"HELLO, MARY LOU" - wyjątkowy koncert w Dzień Kobiet!
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
W tym roku Dzień Kobiet (8.marca) przypada na ostatni dzień karnawału. Z tej okazji w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się wyjątkowy koncert. W Sali Koncertowej na Ołowiance zabrzmią w wersji symfonicznej takie światowe przeboje jak: "Maria Elena" "Michelle", "Gabriela", "Mona Lisa", "Hello, Mary Lou!".
Wykonane zostaną one przez tenora Piotra Rafałko w towarzyszeniu orkiestry symfonicznej Baltic Pops Orchestra, którą pokieruje mistrz Jan Walczyński. Orkiestra składa się w większości z muzyków Polskiej Filharmonii Bałtyckiej
i Akademii Muzycznej w Gdańsku.
BALTIC POPS ORCHESTRA
Jan Walczyński - dyrygent, prowadzenie, aranżacje
Piotr Rafako - śpiew
"Diana" - P.Anka
"Isabelle" - Ch.Aznavour
"Mona Lisa" - N.K.Cole
"Maria Elena" - m.in. N.K.Cole
"Lili Marlen" - M.Dietrich
"Hi-Lili, Hi-Lo" - R.Chamberline
"Hello, Mary Lou" - R.Nelson
"Cindy, Cindy" - R.Nelson (z filmu "Rio Bravo")
"Maria" - L.Bernstein
"Romeo i JULIA" - Nino Rota. "BONNIE i Clyde" - G.Fame
"Eleanor Rigby" - The Beatles
"Michelle" - The Beatles
"Gabriela" - A.C.Jobim
-----
JAN WALCZYŃSKI - dyrygent
Aranżer, kompozytor, dyrygent. Od 1986 roku prowadzi w filharmoniach w całym kraju autorskie programy (we własnych aranżacjach) prezentujące publiczności muzykę filmową, jak i dorobek muzyczny wielkich postaci ze świata rozrywki. Każdy z programów - a przygotował ich już prawie trzydzieści - poświęcony jest innemu wybranemu tematowi bądź twórcy. Z muzyki filmowej są m.in. takie jak: "Muzyka z westernów", "Muzyka z filmów gangsterskich", "Muzyka z romansów", "Muzyka filmowa Ennio Morricone", "Muzyka filmowa Nino Roty", a z muzyki rozrywkowej: "Frank Sinatra", "Elvis Presley", "Nat King Cole", "Ray Charles".
Ważne miejsce w jego pracy zajmuje twórczość dla dzieci. Skomponował muzykę do ok. pięćdziesięciu przedstawień dla dzieci do teatrów we Wrocławiu, Łodzi, Szczecinie, Katowicach, Krakowie i Jeleniej Górze. W filharmoniach prezentuje muzykę z filmów dla dzieci i młodzieży (m.in. "Królewna Śnieżka i krasnoludki", "Król lew", "Władca pierścieni") oraz muzykę własną, skomponowaną jako dźwiękowa ilustracja do znanych i lubianych bajek Brzechwy i Tuwima. W Teatrze Muzycznym we Wrocławiu wystawiono jego balet "Królowa Śniegu" (wg J.Ch. Andersena). Jest znany i ceniony z tworzenia świetnie brzmiących i ciekawych aranżacji. Nagrał płytę "Piosenki filmowe z lat 50-tych" oraz płytę z kolędami z orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej.
PIOTR RAFALKO - tenor
Absolwent Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Kazimierza Pustelaka. Umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich Ernsta Haefligera, Sylvii Geszty i Mariany Nicolesco. Laureat konkursów w Dusznikach-Zdroju i Braili (Rumunia).
Występował na wielu festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą. Do najbardziej prestiżowych należy zaliczyć koncert inaugurujący 38 Muzyczny Festiwal W Łańcucie, gdzie razem z Ewą Podleś i Cyprianem Katsarisem wykonał "Pieśń o Ziemi" Mahlera, 14 Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Davos (Szwajcaria), I Europäische Herbstakademie - Essen (partia tytułowa w "Orfeuszu" Monteverdiego) i 45 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, gdzie wziął udział w pierwszym wykonaniu opery kameralnej Osvaldasa Balakauskasa "La lointaine".
Dysponuje szerokim repertuarem oratoryjno-kantatowym, z którym występuje na estradach polskich filharmonii i koncertuje za granicą. Wymienić należy chociażby tournee po krajach Beneluksu (Requiem Mozarta) z Filharmonią Świętokrzyską, Japonii i Hiszpanii (9 Symfonia Beethovena). Na scenie operowej debiutował w "Krakowiakach i Góralach" w Teatrze Wielkim w Poznaniu i Operze Narodowej w Warszawie ("Król Roger" Szymanowskiego, "Wesoła wdówka" Lehara). śpiewał w teatrach operowych w Niemczech (Lubeka, Passau). Spośród wykonanych partii operowych najważniejsze to: Don Ottavio ("Don Giovanni" Mozarta) Grimoaldo ("Rodelinda" Haendla), Camille de Rosillon ("Die lustige Witwe" Lehara) oraz Erzähler ("The Rape of Lucretia" Brittena). Przez kilka sezonów solista Warszawskiej Opery Kameralnej ("Der Kaiser von Atlantis" Ullmanna, "Lucio Silla", "Il sogno di Scipione", "Thamos", "Zaide", "Die Entführung aus dem Serail" Mozarta, "Il sogno di Scipione" Hassego)Jest również solistą Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
Chętnie sięga do repertuaru rozrywkowego. Regularnie współpracuje z aranżerem i dyrygentem Janem Walczyńskim, pod którego kierownictwem wykonuje światowe standardy rozrywkowe i jazzowe. Jest też solistą zespołu alTango!, z którym od lat występuje w kraju i za granicą śpiewając zarówno przedwojenne jak i współczesne światowe przeboje tangowe.