stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wydarzenie w ramach

Projekt Grzegorza Klamana Polonia zawiera serię panoram pejzażu postindustrialnego. To widoki zdewastowanych terenów postoczniowych w Gdańsku jako tło hipotetycznej możliwej rebelii społecznej. Tonacja panoramicznych fotografii odwołuje się do rodzajowego malarstwa XIX wiecznego przedstawiającego ludzkie postaci lub sceny w szerokim tle pejzażu.

sty 24

piątek, g. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
lut 7

piątek, g. 18:00

Wstęp wolny
Ważne są zachowane proporcje, podkreślające kontekst miejsca, a nie pierwszoplanowość rozgrywających się wydarzeń. To przesunięcie akcentów buduje perspektywę patrzenia na historię w antybohaterski sposób na to, co nas otacza: zniszczoną naturę i relikty upadłych projektów przemysłowych. Stocznia Gdańska to miejsce wielkiej rebelii społecznej, która na początku lat 80-tych zmieniła układ polityczny w Europie i Polsce, to również miejsce przegrane upadające pod ciosem zmian, które zapoczątkowało. Miejsce to koncentruje emocje i spięcia schematów myślowych, jest właściwym kontekstem polsko-polskiej wojny o pamięć honor i historię. Fotograficznym panoramom towarzyszyć będzie rzeźba pary wojowników ubranych w zaprojektowane specjalnie stroje zawierające syntezę strojów sarmacko- szlacheckiego i chłopsko-robotniczego. Walka klas i walka ról społecznych wpisana w kulturowe okrycie, skrojona "poszyta" na miarę naszych uprzedzeń i wizji, ciągle nas formatująca jako Słowian, Polaków, Europejczyków.

Artysta/kurator w konwencji fotografii postindustrialnego krajobrazu terenów postoczniowych w Gdańsku, odwołuje się do transformacji systemowej, oraz samej historii stoczni, czyli centrum przemysłu trójmiejskiej aglomeracji, jakie jest symbolem silnego ruchu Solidarności. Poprzez odwołanie się również do rodzajowego malarstwa XIX w., analizę społeczno-polityczną z okresu XVII aż po okres XX w. dotyka problemu funkcjonowania struktury społecznej, ujawniania jej cięgle nowe wymiary i interakcje.

Wernisaż: 25 maja 2016 r. o godz. 19:30 (wstęp wolny)
Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Plac Zdrojowy 2
Ekspozycja czynna: od 26 maja do 26 czerwca 2016 r.,
od wtorku do niedzieli w godz. 11:00 - 19:00
Wydarzenie towarzyszące: 24 czerwca 2016 o godz. 18:00 - promocja katalogu wystawy
goście: Grzegorz Klaman, Jan Sowa
prowadzenie: Maksymilian Wroniszewski
(wstęp wolny)