stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

2 - 30 listopada 2024, g. 9:00 - 18:00

Wstęp wolny
gru 6

piątek, g. 17:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Krzysztof Miękus, Great Island

Godziny otwarcia:
wtorek - piątek 11.00-18.00
przerwa 13.00 - 14.00
sobota - niedziela 11.00-16.00

Wernisaż wystawy: 09.07.2010 godz. 18.00.
Wystawa potrwa od 09.07.2010 r. do 15.08.2010 r.

Projekt Great Island [Wielka wyspa], dotyczy współczesnego nomadyzmu w kontekście imigracji. Na wystawie prezentowane są fotografie i zsynchronizowane instalacje wideo. Tytułowa Great Island, odwołuje się do nazwy wyspy, na której mieści się Cobh - niewielkie portowe miasteczko na południu Irlandii, które przez stulecia było synonimem emigracji przez blisko 100 lat przełomu XiX i XX wieku. W wyniku głodu, ubóstwa i emigracji, populacja Irlandii spadła w latach 1841-1911 o połowę. To z Cobh między 1848 a 1950 rokiem odpłynęło 2,5 miliona Irlandczyków do Stanów Zjednoczonych. Celem projektu jest przyjrzenie się pamięci imigrantów z Polski mieszkających w Irlandii. Pokolenie, które w ostatnich latach wyjechało pracować w Irlandii i na Wyspach Brytyjskich jest pierwszym w polskiej historii, które całkowicie legalnie opuściło kraj, by szukać lepszego życia gdzie indziej, z gwarancją, że w każdej chwili mogą też bezpiecznie powrócić. Artysta w procesie rozmów, foto i wideo wywiadów z imigrantami próbował dociec co jest ich rzeczywistym marzeniem. Najczęściej, paradoksalnie okazywała się nim Polska, jako ojczyzna i kraj pierwszych przeżyć, własnej historii i wreszcie tożsamości. Wystawa eksponuje część dokumentalną procesu badania socjologicznego, fotograficzne portrety miejsc idealizowanych we wspomnieniach bohaterów, ich listy i wideo- narracje poświęcone miejscom i ludziom, których imigranci opuścili w Polsce. Analizowany jest tu zarówno język jak i prawda zawarta we wspomnieniach a więc badaniu poddaje się mit imigracji zarobkowej i mit imigranta- patrioty zdeterminowanego finansowymi korzyściami do zmiany miejsca zamieszkania.

Projekt Great Island jest trzecią częścią artystyczno-badawczego, multimedialnego projektu MITTEL. MITTEL, poświęcony jest mitologii współczesności Europy Środkowej. Samo pojęcie mitu jest tutaj jednak traktowane nieco przewrotnie. Podstawą dla realizacji projektu nie są powszechnie uznane eposy czy legendy obowiązujące w Europie Środkowej, ale opowieści dobierane według subiektywnego klucza. Sposób doboru tematów i proces opracowania poszczególnych mitów sprawiają,że stają się one całkiem wiarygodne.

Krzysztof Miękus
(Ur. w 1975 roku) filozof, fotograf, kurator wystaw, dziennikarz. Absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego (dyplom w Instytucie Filozofii), Szkoły Reportażu Collegium Civitas oraz Studium Fotografii ZPAF. W latach 2000 - 2006 współpracował z miesięcznikiem "Pozytyw". W 2006 roku był kuratorem Yours Gallery w Warszawie. W 2007 roku był kuratorem generalnym Międzynarodowego Festiwalu Fotografii "Transfotografia" w Trójmieście. Obecnie pracuje jako kurator i artysta niezależny. Wykłada historię fotografii w Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. Współpracuje z festiwalami fotografii (Rencontres de la Photographie w Arles, Miesiąc Fotografii w Krakowie), międzynarodowymi konkursami (między innymi KTR, CEE PhotoFund). Zajmuje się przede wszystkim dokumentem w kontekście sztuki współczesnej. Współautor (wraz z Adamem Leszczyńskim) książki-reportażu "Naznaczeni" dotyczącej problemu HIV/ AIDS w Afryce (wydawnictwo Trio, Warszawa 2003). W 2006 roku brał udział w publikacji i wystawie "Małopolska - Fotografie" na zlecenie Małopolskiego Instytutu Kultury. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Europe-Asia Foundation, Visegrad Fund oraz Pro Helvetia.

Krzysztof Miękus jest tegoroczny laureatem Stypendium dla twórców Kultury ufundowanego przez Marszałka Województwa Pomorskiego.

Kuratorka: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Samorządu Województwa Pomorskiego.

Muzeum Narodowe w Gdańsku
Gdańska Galeria Fotografii
ul. Grobla I 8/11, 80-384 Gdańsk
www.muzeum.narodowe.gda.pl
www.myspace.com/gdanskagaleriafotografii

Przeczytaj także