stat
PATRONAT

Henryk Cześnik i jego studenci | wystawa zbiorowa

Henryk Cześnik i jego studenci
Wystawa zbiorowa
Do wzięcia udziału we wspólnej wystawie profesor Henryk Cześnik zaprosił swoje studentki i studentów z ASP w Gdańsku:
Piotr Bąkowski  |  Filip Ignatowicz  |  Jakub Koncewicz  |  Jakub Pieleszek  |  Zuzanna Śmigielska  |  Julia Tymańska

Wystawa odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz i Marszałka Województwa Pomorskiego.

Henryk Cześnik
Jeden z ważniejszych obecnie twórców sztuki w Polsce. Urodzony w 1951 roku w Sopocie. Absolwent Wydziału Malarstwa PWSSP w Gdańsku, dyplom w pracowni prof. K. Ostrowskiego w 1977 roku. Obecnie profesor na tejże uczelni  (ASP), mieszkaniec Sopotu. Brał udział w stukilkudziesięciu wystawach indywidualnych w renomowanych galeriach świata. Jego prace znajdują się w zbiorach liczących się Muzeów Narodowych Polski oraz kolekcjach prywatnych. Laureat licznych nagród artystycznych. Z sopocką Triadą  zwiazany od początku jej istnienia.

W marcu 2008 galeria Triada umieściła nazwisko artysty w Kompasie Sztuki- rankingu polskich artystów współczesnych. Obecnie profesor zwyczajny Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Kierownik Pracowni Podstaw Malarstwa i Rysunku na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Artysta brał udział w ponad stu wystawach indywidualnych w licznych galeriach w kraju i za granicą, m.in. otwarcie galerii Triada w Gdańsku (1999); w Instytucie Kultury Polskiej i Galerii Koralewski w Paryżu (2002), Lwowskiej Galerii Sztuki (2002); Muzeum Sztuki w Odessie (2003); Galerii w Druskiennikach, (2004), Galerii Sztuki w Nancy (2004); Galerii Atlas Sztuki w Łodzi (2005); Instytucie Polskim w Pradze (2005); Fabryce Trzciny w Warszawie (2005) wyst. zbiorowa; Pałacu Sztuki w Krakowie (2006), Instytucie Polskim w Sztokholmie (2006); Naestved Kunstforening (2007) w Danii. Odbył wiele podróży artystycznych, uczestniczył w plenerach krajowych i międzynarodowych. Prace Henryka Cześnika znajdują się w zbiorach muzealnych w Polsce, Rosji, Bułgarii, w Niemczech, w kolekcjach instytucji, muzeów  i osób prywatnych.

Artysta wziął udział w wystawie 30-lecia galerii Triada we wrześniu 2020 roku.
W dniach 24.09- 7.10.2022 do galerii Triada w Gdańsku zaprosiliśmy  na wystawę trzech artystów: Henryk Cześnik, Jurgen Huber, Jan Pruski.
W dniach 29 września 13 października 2023 roku artysta brał udział w wystawie Ars longa vita brevis Sztuka jest wieczna w galerii Triada.


.