W samym sercu miasta słynącego z portu, morza i piaszczystej plaży już za kilka dni usłyszeć będziemy mogli hejnał Mariacki. Nie muszą Państwo pokonywać setek kilometrów by poczuć czar i magię jednego z najpiękniejszych miast Polski. Wystarczy pojawić się na koncercie najbardziej krakowskiego z krakowskich kompozytorów – Grzegorza Turnaua. Turnau jak nikt trafia do serc i dusz napełniając nas deszczem ulicy Brackiej. Nie trzeba dodawać, że jest to również uczta umysłu – misternie dopracowana muzyka i słowa powodują, że nagle czas i miejsce przestają mieć znaczenie.
Właśnie to doświadczenie pragniemy zaprezentować w drugiej odsłonie cyklu KLIMATYZATOR.
klimatyzator (gr. klimatos ‘strefa’) tech. aparatura do przetwarzania (oczyszczania, ogrzewania lub chłodzenia, osuszania lub nawilżania) i przemieszczania powietrza.Cykl KLIMATYZATOR to projekt, który narodził się przeszło rok temu. Chcieliśmy w sposób szczególny uwydatnić najpoważniejsze koncerty produkowane przez agencję. W KLIMATYZATORZE usłyszeć można najlepszych polskich artystów, grających jazz, blues, poezję śpiewaną. Koncertem inaugurującym cykl był występ Michała Urbaniaka w gdyńskim klubie Mandragora. W części 2 cyklu usłyszeć i obejrzeć będą Państwo mogli jednego z najbardziej magicznych kompozytorów polskich, który na scenę w Gdyni przeniesie urok i czar Krakowa.
Już teraz możemy zdradzić, że w trzeciej odsłonie – w grudniu pojawi się najbardziej utytułowany w roku 2004 i 2005, polski muzyk nowego pokolenia – Leszek Możdżer.
GRZEGORZ TURNAU. Kompozytor, pianista, wokalista, poeta. Urodził się 31 lipca 1967 roku w Krakowie. Uczył się w szkole muzycznej w klasie fortepianu, później w V Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie, gdzie komponował muzykę dla szkolnego teatru, m.in. do młodzieńczych wierszy Joyce'a.
W 1984 roku, jako siedemnastoletni licealista debiutował na XX Festiwalu Piosenki Studenckiej. Został laureatem I nagrody dzięki własnym kompozycjom do wierszy Szekspira, Baczyńskiego i Witkacego. Po koncercie laureatów trafił - jak mówi - luksusowo, bo na zaproszenie Piotrów, Ferstera i Skrzyneckiego, do legendarnej Piwnicy Pod Baranami (wspomnienie 1, wspomnienie 2). Tam przez lata współtworzył programy kabaretowe, a przy okazji - wspomina - "mogłem nauczyć się czegoś, dowiedzieć się czegoś, podpatrzeć coś, posłuchać czegoś, czymś się zachwycić, zdziwić się czymś w gronie dziwnych, tajemniczych, często szalonych postaci".
W międzyczasie studiował filologię angielską na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale w 1990 roku zrezygnował ze studiów, stając przed wyborem: albo muzyka, albo anglistyka.
Swoją drogę kompozytorską zaczynał od nabożnego - jak mówi - stosunku do twórczości Jana Kantego Pawluśkiewicza i Marka Grechuty. Udało mu się wydeptać własną ścieżkę, indywidualny, niepowtarzalny styl. Jest profesjonalnym, niezależnym, cenionym muzykiem, laureatem licznych nagród. Grzegorz Turnau pracuje na wielu polach: nagrywa albumy solowe, bierze gościnny udział m.in. w takich przedsięwzięciach jak Nieszpory Ludźmierskie, Fuego; pisze muzykę na zamówienie, komponuje dla teatru, filmu, programów telewizyjnych; stworzył dużą formę muzyczną "Wiecznie zielone jest drzewo życia" - rzecz na pograniczu koncertu i teatralnego widowiska; wreszcie, gra koncerty ze stałym zespołem uznanych muzyków, które - wyznaje - sprawiają mu jedną z większych radości. Mówi, że "jest człowiekiem, który przy pomocy muzyki dzieli się z innymi swoim niepokojem".
Grzegorz Turnau na koncercie w klubie UCHO wystąpi z zespołem z składzie:
Berny - perkusja
Królik - gitara
Szterba - saxofon
Jurkiewicz - keyboard/akordeon
Kubiszyn - gitara basowa
SPRZEDAŻ BILETÓW:
GDYNIAMusic Shop – ul.Świętojańska 100
POP MUSIC - DH. Klif al.Zwycięstwa 256
Klub UCHO – ul.Św.Piotra 2
Cyganeria – ul. 3 maja
GDAŃSKEmpik MEGASTORE
GDAŃSK - WRZESZCZ CH Manhattan - Punkt Lotto