stat
Impreza już się odbyła

Grochem o ścianę - Wernisaż wystawy malarstwa Izabeli Rajskiej

6 grudnia 2024 - 1 czerwca 2025, g. 18.00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Wernisaż wystawy malarstwa Izabeli Rajskiej

We wtorek 2 sierpnia br. o godzinie 17.00 Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza do sopockiego Dworku Sierakowskich (ul. Czyżewskiego 12 ) na wernisaż wystawy malarstwa Izabeli Rajskiej pt.: Grochem o ścianę". Podczas otwarcia wystawy odbędzie się koncert Marii Kozłów-Ratke - skrzypce oraz Wioletty Jakimcio - wiolonczela. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny. Wystawa potrwa do końca sierpnia br.

Izabela Rajska - ur. się i mieszka w Sopocie. Dyplom z malarstwa uzyskała w roku 2007 w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych w pracowni prof. Henryka Cześnika, będąc jednocześnie pod opieką artystyczną prof. Marii Targońskiej. Jest to jej drugi dyplom w dzie­dzinie artystycznej, wcześniej ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia w Gdańsku w klasie skrzypiec i pracowała jako muzyk orkiestrowy w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

Wystawy:

 marzec 2008 r. / wystawa indywidualna zorganizowana przez Państwową Galerię Sztuki w siedzibie galerii Triada w Sopocie pod tytułem "Portret własny. Podróże w czasie i przestrzeni".
 wrzesień 2008 r. / udział w wystawie pokonkursowej XXII Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie.
 styczeń 2009 r. / udział w wystawie I Międzynarodowego Konkursu "Akt" w Łodzi.
 sierpień 2010 r. / udział w wystawie zbiorowej "In Your Face" w Londynie.
 wrzesień 2010 r. / udział w wystawie pokonkursowej XXIII Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie.
 wrzesień 2010 r. / udział w wystawie zbiorowej "Autumn Exhibition" w Londynie.

Izabela Rajska o sobie: "Jestem wierna realizmowi i malarstwu figuratywne­mu. Tematy moich obrazów związane są najczęściej z ludzką postacią, a więc maluję zarówno zewnętrzność - portrety, akty, ale również myśli, które znamy jako prawdy życiowe pod postacią aforyzmów i przysłów, co pozwala mi na przedstawianie świata absurdalne­go, irracjonalnego - taki realizm fantastyczny. Postaci oraz związane z nimi zjawiska maluję obiektywnie, z wielką wiernością szczegółom, które dla mnie są waż­ne, ponieważ budują prawdę i odmienność zarazem, no i "diabeł tkwi w szczególe". Mimo realizmu szczegółów staram się wejść w zagadkowe, ponadnormalne zależ­ności oraz nadać magiczny sens tworzywu, potęgując działanie poprzez światłocień i mocne, nasycone barwy."