stat
Impreza już się odbyła

Habakuk

  • niedziela, 19 lutego 2006, godz. 21.00
  • Lokalizacja
  • Bilety
    15
HABAKUK

Wojciech Turbiarz – gitara, głos;
Wojtek Cyndecki – bas;
Marek Makles – instrumenty klawiszowe;
Jaromir Puszek – perkusja, głos;
Krzysztof Niedźwiecki – gitara, głos;
Adam Celiński – live mix.


„4 Life” – Info
motto: "...życie utworem jest zbyt krótkim, by w refrenach były smutki…"

Habakuk, jedna z najpopularniejszych grup reggae w kraju, wydaje właśnie kolejną płytę. Nosi ona tytuł ”4 Life”.
Tytuł koresponduje ze słowami, które Wojciech „Brodi” Turbiarz, wokalista grupy, śpiewa w jednym z utworów: „przejmujemy stery dla ożywienia atmosfery”.

Zespół przez ostatnie kilka lat nie dawał odpocząć ani sobie, ani swoim fanom. Zagrał 3 ogromne trasy - dwukrotnie Rege Tonite (2003, 2004) oraz Pankregeparty Tour 2004 (wraz z Proletaryatem i Farben Lehre). Wystąpił na wszystkich najważniejszych festiwalach reggae w kraju. Wydał maxisingiel „Rozczochrany Łeb” oraz album winylowy „Hub – A – Dub”. Utwór „Out of Babylon” w remixie Mario Dziurexa znalazł się na europejskiej składance reggae „Regg'in Europe” (wydanej przez francuską firmę Productions Speciales) oraz na jego solowej płycie Activator - remixy", obok zremiksowanych również przez niego utworów Kayah, Bakshish, Kapeli Ze Wsi Warszawa, Macka B czy Zion Train.

Zgodnie ze słowami z singlowej piosenki „Życia Rytm” - „…Nadszedł taki czas, żeby złapać raz. Trzymać życia rytm i nie szarpać się z nim…”,
nastał czas na nową płytę.

Według osób, które miały już okazję zetknąć się z tymi nagraniami (m.in. Jarosław Hejenkowski – autor „Encyklopedii Polskiego Reggae”), jest to najlepsze z dotychczasowych wydawnictw grupy. Habakuk na bieżąco śledzi nowe trendy w reggae, pozostając jednocześnie wierny swym korzeniom. Sam kreuje rozwiązania, czego wynikiem jest nowoczesne brzmienie materiału.

Tradycyjnie już, zespół zaprosił do współpracy przy nagrywaniu płyty gości.

Muniek Staszczyk, który wspólnie z Habakuk od kilku już lat występuje w projekcie Rege Inna Polish Stylee, wykonując wiele polskich i światowych coverów reggae i nie tylko, zaśpiewał w piosence „Miasto”. Kawałek ten to połączenie punkowego czadu z reggae’ową pulsacją okraszone charakterystycznym wokalem Muńka, który w tekście nawiązuje do wspólnego pochodzenia z Częstochowy - „Miasta Świętej Wieży”.

W „Bazie”, autorskiej kompozycji Krzyśka „Kicza” Niedżwieckiego, gitarzysty zespołu, pojawił się kolejny Częstochowianin - Janusz „Yanina” Iwański, uznany przez Marka Jackowskiego (Maanam) za ostatniego bigbitowca w tym kraju.

„Familijna Komitywa” to dancehall’owy killer z gościnnym udziałem jednych z najlepszych nawijaczy coraz prężniej rozwijającej się sceny soundsystemowej – Pablopavo
i Reggaeneratora (Zjednoczenie Sound System, Vavamuffin), BobOne’a i DaBass’a (Rub Pulse Sound System) oraz Zabójczego Sławka z hip-hopowego składu IDEO.

Przygoda Habakuka z hip-hopem ma zresztą dłuższą historię. Już w 1997 roku, podczas festiwalu „Odjazdy” w katowickim Spodku, zespół wystąpił wraz z raperami
z częstochowskiego składu Sektor B, wyprzedzając o parę lat modę na łączenie reggae
z hip-hop’em.
Nic więc dziwnego, że w wielu kawałkach można usłyszeć skrecze, które wyszły spod
palców Haem’a, znanego hip-hopowego producenta współpracującego m.in. z Michałem Urbaniakiem i O.S.T.R.

Już winylowym wydawnictwem „Hub-A-Dub”, na którym współpracował z różnymi producentami – między innymi z Kadubrą, Activatorem i Tomkiem Karczewskim z zespołu Wszystkie Wschody Słońca, Habakuk udowodnił, że nieobce jest mu brzmienie dub’u.
Na nowej płycie w większości kompozycji można usłyszeć dub’owe efekty i smaczki, doskonale wzbogacające brzmienie całości.

W przeciwieństwie do poprzednich płyt, gdzie głównym autorem tekstów był związany z zespołem Artur Szumlas, tym razem większość ich wyszła spod pióra Wojtka „Brody” Turbiarza. Stąd też „4 Life” ma wymiar bardziej osobisty.
Ciekawostką jest, że zespół sięgnął też po poezję Sławomira Gołaszewskiego. Jest to, cytując internetowy serwis Rasta Roots Reggae: „filozof, poeta, kompozytor, muzyk (m.in. Izrael, Asunta), dziennikarz. Propagator kultury alternatywnej w Polsce. Autor książki „Reggae - Rastafari”, tekstów naukowych i publicystycznych, ostatni z dyrektorów legendarnego fan-zinu „Non-Stop”, reporter „Czwartego Wymiaru” i „Wegetariańskiego Świata”, twórca projektu muzycznego Maxidap. W Polskim Radiu prowadził program "Reggae Pieśni Wędrowców" traktujący o reggae i rastafarianiźmie. Studiował w Warszawie, Amsterdamie
i Krakowie. Pracował w Instytucie Aktora - Teatrze Laboratorium we Wrocławiu, Drugim Studio Wrocławskim i w Centrum Animacji Kultury w Warszawie. W latach 80-tych i na początku lat 90-tych jego nazwisko znali wszyscy, którzy choć trochę interesowali się muzyką rodem z Jamajki. Dwudziestominutowa audycja jego autorstwa przyciągała przed radioodbiornik jak magnes. Potem nastała cisza”.
Jeden z jego tekstów - „Ja jako ty” śpiewa, występująca już z zespołem na początku jego działalności, Irie. Powracając teraz, dodaje tej kompozycji wiele ciepła.

Utworem „Zostanę Politykiem” Habakuk w ironiczny sposób wypowiedział się na temat polskiej polityki w okresie wyborów parlamentarnych i prezydenckich (odbiło się to szerokim echem w Polsce i zagranicą – Habakuk dał między innymi wywiad dla Radio Chicago). Do tej kompozycji powstał teledysk, którego reżyserem był Paweł Popko – twórca między innymi klipa „Chomiczówka” Sidneya Polaka.

Kompozycja „Kto?” (Brass Version) została już wcześniej opublikowana na winylowym „Hub-A-Dub”, zaś w wersji wokalnej ukaże się na „Far Away From Jamaica”, składance polskiego reggae, którą już niebawem wyda wytwórnia „W Moich Oczach”.
Teledysk do tej piosenki powstał w Ostródzie – mieście, w którym odbywa się najpopularniejszy obecnie festiwal reggae w Polsce – Ostróda Reggae Festiwal i doskonale oddaje klimat i specyfikę tego miejsca. Jego twórcami byli Beata Liszewska i Tomek Mielcarz, którzy wcześniej już zrealizowali dla Habakuka klip live do utworu „Rasta Trans”.

Wydawca - Gigant Records, www.gigantrecords.com
Management - Zakład Koncertowy Artakcja, www.artakcja.com
Strona zespołu - www.habakuk.art.pl

Bilety w cenie: 15PLN, do nabycia w Mandragorze, Tawernie (Gdynia, Skwer Kościuszki 11) oraz w Empikach; a także: Gdańsk: Chrom, ul. Rajska 12 B; Gdańsk Wrzeszcz: Chrom, ul. Wajdeloty 10; Gdańsk Zaspa: Salon Muzyczny PULS, Centrum ETC; Gdynia: Chrom, ul. Świętojańska 112; Music Shop, ul. Świętojańska 100; Salon Muzyczny PULS, Centrum GEMINI.