stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Goście Teatru Muzycznego: Związani jednym losem... w hołdzie Bułatowi Okudżawie Opinie (16)

wrz 27

piątek, g. 21:00

Sopot,
bilety 50 zł
lis 26

wtorek, g. 19:00

Gdynia,
bilety 150-170 zł
Kup bilet
"Związani jednym losem... w hołdzie Bułatowi Okudżawie"

poezja śpiewana - koncerty w Trójmieście


Pierwsza odsłona tegorocznej edycji Sopot Bards Meeting - największe przeboje rosyjskiego barda w wersjach oryginalnych i polskich tłumaczeniach - uświetni jubileusz stulecia Opery Leśnej w Sopocie

23 marca 2009, godz. 19.00
Teatr Muzyczny w Gdyni

Sopot Bards Meeting - pierwsza odsłona
"Związani jednym losem... w hołdzie Bułatowi Okudżawie"

Olga Okudżawa - wdowa po Bułacie
Bułat Junior - syn
Żanna Biczewska - narodowa artystka Rosji
Eugen Malinowski
Gienadij Ponomariow
Marian Opania
Zbigniew Zamachowski
Piotr Machalica
Marcin Przybylski

Z powodów niezależnych od organizatorów nastąpiła zmiana w obsadzie artystów biorących udział w koncercie. Stanisławę Celińską i Daniela Olbrychskiego zastąpią Zbigniew Zamachowski i Marian Opania. Istnieje możliwość zwrotu zakupionych biletów do dnia 20 marca.

Koncert poprowadzą: Olga Okudżawa, Maria Szabłowska, Krzysztof Szewczyk oraz Paweł Sztompke.

Nowy projekt Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART i Miasta Sopotu - Sopot Bards Meeting - miał swoją inaugurację we wrześniu 2008 roku i zebrał wiele pozytywnych recenzji. Ma on na celu promocję i prezentację światowej muzyki nurtu bardowskiego, w którym tekst ma podstawowe znaczenie i służy przekazywaniu ważnych społecznie i emocjonalnie treści. W roku jubileuszowym Sopot Bards Meeting pojawi się w dwóch odsłonach - wiosennej (w marcu) i letniej (w ostatni weekend sierpnia).
Pierwsza odsłona jest w całości poświęcona jednemu z największych rosyjskich bardów - Bułatowi Okudżawie, na którego balladach wychowało się kilka pokoleń Polaków. Odbędzie się wyjątkowo w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Koncert, w którym zostaną zaprezentowane utwory Okudżawy, zilustrowane materiałami archiwalnymi dotyczącymi jego życia, przeszłości wojennej i wizyt w Polsce, ma na celu ukazanie wpływu twórczości artysty na losy polskiej i rosyjskiej inteligencji. W repertuarze znajdą się największe przeboje barda w wersjach oryginalnych i polskich tłumaczeniach (Osieckiej, Mandaliana, Młynarskiego, Woroszylskiego i innych); ballady takie, jak m.in. "Buty", "Błękitny balonik", "Arbat", "Aleksander Siergiejewicz Puszkin", "Ostatni trolejbus", "Pożegnanie z Polską" wyśpiewane przez znakomitych artystów: Żannę Biczewską, Eugena Malinowskiego, Daniela Olbrychskiego, Stanisławę Celińską, Piotra Machalicę, Marcina Przybylskiego i innych. Koncert poprowadzą: wdowa po Bułacie Olga Okudżawa, Maria Szabłowska, Krzysztof Szewczyk oraz Paweł Sztompke.
W czasach PRL-u, kiedy pogardzano wszystkim, co radzieckie, Okudżawa był uosobieniem przyzwoitego Rosjanina. Przyjaźnił się z Agnieszką Osiecką, jego "Modlitwa" (do dzisiaj śpiewana nawet w kościołach) czy "Piosenka o Arbacie" były przebojami polskiej inteligencji.

Po raz pierwszy Okudżawa przyjechał do Polski w 1963 roku. Polska była wtedy oknem na świat dla Rosjan z kręgów artystycznych i naukowych. "W rzędzie najbliższych mi twórców stawiam Juliana Tuwima. Gdyby Tuwim niektórych wierszy nie napisał, ja musiałbym to uczynić" - wyznał Bułat. Jego twórczością zachwycili się i zaprzyjaźnili się z nim: Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski, Wiktor Woroszylski, Andrzej Drawicz. O Katyniu, uznawanym przez sowieckie władze za zbrodnię hitlerowską, pisał już na początku lat 60. Osieckiej dedykował swoje "Pożegnanie z Polską", a bohaterem jednej z jego ballad został Jacek Kuroń, za znajomość z którym był przesłuchiwany.



Jubileusz stulecia Opery Leśnej w Sopocie

W roku 2009 Opera Leśna obchodzi stulecie swojego powstania. Od 1909 roku ten unikalny leśny amfiteatr był miejscem wydarzeń wybitnych, na trwałe wpisujących Sopot na mapę życia kulturalnego Europy. Międzywojenne Festiwale Wagnerowskie prezentujące znakomite muzycznie i bogate inscenizacyjnie przedstawienia z udziałem gwiazd światowej sceny operowej stały się podstawą do nadania Operze Leśnej miana "Bayreuth Północy". Z kolei Międzynarodowy Festiwal Piosenki (w latach 1977-80 jako Międzynarodowy Festiwal Interwizji) stał się jedną z najważniejszych imprez muzycznych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, jednocześnie promując sopocki amfiteatr. Z okazji obchodów stulecia tego wyjątkowego miejsca Bałtycka Agencja Artystyczna BART we współpracy z Urzędem Miasta Sopotu planuje szereg wydarzeń kulturalnych mających podkreślić jego historię i rangę, w tym cykl koncertów kameralnych współczesnych polskich artystów w Sali Koncertowej PFK na terenie Opery Leśnej.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    120/100 zł
Bilety w cenie: 120 zł, 100 zł do kupienia w kasie Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART, ul. Kościuszki 61, 81-703 Sopot (tel. 058 555 84 51 lub 52), w Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz w systemie Ticket Online www.ticketonline.pl.