragniemy umożliwić zapoznanie się z warunkami, zagrożeniami oraz trudnościami z jakimi muszą zmagać się prawdziwi ludzie gór, przede wszystkim podkreślając tę niezwykłą siłę i determinację jaka towarzyszy im przy realizowaniu tak niebezpiecznych celów. Mamy także nadzieję, że przez podobne spotkania powstanie nowe pokolenie znakomitych, polskich podróżników, himalaistów i alpinistów.

22 kwietnia (sobota)

godz.18.00 - Film: „PREXPL” prod. Hybryda, 10 min.

Trailer filmu XPL SKAŁA. W filmie tym zaprezentowano obraz skalnej Polski, tajemnicze miejsca, osnute legendą zamki jury krakowsko-częstochowskiej, kaprysy tatrzańskiej pogody. Trzon stanowią sceny ze wszystkich najciekawszych rejonów wspinaczkowych w Polsce z udziałem wielu osobowości polskiej wspinaczki skalnej.

godz. 18.20 - Prezentacja: „ W górę za marzeniami ” Artur Elwirski, 60 min.

Artur Elwirski - licencjonowany instruktor Polskiego Związku Alpinizmu. Szef sekcji ratownictwa wysokościowego GRS PCK Sopot. Taternik jaskiniowy, płetwonurek. Wspina się od 1989 roku, głównie w Tatrach, Alpach. Jest instruktorem od 1996 roku. Szkoli adeptów wspinaczki oraz ratowników wysokościowych z takich organizacji jak Państwowa Straż Pożarna, czy Polski Czerwony Krzyż. Regularnie można go spotkać na zawodach z ratownictwa wysokościowego, jaskiniowych i wspinaczkowych w całej Polsce. Mistrz Polski Speleo z 2004 roku .


godz. 19.30 - Prezentacja: „Góry... dalekie i bliskie” Bogdan Jankowski, 120 min.

Jest to swoistego rodzaju opowiadanie o górach , tych odległych i tych bliskich. Bliskich fizycznie , ale też bliskich sercu autora, widzianych z jego subiektywnego punktu widzenia. Tatry, Himalaje, Karakorum, Sokoliki, Śnieżne Kotły... A wszystko to w znacznej mierze okraszone dokumentalną ilustracją dźwiękową.

Bogdan Jankowski - taternik i alpinista, instruktor alpinizmu, zamiłowany fotograf, pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej. Wspina się od 1959, najpierw w Tatrach, potem w Alpach. W latach 1969–98 brał udział w licznych wyprawach min. w 1969 w Pamiro-Ałaju był współzdobywcą 5 dziewiczych szczytów, np. Straż (5207 m), Pik A. Fedczenki (5484 m) i najwyższy szczyt tych gór Pik Skalisty (5621 m), a w 1970 w Pamirze wszedł na Pik Lenina. Uczestniczył w wyprawach, które dokonały pierwszego wejścia na Kunyang Chhish (7852 m, 1971) w Karakorum, i pierwszego wejścia zimowego na Mount Everest (1979/80). Brał udział także w innych zimowych wyprawach A. Zawady: na Lhotse (1974, pierwsza próba zdobycia zimą ośmiotysięcznika), K2 (1987/88) i dwukrotnie na Nanga Parbat (1996/97 i 1997/98) oraz w wyprawie zimowej K. Wielickiego na K2 (2002/03). Bogdan Jankowski obecnie jest członkiem honorowym, a niegdyś wiceprezesem, Polskiego Związku Alpinizmu oraz zasłużonym dla środowiska górskiego działaczem organizacyjnym. Był także prezesem Klubu Wysokogórskiego we Wrocławiu i przez wiele kadencji członkiem jego zarządu. Jako licencjonowany radioamator-krótkofalowiec zajmuje się łącznością radiową w górach i kieruje zespołem łączności radiowej PZA. Jest pomysłodawcą i opiekunem nowoczesnej sieci łączności radiowej PZA w Tatrach; organizował także łączność podczas wypraw wysokogórskich. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1985) i uhonorowany nagrodą „Fair Play” Polskiego Komitetu Olimpijskiego (1999). Jest współautorem książki Ostatni atak na Kunyang Chhish (1973) oraz autorem wielu artykułów w „Taterniku”.


23 kwietnia (niedziela)

godz. 15.00 - Wstęp – Jerzy Surdel

Jerzy Surdel- alpinista, reżyser, absolwent Wydziału Filologii Polskiej UW oraz Wydziału Reżyserii PWSTiF w Łodzi. Pracował dla takich stacji telewizyjnych jak BBC *TVP * A2 * TSR. Uczestnika wielu wypraw w góry wysokie i na Antarktydę. Pierwszy Polak, który brał udział w wyprawie na Everest w 1971 roku. Autor min. takich filmów jak: „ADDIS ABABA 69”, „U ŹRÓDEŁ BŁĘKITNEGO NILU”,„W GÓRACH WYSOKIEGO SEMIENU”,"OKUPIENIE", "SYGNAŁY SKALNEGO LATA’, „ZIMA 8250”, „LHOTSE ’74”. Zdobywca wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, który nie sposób wymienić, min. wielokrotnie nagradzany min. za film „ODWRÓT” ( Złota Gencjana na festiwalu w Trento i I nagroda w Cortina d’Ampezzo ) oraz za film „AKCJA” (nagrodzony na sześciu festiwalach np. w Trento i Krakowie). W 2005 roku uhonorowany nagrodą Camera Extreme.


Filmy:
"TRYPYK GÓRSKI", reż. Jerzy Surdel
"Dwóch" (1967), 10 min.


Film szkolny – zrealizowany jako praca przejściowa II roku reżyserii PWSTiF. Wysłany prywatnie na Międzynarodowy Festiwal Filmów Górskich i Exploracyjnych w Trydencie, niespodziewanie zdobywa prestiżową nagrodę UIAA – jako najlepszy film alpinistyczny. Stał się pierwszą częścią „Tryptyku Tatrzańskiego”

"Odwrót", (1968), 21 min.

Nakręcony w Tatrach, film przedstawia dramatyczną walkę wspinacza wycofującego się ścianą, by sprowadzić pomoc dla rannego partnera. Druga część trylogii taternickiej z końca lat sześćdziesiątych, odkryta na nowo i doceniona podczas zeszłorocznego Banff Mountain Film Festival (Grand Prix). Wcześniej film był nagradzany na festiwalach w Cortina d'Ampezzo i Trydencie (1969).

"Akcja", (1972), 21 min.

Realizatorzy uczestniczą z kamerą w akcji ratunkowej powadzonej przez Grupę Tatrzańską GOPR na ścianie Kazalnicy w lutym 1972 roku. Sfilmowana zostaje lawina, która zeszła z Bandziocha Mięguszowieckiego i porwała ze sobą jednego z ratowników, Franciszka Spytka.

godz. 16.30 - Prezentacja: "Zagrożenia gór wysokich" - Robert Szymczak

Prezentacja dotyczyć będzie wszelkich medycznych aspektów ( trudności i zagrożeń) związanych ze wspinaczką w górach wysokich. Będzie mowa o szeroko pojętych chorobach wysokogórskich, czyli o ostrej chorobie wysokościowej, o odmrożeniach, a także o wysokościowym obrzęku płuc oraz o wysokościowym obrzęku mózgu. Podczas prelekcji udzielone zostaną cenne i użyteczne wskazówki dotyczące przygotowania się do takiej wyprawy, min. poruszona zostanie kwestia skompletowania apteczki.

Robert Szymczak- Asystent w Zakładzie Medycyny Ratunkowej i Katastrof AMG, Członek Klubu Wysokogórskiego Trójmiasto, Federazione Arrampicata Sportiva Italiana i Akademickiego Związku Sportowego, Członek International Society for Mountain Medicine . Autor wielu prac naukowych min.”5 dni z wysokościowym obrzękiem płuc pod wierzchołkiem Mont Blanc (4362m n.p.m.)”. (Publikacja w czasopiśmie Medycyna Intensywna i Ratunkowa).

godz. 17.45 - Film: „A jednak słońce”, (1980), reż. Jerzy Surdel, 30 min.

Wyprawa Polskiego Związku Alpinizmu do jaskini Augusta w Meksyku – jednej z najgłębszych jaskiń świata, zakończyła się poważnym wypadkiem. Jeden ze speleologów spadł kilkadziesiąt metrów i złamał kręgosłup. Film jest zapisem niezwykle skomplikowanej akcji ratunkowej, prowadzonej na głębokości 600 metrów przez doświadczonych ratowników.

godz. 18.30 - Prezentacja: "Fitz Roy - patagońskie reminiscencje" Michał Kochańczyk

Pięciu Polaków: Piotr Lutyński (kierownik wyprawy), Wiesław Burzyński, Mirosław Falco-Dąsal,Jacek Kozaczkiewicz i Michał Kochańczyk w Wigilię 1984 roku weszło na wierzchołek Fitz Roya 3415 m w Patagonii, jednego z najtrudniejszych do zdobycia szczytów. Jest to pełna emocji i napięcia relacja z dwunastodniowego prowadzenia nowej drogi wspinaczkowej na północnej ścianie Fitz Roya, w najbardziej wietrznej krainie na świecie. Wyprawa była zorganizowana przez Klub Wysokogórski w Krakowie.

Michał Kochańczyk - z wykształcenia ekonomista i afrykanista, jest alpinistą, polarnikiem, żeglarzem, kajakarzem, podróżnikiem, wspinał się w Tatrach, Pamirze, Himalajach, Andach, w górach Afryki, na Spitsbergenie i Alasce. Był kierownikiem i uczestnikiem dwudziestu wypraw w góry wysokie. Jego największym osiągnięciem górskim jest udział w przeprowadzeniu nowej drogi na jedną z najtrudniejszych gór na świecie: na szczyt Fitz Roy w Patagonii. Jest prezesem Klubu Wysokogórskiego „Trójmiasto” w Gdańsku oraz instruktorem alpinizmu Polskiego Związku Alpinizmu.

godz. 20.00 - Film: „Zima 8250”, (1975), reż. Jerzy Surdel, 32 min.

Reportaż z pierwszej polskiej zimowej wyprawy na Lhotse (8501 m n.p.m.), zorganizowanej przez Andrzeja Zawadę w 1974 roku. Niewiele brakowało, aby ambitny cel zdobycia tego ośmiotysięcznika zimą został zrealizowany, ale ostatecznie pogorszenie pogody zmusiło Polaków do odwrotu. Podczas zejścia po poręczówkach z obozu III zmarł operator Stanisław Latałło.

godz. 20.45 - Prezentacja multimedialna: „Wspomnienia”, Jerzy Surdel

Fotografie z prywatnego albumu, ułożone chronologicznie. Pożegnanie zdarzeń i ludzi...


Wystawa fotografii: „Górskie drogi”

Michał Zemfler, Magdalena Koźbiał, Grażyna Brzezińska, Anadrzej Drozd, Wojciech Litwin, Waldemar Soroka, Michał Kochańczyk, Sławomir Wróblewski, Marcin Hennig, Andrzej Marciniak.