stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

W dniach 23-24 sierpnia 2019 r. w Gdyni odbędzie się pierwsza edycja polsko-skandynawskiego festiwalu metalowego HELLIAD Fest. To pierwsze takie wydarzenie na Pomorzu, którego celem jest stworzenie nowej jakości festiwalu, łączącego wysoki poziom polskiej sceny metalowej z kolebką ciężkiego brzmienia - Skandynawią. W parku w gdyńskich Kolibkach ustawią się dwie duże sceny, czego efektem będzie potężna dawka zróżnicowanych stylów death, black i doom metalu.

cze 4-7

środa - sobota, g. 14:00

Gdańsk, Stocznia Cesarska
bilety 749 zł
Kup bilet
lip 18-20

piątek - niedziela

bilety 160 zł
Kup bilet
Całe przedsięwzięcie, wzorem kultury skandynawskiej, charakteryzuje mocno rodzinny charakter. HELLIAD FEST aktywnie wspiera wymianę kulturową w obrębie całej Europy, łącząc doznania artystyczne z promocją wartości takich jak równość, tolerancja i więzi społeczne. Organizatorzy zapraszają całe rodziny, zapowiadając nawet wydzielenie strefy Kids Zone z animacjami dla najmłodszych.

ciężkie brzmienia - koncerty w Trójmieście


Festiwal rozpocznie klubowy dzień poprzedzający (23 sierpnia, Klub Muzyczny Ucho), gdzie, pod wspólnym logiem HELLIAD FEST, zobaczymy na scenie kolejne sześć zespołów.

Piątek, 23 sierpnia 2019 | Klub Ucho
18:30 Bramka
19:30 SUNWORM
20:30 THAW
21:30 IN TWILIGHT'S EMBRACE
22:30 ENTROPIA
23:30 BELZEBONG

Sobota, 24 sierpnia 2019 | Klub Ucho
00:40 NIGHTRUN'87

Sobota, 24 sierpnia 2019 | Park Kolibki
15:00 Bramka
16:20 DESOLATOR (SE) || FLAME STAGE
17:00 SLAGMAUR (NO) || STONE STAGE
17:35 THY DISEASE || FLAME STAGE
18:25 BLAZE OF PERDITION || STONE STAGE
19:20 OBSCURE SPHINX || FLAME STAGE
20:30 BLINDEAD || STONE STAGE
21:40 DECAPITATED || FLAME STAGE
22:50 SATYRICON || STONE STAGE

Niedziela, 25 sierpnia 2019 | Park Kolibki
00:10 BATUSHKA || FLAME STAGE




Line Up:

SATYRICON to norweski zespół black metalowy, założony w 1991 roku w Oslo. Jego rdzenni członkowie to Sigurd "Satyr" Wongraven - lider, główny kompozytor i autor tekstów - oraz perkusista Kjetil Vidar "Frost" Haraldstad. Podczas koncertów zespół występuje z udziałem muzyków sesyjnych. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że gwiazdą pierwszej edycji HELLIAD FEST jest kultowy zespół SATYRICON. To podkreśla, jak wyjątkowy jest HELLIAD. Od pierwszego dnia postawiliśmy sobie za cel zorganizować trójmiejską imprezę na światowym poziomie i udało się nam. Zaproszone przez nas zespoły prezentują różne odmiany ciężkiego grania, ale łączy je wysoki poziom artystyczny. Dotychczas nie mieliśmy takiego wydarzenia na Pomorzu. Program festiwalu doskonale odwzorowuje charaktery organizatorów i pokazuje, że nie boimy się sięgać wysoko i mieszać ze sobą różne klimaty muzyczne. Mamy nadzieję, że uczestnicy dadzą nam wotum zaufania i po wakacjach będziemy mogli rozpocząć prace nad kolejną edycją - mówi Magdalena Górecka, pomysłodawca i organizator HELLIAD FEST.

SATYRICON gra black metal połączony z tradycyjnymi motywami heavy metalowymi, nieustannie testując granice gatunku. Grupa była pierwszym norweskim black metalowym zespołem, która związała się z międzynarodową wytwórnią płytową EMI.

DECAPITATED
Decapitated to polska grupa muzyczna wykonująca technical death metal. Założyli ją w 1996 roku w Krośnie gitarzysta Wacław "Vogga" Kiełtyka, perkusista Witold "Vitka" Kiełtyka oraz wokalista Wojciech "Sauron" Wąsowicz. Grupa wydała łącznie siedem albumów studyjnych, które zostały pozytywnie ocenione zarówno przez fanów, jak i krytyków muzycznych. Zespół znany jest na całym świecie i uczestniczył w licznych festiwalach muzycznych, takich jak Metalmania, Metalfest, Hunter Fest i Ozzfest. Czasopismo Metal Maniacs określiło grupę mianem nadziei death metalu.

OBSCURE SPHINX
Obscure Sphinx to polska grupa muzyczna wykonująca post-metal. Powstała w 2008 roku w Warszawie z inicjatywy gitarzysty Bartosza Badacza i perkusisty Mateusza "Werbla" Badacza. Debiutancka płyta zespołu pt. Anaesthetic Inhalation Ritual miała swoją premierę 15 kwietnia 2011 roku. Od tej pory zespół wydał łącznie trzy albumy studyjne i regularnie gra koncerty nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Twórczość zespołu jest bardzo charakterystyczna dzięki głosowi wokalistki Zofii "Wielebnej" Fraś.

BLINDEAD
Polski zespół założony w Gdyni w 1999 roku przez basistę Michała Zimorskiego i gitarzystę Mateusza Śmierzchalskiego. Znany jako Blindead od 2003 roku, zespół wykonuję muzykę z pogranicza sludge, doom i metalu progresywnego. Do 2013 roku zespół wydał cztery, pozytywnie oceniane przez krytyków, albumy studyjne Devouring Weakness (2006), Autoscopia / Murder In Phazes (2008), Affliction XXIX II MXMVI (2010) oraz Absence (2013).

SLAGMAUR
Założony w 1997 roku jako Norske Synder, zespół stał się znany jako Slagmaur w 2006 roku. Oficjalnie mówią, że są najmroczniejszym i najbardziej przerażającym black metalowym zespołem, jaki kiedykolwiek postawił stopę na planecie Ziemia. Członkowie zespołu są bardzo skryci i niewiele wiadomo o ich życiu prywatnym, ale ich występy na żywo są bardzo oryginalne i znane. Slagmaur grają eklektyczny, wielowarstwowy i złożony Black Metal.

BLAZE OF PERDITION
Polska grupa muzyczna wykonująca black metal, powstała w 2007 roku, w Lublinie, na kanwie zespołu Perdition. Blaze of Perdition tworzy atmosferyczny black metal wypełniony wymownym i emocjonalnym tekstem. Stopniowo odchodząc od ortodoksyjnej estetyki gatunku, krystalizuje swój własny sposób wyrażania wewnętrznej ciemności, co słychać na kolejnych pełnowymiarowych albumach zespołu, z których najnowszy, wydany w 2017 roku Conscious Darkness, zebrał bardzo przychylne recenzje.

THY DISEASE
Polska grupa muzyczna powstała w 1999 roku w Krakowie. Wykonująca początkowo muzykę z pogranicza black i death metalu, po wydaniu drugiego albumu studyjnego zwróciła się w stronę death metalu z wpływami muzyki elektronicznej. Obecnie Thy Disease ma na swoim koncie aż sześć albumów studyjnych i kolaboracje z najlepszymi polskimi muzykami metalowymi.

DESOLATOR
Desolator to szwedzki zespół death metalowy, założony w 2009 roku w Sztokholmie. Początki zespołu poświęcone były klasycznemu death metalowi w stylu szwedzkim. Po wydaniu pełnometrażowego krążka Unearthly Monument, grupa skupiła się na bardziej epickim, monolitycznym brzmieniu. Desolator nagrywa właśnie swój drugi pełnowymiarowy album i szykuje się do wzięcia szturmem międzynarodowej publiczności.

BATUSHKA
Batushka to projekt blackmetalowy, który swoją sławę zawdzięcza aury tajemnicy otaczającej zespół występujący w maskach, któremu przez początkowy okres udało się pozostać anonimowym. Batushkę charakteryzuje liryczny charakter utworów połączony z licznymi odwołaniami do religii prawosławnej. Wydana w 2015 "Litourgiya" zaowocowała ogromną liczbę fanów, zarówno metalu, jak i nawet spoza gatunku. Nic dziwnego więc, że grupa może pochwalić się występami na legendarnych już festiwalach takich jak Wacken Open Air czy Brutal Assault. Na przełomie roku wokół Batushki zrobiło się gorąco, za sprawą dyskusji wokół problemów wewnętrznych grupy. Teraz zespół przygotowuje się już do premiery drugiej płyty, na którą czeka tak wielu fanów. Występ na Helliad Fest 2019 będzie więc świetną okazją, by na własne oczy przekonać się, czym Batuskha może nas zaskoczyć zarówno w tym roku, jak i w kolejnych latach.

ENTROPIA
Entropia jest polskim zespołem psychodelicznym. Wraz z wydaniem zmieniającego świadomość, drugiego albumu "Ufonaut" nakładem Arachnophobia Records w 2016 roku, zespół zdołał nasycić typową post-blackmetalową scenerię kwaśnym posmakiem, jednocześnie czyniąc pozostawanie w kontrze do wszelkich oczekiwań swoim modus operandi. Entropia wyznaje holistyczną filozofię, według której światopogląd psychodeliczny przybliża nas do Osobliwości.

THAW
Trzy lata po premierze "Earth Ground", THAW powrócił z nowym albumem "Grains".

Nagrany podczas kilku sesji rozłożonych w różnych okresach, "Grains" to coś więcej niż tylko następny krok w działalności zespołu. Zawierająca pięć kompozycji płyta to dowód na to, że THAW rozwija się w wielu kierunkach naraz. Prócz nieortodoksyjnego pojęcia do black metalu i elementów drone, płyta potwierdza zdolność budowania specyficznej narracji. Odchodząc od tradycyjnych struktur, jest dowodem intensywnego rozwoju twórców.

Podobnie jak poprzednie dzieła grupy, "Grains" zostało nagrane i wyprodukowane w Maq Records Studio i Satanic Audio. Gościnny udział Macieja Morusia (Mitch & Mitch, ex-Starzy Singers) oraz Stawrogina (Odraza), a także okładka zaprojektowana przez Sarsa (Furia) sprawiają, że tym bardziej warto czekać na premierę płyty.

BELZEBONG

SUNWORM

IN TWILIGHT'S EMBRACE

NIGHTRUN 87′
NIGHTRUN87 - (Neo 80's / Synthwave / Synthpop - Gdańsk) to projekt muzyczny stworzony przez Williama Malcolma, amerykańsko - brytyjskiego wokalistę, muzyka i kompozytora wychowanego w Polsce. NIGHTRUN87 to jednoosobowy live act audiowizualny charakteryzujący się dużą dawką energii, elektryzującymi brzmieniami syntezatorów oraz porywającym wokalem muzyka.

Na dzień dzisiejszy NIGHTRUN87 ma na swoim koncie 5 studyjne albumy: NIGHTRUN (LP 2015) wydany przez amerykańską wytwórnię muzyczną Future City Records, STARSHIPS (LP 2016), VIDEO GIRL (EP 2016), DESTROYERS ARE COMING (LP 2018) oraz NIGHTWOLF: Survive The Megadome (OST LP 2018) wypromowane przez samego artystę. Albumy są dostępne w fizycznej i cyfrowej wersji na Bandcamp, iTunes, Spotify, Amazon.

NIGHTRUN87 był nominowany do nagrody "Nowa Twarz" i został zwycięzcą nagrody "Video" za najlepszy teledysk Trójmiejski w plebiscycie DOKI 2016 organizowane w klubie B90 w Gdańsku.

W 2017 i 2018 wiodący kanał youtube promujący muzykę synthwave - NewRetroWave (USA) umieścił utwór "The Workout" i następnie utwór "Leftover Love" na swojej oficjalnej stronie.

W 2017 roku NIGHTRUN87 miał okazję supportować m.in. Drab Majesty, Perturbator czy Agressiva 69. W 2018 wziął udział w trasie SYNTH RUNNER 2049 czołowych polskich producentów synthwave oraz wystąpił na dwóch koncertach u boku kalifornijskiego Dance With The Dead oraz duńskiego Daniel Deluxe.

W październiku 2018 ukazał się najnowszy album NIGHTRUN87 - Nightwolf: Survive the Megadome, który jest oficjalną ścieżką dźwiękową do gry komputerowej Nightwolf (dostępne na Steam).



HELLIAD Fest to nie tylko święto muzyki. Poprzez tę imprezę chcielibyśmy zmniejszyć mentalną odległość między Polską a Szwecją i Norwegią, poprzez promocję wartości, które dla Skandynawów są najważniejsze. Są to między innymi równość, tolerancja i rodzina. Chcemy, żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie stąd pomysł połączenia różnych rodzajów muzyki metalowej pod jednym szyldem. Ponadto, na wzór szwedzkich imprez, planujemy stworzenie strefy przyjaznej dzieciom, by całe rodziny mogły wygodnie uczestniczyć w HELLIADZIE" - mówi Magdalena Górecka, organizator festiwalu.

"Skandynawskie wartości są nam bardzo bliskie i możliwość pokazania ich przez pryzmat skandynawskiego "dobra eksportowego", stanowi idealne pole do rozważań na tematy równości i tolerancji, które są ciągle obecne w dyskusji publicznej. Liczymy na zainteresowanie wydarzeniem również naszych zamorskich przyjaciół i zachęcenie ich do wizyty w naszym pięknym regionie."

Całe przedsięwzięcie, wzorem wartości skandynawskich, ma charakter rodzinny. HELLIAD FEST aktywnie wspiera promocję i wymianę kulturową pomiędzy Polską, a krajami skandynawskimi, łącząc wartości artystyczne z promocją wartości takich jak równość, tolerancja i więzi społeczne. Organizatorzy zapraszają całe rodziny, zapowiadając nawet wydzielenie strefy Kids Zone z animacjami dla najmłodszych.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    64-219 zł
  • Bilet ulgowy
    32-110 zł
23 sierpnia (Klub Muzyczny Ucho):
Helliad Starter - 64,00 zł
Helliad Starter Kids - 32 zł

24 sierpnia (Park Kolibki)
Regular - 189 zł
Regular Kids - 95 zł

Karnet dwudniowy:
Normalny - 219 zł
Kids - 110 zł

Dzieci do lat 3 - wstęp wolny

https://helliad.com/bilety/