Styczeń to czas noworocznych postanowień. Jest to więc dobry moment by zacząć biegać - mniej lub bardziej regularnie. Motywacją do tego mogą być starty z cyklu Grand Prix CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. Pierwsze zawody w 2016 roku w Trójmieście odbędą się 17 stycznia. Elektroniczne zapisy trwają do końca dnia w czwartek, 14 stycznia.
CITY TRAIL Trójmiasto to biegi organizowane na przemian w Gdańsku i Gdyni. Najbliższe zawody odbędą się w dzielnicy Mały Kack w Gdyni (Trójmiejski Park Krajobrazowy, okolice ulicy Spokojnej). Dystans to 5km. W zawodach nie ma limitu czasu, a to oznacza, że mogą w nich startować nawet zupełnie początkujący biegacze. Rejestracja na zawody trwa na stronie https://citytrail.pl/login. Koszt jednego biegu to 15zł. Po zamknięciu zapisów internetowych, możliwość dopisania się do listy startowej będzie jeszcze w dniu imprezy - wtedy opłata wynosi 20 zł.
Zawody CITY TRAIL odbywają się regularnie - co kilka tygodni, od września do marca. W edycji 2015/2016 zaplanowane się jeszcze 3 imprezy - najbliższa - 17 stycznia, a kolejne: 14 lutego (Gdańsk) i 13 marca (Gdynia).
Rywalizacja w czołówce wygląda bardzo ciekawie. Wśród mężczyzn dwa zwycięstwa i jedno drugie miejsce ma na koncie Oskar Przysiężny. Dwa drugie miejsca wywalczył Michał Rolbiecki. Dwa trzecie miejsca zgromadził z kolei Daniel Chuchała. O podium może powalczyć także Łukasz Gurfinkiel - raz trzeci i dwa razy czwarty. Jedno zwycięstwo przypadło Bartoszowi Nowickiemu, który jednak był w Trójmieście gościnnie, więc nie będzie rywalizował w cyklu.
Wśród kobiet dwa zwycięstwa ma Magdalena Dias. Raz wygrała Kamila Lulińska. Dwa drugie miejsca wywalczyła Maria Maj-Roksz. Jedną drugą i dwie trzecie lokaty ma na koncie Magdalena Święcka. To między tymi zawodniczkami rozegra się rywalizacja o podium.
Każdy z wymienionych zawodników i każda z zawodniczek mają jeszcze szanse na ukończenie cyklu, do czego wymagany jest udział w minimum czterech biegach.
W ramach zawodów organizowane są biegi dla dzieci i młodzieży - CITY TRAIL Junior, rozgrywane na dystansach od 300m do 2km. Zapisy dla młodych sportowców odbywają się na stronie www.citytrail.pl (rejestracji dokonuje rodzic lub opiekun) oraz w dniu imprezy w biurze zawodów. Opłata startowa za pojedynczy bieg to symboliczne 2zł, uiszczane w dniu biegu, z których 1zł pokrywa koszty organizacyjne, a druga złotówka jest przeznaczana na cele charytatywne.
Start biegu głównego jest zaplanowany na godz. 11:00. Od 9:30 będą trwały zawody dla dzieci. Biuro zawodów pracuje w dniu biegu od 8:30 do 10:30. Miasteczko biegowe będzie zorganizowane na skraju ulicy Spokojnej w Gdyni.
W poprzednich biegach trwającej edycji wystartowało kolejno: 286, 364 i 305 zawodników. W biegach CITY TRAIL Junior wzięło udział 135, 130 i 114 uczestników. Rekord frekwencji został ustanowiony w styczniowych zawodach poprzedniej edycji, w których wzięło udział 441 biegaczy. Rekordy tras należą do: w Gdańsku - Magdaleny Dias - 20:13 i Michała Rolbieckiego - 16:40 oraz w Gdyni - również do Magdaleny Dias - 20:26 i Oskara Przysiężnego - 16:37. Tylko wynik Magdaleny Dias z Gdańska pochodzi z obecnego sezonu, pozostałe zostały uzyskane w edycji 2014/2015.
Grand Prix CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden 2015/2016 to cykl organizowany w 11 miastach. Są to: Bydgoszcz, Gdańsk i Gdynia (które tworzą Grand Prix Trójmiasto CITY TRAIL), Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Warszawa i Wrocław. Patronat nad imprezą objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki. Biegi dla dzieci i młodzieży wspiera Rzecznik Praw Dziecka - Marek Michalak.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.citytrail.pl.