Halo, tu sztuka! to cykl warsztatów rodzinnych w Oddziale Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. W trakcie spotkań łączymy zdobywanie wiedzy z kreatywnymi działaniami pod okiem twórców i artystów. Razem podróżujemy po świecie Gdańska czasów Złotego Wieku i eksplorujemy galerie w poszukiwaniu dzieł i historii, które można zamienić na zupełnie nową sztukę. Podczas tegorocznej edycji poznamy różne techniki stosowane przez dawnych artystów i rzemieślników. Na warsztat weźmiemy między innymi: malarstwo, rzeźbiarstwo, pracę z gliną, metalem i tkaniną.
Halo, tu sztuka! GrafikaSłyszeliście kiedyś o risografii? Risografia, w skrócie Riso, to wynaleziona w Japonii w latach 80 XX wieku technologia druku. Polega ona na szybkim powielaniu kolejnych kopii za pomocą matrycy z wyciętym wzorem. Maszyna do Riso przypomina trochę kserokopiarkę. Technikę tę lubią artyści i osoby wydające niezależne druki, np. magazyny. Dzięki niej można łatwo i szybko wykonać dużą liczbę odbitek.
Co czeka was na warsztatach? Poznacie krótką historię Riso, sposób działania urządzenia oraz proces przygotowywania projektów do druku. Następnie za pomocą papieru, kalki i markerów wykonacie własne projekty, na bazie których stworzymy dwukolorowe plakaty w formacie A3.
Prowadzenie: Kuba Janik, Wydawnictwo Eksperymentalne.
INFORMACJE PRAKTYCZNE:- warsztaty rodzinne: dla dzieci w wieku 8-13 lat
- termin: 22.09.2024 (niedziela)
- miejsce: Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1, Gdańsk
- czas rozpoczęcia warsztatów: godz. 11.30
- czas trwania: maksymalnie 5-6 godzin
- koszt: w cenie biletu wstępu na wystawę
- obowiązują zapisy: zapisy@mng.gda.pl
- rezerwacja: zapisy na warsztat ruszają od 01.09.2024. W wiadomości proszę podać numer telefonu, imię i wiek dziecka oraz tytuł warsztatów.
KOLEJNE SPOTKANIA:- Halo, tu sztuka! Glina, 12 i 26.10.2024, prowadzenie: Grażyna Tomaszewska (zapisy od 16.09.2024)
- Halo, tu sztuka! Rzeźba, 16.11.2024, prowadzenie: Natalia Wiśniewska (zapisy od 18.10.2024)
- Halo, tu sztuka! Tkanina, 14.12.2024, prowadzenie: Agata Rzeźnik. Waste Lab (zapisy od 15.11.2024)
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania: Działania edukacyjne i promocyjne dla publiczności Muzeum Narodowego w Gdańsku