stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Gry planszowe - świadectwo cywilizacji Opinie (10)

Wystawa w sopockim "Grodzisku" przedstawia historię gier planszowych zarówno tych znanych kilka tysięcy lat temu jak i tych popularnych w średniowieczu. Dzięki naszej wystawie dowiesz się czy łowcy mamutów znali gry, jakie gry odkrywają archeolodzy w egipskich piramidach, czy Grecy oprócz zawodów na olimpiadach mieli czas na gry, w jakie gry grali legioniści rzymscy i czy szachy były najpopularniejszą grą w średniowieczu. Wystawa jest próbą poszukania odpowiedzi na pytania: czy gry zawsze towarzyszyły człowiekowi, a jeśli tak to jakie? Czy każda cywilizacja miała swój rodzaj gry dla niej charakterystyczny? Jakie gry cieszyły się popularnością przez wieki?

lut 8-9

sobota - niedziela, g. 10:00

Wstęp wolny

w każdy piątek (od 24.01 do 28.02.2025), g. 10:00

bilety 20 zł
ulgowy 16 zł
Prezentujemy zabytki pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku oraz m.in. Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku i Muzeum Narodowego w Kielcach, a także kopie dawnych gier, które udostępniamy zwiedzającym do samodzielnej rozrywki. Są to gry indiańskie, najstarsza gra świata - mankala, gra hnefatafl, czyli szachy wikingów, gra królewska z Ur z Mezopotamii czy też senet - gra faraonów.

Wystawie towarzyszą comiesięczne warsztaty gier planszowych oraz turniej szachowy, a na co dzień możliwość wypróbowania sił w grach, do których instrukcje i plansze są wyłożone na sali wystaw. Dostępny jest także katalog, którego każdy rozdział to swoista kapsuła czasu przenosząca w świat gier starożytnych.

Sopockie "Grodzisko" to urokliwie położony skansen archeologiczny ze zrekonstruowanym wczesnośredniowiecznym grodziskiem, to miejsce niemal realnego spotkania z historią. Wystawa o grach, przez swą otwartą formę i możliwość praktycznego poznania prezentowanych gier, jest doskonałą propozycją dla grup przyjaciół i całych rodzin na wspólną zabawę przy najstarszych i najważniejszych planszówkach naszych pradziadków.