stat

Halloween inaczej: Mroczne Dni Otwarte trójmiejskiego uniwersytetu

Trójmiejski uniwersytet przygotował dla uczniów i nauczycieli szkół średnich, zwłaszcza maturzystów, wyjątkowe wydarzenie w atmosferze zbliżającego się święta Halloween. To wypełnione licznymi atrakcjami związanymi z tematyką prawa i kryminalistyki Mroczne Dni Otwarte.

Wydarzenie odbędzie się 29. i 30. października na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku. W trakcie dwóch dni odbędzie się szereg merytorycznych wykładów, warsztatów oraz atrakcji dotyczących różnych obszarów związanych z prawem i kryminalistyką. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w fascynujących zajęciach, takich jak badanie miejsca zbrodni, zwiedzanie sali sądowej, rozwiązywanie zagadek kryminalistycznych czy symulacja oględzin zwłok.
HARMONOGRAM:

Dzień I 29.10.2024


09.00-09.45 Rejestracja + quiz dotyczący kierunków WPIA

09.45-10.30 "Predykcja sprawcy zabójstwa" - wykład dr Beata Speichert-Zalewska, naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Gdańsku (sala: C006)

10.30 Otwarcie Wystawy "Archeologia Zbrodni. Niemieckie zbrodnie w Chojnickiej Dolinie Śmierci", autorzy: dr Dawid Kobiałka (Uniwersytet Łódzki), prok. Tomasz Jankowski (IPN Oddział w Gdańsku), Daniel Frymark.

Podczas otwarcia wystawy głos zabierze dr Marek Szymaniak - Dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, dr hab. Jan Wiśniewski, prof. UWSB Merito -Rektor Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku, dr Klaudia Skelnik Prodziekan Wydziału Prawa i Administracji UWSB Merito (zieleniec przed Gmachem Głównym Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku)

10.30-11.15 Warsztaty
"Prawo karne a codzienność od niewinnego zachowania do popełnienia czynu zabronionego" - adw. Piotr Mielcarek, obrońca w sprawach karnych (sala C306)
"Super moc, czyli toga z czerwonym żabotem" - Agnieszka Komarnicka-Drużbycz, prokurator Prokuratury Okręgowej w Gdańsku (sala: C307)
"Ciąg Dalszy Nastąpił - praca ze skazanym po wyroku" - Katarzyna Gulcz, kurator sądowy (sala: C308)
"Czy ściganie zbrodni niemieckich w XXI wieku ma sens?" - Dyskusja z udziałem: prok. Tomasz Jankowski, IPN Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku, dr Dawida Kobiałka, Uniwersytet Łódzki, prowadzenie: Jakub Klebba, IPN Oddział w Gdańsku (sala: C311)
zagadki kryminalistyczne (aula C002)
11.30-12.45 Warsztaty tematyczne:

,Symulacja oględzin zwłok - mgr Jacek Winkler, były funkcjonariusz policji, ekspert kryminalistyki wraz z Studenckim Kołem Kryminalistyki i Nauk Pokrewnych Corpus Delicti (tworzenie wersji kryminalistycznych, pobieranie śladów linii papilarnych, zdjęcia sygnalityczne), (sala: C006),
wejście do laboratorium kryminalistycznego AP2,
zwiedzanie Sali Sądowej B009.
12.45-13.15 "Krwawa przerwa" (catering tematyczny, sala C 309)

13.15-14.00 Wykłady "Słynne zabójstwa"

sprawa Gorgonowej - mgr Mariusz Jaskulski (sala C306)
Andrzej Zaucha - adw. Joanna Gręndzińska (sala C307)
Kobiety jako sprawczynie zabójstw - mgr Katarzyna Latoszek (sala C308)

Dzień II 30.10.2024


09.00-09.45 Rejestracja + quiz dotyczący kierunków WPIA

09.45-10.30 "Modus operandi sprawców zabójstw seksualnych" - wykład dr Bożenna Piątkowska (aula: C006)

10.30-11.15 Warsztaty:
"Autentyczność dokumentów" - Wojciech Cyplik, ekspert kryminalistyki Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Gdańsku (sala: C306)
"Daktyloskopia - królowa kryminalistyki" - Przemysław Andrearczyk, ekspert kryminalistyki Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Gdańsku (sala: C307)
"Opowiedz mi co widziałeś jak przesłuchiwać, aby poznać prawdę" - adw. Marek Aureliusz Karczmarzyk (sala: C308)
"Sprawy karne okiem sędziego karnisty" - Krzysztof Więckowski, sędzia Sądu Rejonowego w Gdyni (sala: C304)
11:30-12:45 Warsztaty tematyczne:

Symulacja VR - wirtualne badanie miejsca zdarzenia w laboratorium kryminalistycznym AP2,
zwiedzanie Sali Sądowej B009.
12:45-13:15 "Krwawa przerwa" (catering tematyczny, sala C309)

13.15-14.00 "Przestępstwa prostytucyjne" - wykład mgr Katarzyna Latoszek (sala: C006)


To doskonała okazja, aby sprawdzić swoje predyspozycje do studiowania na kierunkach prawniczych oraz porozmawiać z doświadczonymi profesjonalistami - adwokatami, prokuratorami, sędziami, policjantami, kuratorami sądowymi i pracownikami laboratoriów kryminalistycznych. Uczestnicy będą mogli zbierać odciski palców, przymierzać togi sądowe, brać udział w badaniach miejsca zbrodni, wysłuchać ciekawych wykładów oraz zdobywać nagrody w quizach.

Program Mrocznych Dni Otwartych Wydziału Prawa i Administracji oparty jest na formule aktywnego uczenia się poprzez uczestnictwo. Ten sposób nauki towarzyszy studentom na co dzień i chcemy pokazać, jak dobre przynosi efekty. W mrocznej scenerii, tuż przed Halloween, spotkamy się, aby uchylić rąbka tajemnicy, jak wygląda nauka na naszym Uniwersytecie. W trakcie wielu wydarzeń zaplanowanych na 29. i 30. października będzie można poznać naszych wykładowców i partnerów - profesjonalistów z branży, a także naszych wspaniałych studentów. - mówi Joanna Gręndzińska, menedżer kierunków Prawo i Prawo w biznesie.

Mroczne Dni Otwarte to nie tylko możliwość zgłębienia tajników prawa, ale także zapoznania się z nowoczesnym środowiskiem edukacyjnym Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku. Uczestnicy będą mieli szansę zwiedzić nowoczesne budynki oraz laboratoria, w których studenci uczą się w warunkach odwzorowujących przyszłą pracę.

Wydział zachęca do udziału w wydarzeniu w mrocznym, halloweenowym przebraniu.

Informacja o biletach

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na warsztaty, zapraszamy do wcześniejszych zapisów przez formularz: TUTAJ
paź 26

sobota, g. 10:00 - 13:00

Wstęp wolny
paź 31

czwartek, g. 18:00

Wstęp wolny