W roku 2019 mija trzydzieści lat odkąd Teresa i Andrzej Starmach założyli w Krakowie swoją galerię. Ta jubileuszowa data stała się pretekstem do zaprezentowania kolekcji Galerii Starmach w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Pokaz ów jest dla nas kolejnym wyzwaniem oraz niezwykle ciekawą przygodą.
W czasie swojej działalności galeria zorganizowała wiele wystaw, pośród których były oczywiście wystawy prezentujące prac z kolekcji. W 2007 roku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu zorganizowano tematyczną prezentację Klasycy i dziewice z kolekcji Galerii Starmach. Bardziej przekrojowo i na szeroką skalę, kolekcja została pokazana w Muzeum Narodowym w Krakowie w 2009 roku - Kolekcja. Dwadzieścia lat Galerii Starmach.
Trzydzieści lat istnienia to czas wystarczająco długi aby ulec pokusie i starać się podsumować działalność instytucji. Aranżując ekspozycję, chcieliśmy jednak odejść jak najdalej od stereotypu wystawy, który może nasuwać się kiedy myślimy o prezentowaniu klasyki polskiej awangardy stanowiącej trzon kolekcji Galerii Starmach.
Gry. Prace z kolekcji Galerii Starmach gdyż taki tytuł nosi najnowsza odsłona kolekcji, została pomyślana w taki sposób aby nie powielać schematów wystawienniczych stosowanych do tej pory. Koncepcja wystawy zbudowana jest na grupach prac zestawionych ze sobą w nieoczywisty sposób. Powstał zestawy dzieł, które prowadzą grę z odbiorcą, umożliwią własne, wielotorowe i wielowątkowe interpretacje i skojarzenia.
Wystawa w Sopocie jest szczególna z tego względu, że pierwszy raz Galeria Starmach pokazuje, iż nie tylko sztuka polska ale także dzieła zagranicznych twórców stanowią orbitę jej zainteresowań i tworzą istotny i niezwykle ciekawy fragment kolekcji. O jednym z wielu nieoczywistych zestawów Maria Poprzęcka napisała w eseju Sznury, węzły, ból: "Dziś Andrzej Starmach na wspólnym pokazie zderza ze sobą fotografie Arakiego i rysunki Nowosielskiego. Co wynika z tego mocnego zderzenia?"
Pytanie niezwykle trafnie definiuje całą koncepcję wystawy. Dotyczy bezpośrednio wszystkich możliwych zestawień i konfiguracji prac pokazanych na wystawie Gry. Zapraszamy do oglądania tego wyjątkowego wyboru prac i do wspólnej gry.
Wystawie towarzyszy katalog Gry. Prace z kolekcji Galerii Starmach zaprojektowany przez Ryszarda Bienerta.
Publikacja zawiera eseje autorstwa Marii Poprzęckiej, Andy Rottenberg oraz Julity Delugi. W katalogu zawarte są zdjęcia wybranych i prezentowanych na wystawie prac z kolekcji oraz fotografię ukazujące samą wystawę w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.
Gry. Prace z kolekcji Galerii StarmachPaństwowa Galeria Sztuki w Sopocie
termin otwarcia: 11 kwietnia 2019 r., 19:30
22 marca- 23 czerwca 2019 (od wtorku do niedzieli w godzinach 11.00-19.00)
Artyści: Magdalena Abakanowicz, Nobuyoshi Araki, Stanisław Dróżdż, Władysław Hasior,
Tadeusz Kantor, Jerzy Nowosielski, Roman Opałka, Andy Warhol
Kurator: Julita Deluga
Koncepcja, aranżacja i wybór prac z kolekcji: Andrzej Starmach