stat
Impreza już się odbyła

17 marca 2018 (sobota), godz. 12.00 Gdański Archipelag Kultury "Wyspa Skarbów" wraz z Izbą Pamięci Wincentego Pola zapraszają na Gromada Sobieszewo / Wystawa - Spotkanie.

WYSTAWA
"Gromada Sobieszewo" to ekspozycja poświęcona powojennym czasom Wyspy Sobieszewskiej. Tematem przewodnim będą spisane przez Stefana Andrzejczaka wspomnienia z lat 40. i 50. opisujące ówczesne realia na Wyspie Sobieszewskiej. Dowiemy się m.in. o sytuacji na tym terenie tuż po zakończeniu działań wojennych w maju 1945 r., poznamy rys historyczny powstania Wyspy, etapy tworzenia administracji polskiej, rolnictwa, szkolnictwa etc.

Uzupełnieniem narracji, będą niepublikowane, archiwalne fotografie Wyspy Sobieszewskiej z lat 70. XX w. wykonane przez Zdzisława Błażejczaka, prezesa Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Właściciel albumu, autor relacji Stefan Andrzejczak przekazał go w latach 90. do zbiorów Izby Pamięci Wincentego Pola. To sentymentalna podróż do czasów powojennej świetności Wyspy Sobieszewskiej. Na kilkunastu czarnobiałych fotografiach uwieczniono m.in.: ówczesną przeprawę promową na Wyspę, port rybacki w Świbnie, śluzę w Przegalinie, wizytację gospodarstwa SHRO w Wieńcu, wizytę na terenie tzw. Forsterówki.

SPOTKANIE
Zapraszamy na spotkanie z Gośćmi, którzy przeniosą nas do czasów świetności dawnego Sobieszewa. Zobaczymy najnowsze nabytki archiwalnych fotografii pochodzących z kolekcji Bartosza K. Gast oraz Macieja Mogilnickiego. Zaprezentujemy również sensacyjne wyniki badań o nieistniejącej już Stacji Ratownictwa Brzegowego znajdującej się nieopodal wejścia nr. 16 w Sobieszewie.
Bartosz Krystian Gast oraz Maciej Mogilnicki, autorzy ukazujących się od 2012 r. kalendarzy "Sobieszewo na starych pocztówkach" postarają się przybliżyć problematykę pracy nad tak specyficznym wydawnictwem. Dowiemy się m.in.: jakie dylematy towarzyszą przy wyborze fotografii, jak umiejętnie wykorzystać posiadany zasób zgromadzonego materiału. Jednocześnie autorzy opowiedzą o pracach i ciekawych historiach jakie towarzyszyły przy kreacji najnowszego kalendarza na 2018 r. Prezentacja będzie okazją do uzupełnienia swoich zbiorów o aktualny jak i archiwalne wydanie kolekcjonerskiego kalendarza.

W drugiej części zapraszamy na spotkanie z kontradmirałem Marynarki Wojennej, profesorem nauk humanistycznych Antonim Franciszkiem Komorowskim, który przedstawi efekty swoich badań i zaprezentuje nieznaną dotąd historię przedwojennej Stacji Ratownictwa Brzegowego, zlokalizowanej na Wyspie Sobieszewskiej.

W rejonie obecnej polskiej granicy morskiej (od Świnoujścia do granicy wschodniej) działało przed wojną ponad 25 stacji ratownictwa brzegowego. Zasługą drużyn ratowniczych jest uratowanie wielu rozbitków i udzielenie pomocy jednostkom na mieliźnie w pobliżu brzegu. Jedną z gdańskich Stacji Ratownictwa Brzegowego była stacja zlokalizowana w Bohnsack (dziś Sobieszewo). Powstała w 1891 r. i była wyposażona w łódź ratowniczą, którą przewożono w razie potrzeby do plaży na wózku torowym oraz w aparat rakietowy do wystrzeliwania rzutek. Do 2017 r. sądzono, że budynek stacji Sobieszewo został zniszczony podczas działań wojennych lub tuż po wojnie. Przypadek sprawił jednak, że podczas pobytu w Sobieszewie udało się odkryć, dzięki zachowanemu kształtowi dużego okna w Tawernie Robinson, iż budynek ten jest pozostałością dawnej Stacji. Ten sensacyjny fakt potwierdziły analizy dokumentów archiwalnych i pomiary elementów budynku. Na dodatek wykonano graficzną rekonstrukcję budynku stacji i nałożono jego zarys na współczesną fotografię Tawerny. Wyniki analiz i efekty rekonstrukcji będą mogli Państwo poznać podczas sobotniego wydarzenia w "Wyspie Skarbów" GAK na Wyspie Sobieszewskiej.

Bartosz Krystian Gast - entuzjasta i popularyzator Wyspy Sobieszewskiej, pasjonat współczesnej historii Sobieszewa. Założyciel i redaktor naczelny portalu Wyspa.pl - pierwszego portalu internetowego o Wyspie Sobieszewskiej. Od kilku lat kolekcjonuje przedwojenne pocztówki z Sobieszewa, Świbna, Górek Wschodnich i Przegaliny. Od 2012 r. razem z Maciejem Mogilnickim, wydaje kalendarz "Sobieszewo na starych pocztówkach". W jego zbiorach, oprócz pocztówek z początku XX w., znajdują się ciekawe pocztówki z Wyspy Sobieszewskiej z lat 50., 60. i 70. Dzięki jego pocztówkom udało się ustalić położenie wielu budynków na Wyspie Sobieszewskiej, a także odtworzyć kurortowy charakter Sobieszewa z okresu międzywojennego www.facebook.com/SobieszewoNaStarychPocztowkach/
Maciej Mogilnicki - (ur. 1970 r.) pasjonat historii i kolekcjoner, od urodzenia mieszkający na Wyspie Sobieszewskiej. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Od wielu lat zajmuje się poszukiwaniem pamiątek i zdjęć związanych z historią Wyspy Sobieszewskiej. Szczególnie zainteresowany zmianami ludnościowymi i kulturowymi na terenach dawnego Wolnego Miasta Gdańska w latach 1945 - 1947. Współautor cyklu " Sobieszewo na starych pocztówkach".

Antoni Franciszek Komorowski - oficer polskiej Marynarki Wojennej w stopniu kontradmirała, prof. dr hab. Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, autor i współautor ponad 20 książek i monografii, artykułów i referatów naukowych. Jednym z obszarów zainteresowań prelegenta jest bezpieczeństwo morskie, historia techniki morskiej, żeglarstwo i turystyka. W dorobku profesor ma już kilka publikacji o stacjach ratownictwa w Gdańsku, Łebie, Ustce, Dziwnowie i Kołobrzegu. Zostały opublikowane głównie w zeszytach naukowych "Nautologia", oraz wygłoszone w formie referatów.

Wernisaż: 17 marca 2018 (sobota) godz. 12:00

Ekspozycja wystawy: 19.03 - 30.06 .2018
pon.-pt. godz. 10:00 - 20:00
sobota (czerwiec) godz. 11:00 - 14:00
niedziela nieczynne