Grand Press Photo 2022: Wystawa Polskiej Fotografii Reporterskiej Gdański Teatr Szekspirowski Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Grand Press Photo 2022: Wystawa Polskiej Fotografii Reporterskiej

302 najlepsze zdjęcia prasowe z tegorocznej edycji konkursu Grand Press Photo będzie można oglądać od 31 sierpnia do 13 września w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku.

17 stycznia - 28 lutego 2023, g. 10:00 - 21:00

Gdańsk,
Do obejrzenia ekspozycji w Teatrze Szekspirowskim zapraszają organizatorzy konkursu: magazyn "Press" i Fundacja Grand Press. Wystawę będzie można oglądać codziennie w godzinach Teatru. Prezentuje 302 fotografie: 48 zdjęć pojedynczych, 11 fotoreportaży, pięć projektów dokumentalnych oraz osiem zdjęć pojedynczych i trzy fotoreportaże w kategorii Young Poland. Prace te trafiły do finału konkursu, w którym jury przewodniczyła amerykańska fotoreporterka, sześciokrotna laureatka World Press Photo - Ami Vitale.

Tytuł Zdjęcia Roku otrzymała fotografia Wojciecha Grzędzińskiego (dla "The Washington Post") przedstawiająca Irinę Maniukinę, która gra na fortepianie w swoim dopiero co zbombardowanym przez Rosjan domu. "Zostaliśmy dosłownie bez słów i to jest potęga fotografii" - powiedziała o tym zdjęciu Ami Vitale, przewodnicząca jury.

Na wystawie można obejrzeć również kilka zdjęć (spośród kilkunastu nadesłanych) uhonorowanego przez Fundację Grand Press, Dmytra Kozackiego "Oresta" - autora zdjęć ze schronów Azovstalu. Fotografie te obiegły cały świat po tym, gdy Dmytro napisał w mediach społecznościowych: "Dziękuję ze schronu Azovstalu - miejsca mojej śmierci i życia. (...) Zostawiam wam zdjęcia jak najlepszej jakości, wyślijcie je na wszystkie konkursy dziennikarskie i fotograficzne. Jeśli któryś wygram, to będzie mi bardzo miło dowiedzieć się o tym po uwolnieniu. Dziękuję wszystkim za wsparcie. Do zobaczenia".

Ogólnopolski Konkurs Fotografii Reporterskiej Grand Press Photo organizowany jest od 2005 roku. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Tradycyjnie już jury przewodniczy światowej klasy fotoreporter, laureat World Press Photo. W tym roku była nim Ami Vitale. Oprócz niej w jury zasiadali: Antonio Bat, Anna Bedyńska, Weronika Mirowska oraz Andrzej Zygmuntowicz.

Partnerem wystawy miejskiej w Gdańsku jest Teatr Szekspirowski oraz Miasto Gdańsk.
Patronami medialnymi wystawy miejskiej są: "Dziennika Bałtycki" i Trojmiasto.pl

Partnerzy konkursu i wystaw: Miasto Gdańsk, Provident Polska, Spółka Biurowa Skanska w regionie CEE, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Fujifilm

Partner wystaw: Drukarnia Andrus

Organizatorami konkursu są magazyn "Press" i Fundacja Grand Press.
Więcej informacji oraz materiały prasowe na stronie: https://grandpressphoto.pl