Grandmaster Flash Gdański Teatr Szekspirowski Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Grandmaster Flash Opinie (13)

2 grudnia 2018 roku w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim na jedynym koncercie w Polsce wystąpi Grandmaster Flash - okrzyknięty przez The New York Times pierwszym wirtuozem hip-hopu.

Relacja z imprezy

One Quintet

lis 15

piątek, g. 21:00

Sopot,

Pawbeats Orchestra

sty 11

sobota, g. 19:00 - 20:30

Gdańsk,
Grandmaster Flash czyli Joseph Saddler to urodzony na Barbadosie a wychowany na południowym Bronksie hip-hopowy muzyk i DJ, uważany za jednego z pierwszych innowatorów hip-hopu, pioniera Turntablizmu, cuttingu i miksowania. Zaangażowany we wczesną nowojorską scenę DJ-ów, uczył się od Pete'a Jonesa i Koola Herca. Dziś jest głosem całego pokolenia pionierów hip-hopu z lat siedemdziesiątych. Grandmaster Flash był inicjatorem techniki nazywanej cuttingiem. Polegała ona na używaniu dwóch kopii jednego nagrania i dwóch gramofonów, do których muzyk dodał mikser, by manualnie wzmocnić przerwy. Zwykłe odtwarzanie utworu było przerywane w celu nałożenia przerwy, która z kolei mogła być powtarzana przy użyciu miksera do przełączania kanałów, do czasu kiedy druga płyta nie trafi z powrotem na igłę gramofonu. Cutting został następnie rozwinięty do scratchingu przez Grand Wizard Theodore.

hip-hop - koncerty w Trójmieście


Swój pseudonim Flash otrzymał jeszcze w szkole od postaci Flash Gordona, z którą się utożsamiał. Muzyk posiada własną kolekcję ubrań "G.Phyre". Był też producentem "The Get Down" Netflixa.
Dzięki dostępowi do archiwalnych oryginalnych nagrań, obrazów i filmów ze skarbców największych wytwórni płytowych, występy Grandmastera Flasha są prawdziwym świętem hip-hopu i dekady, która ukształtowała ten muzyczny gatunek.

Czytaj także