stat

Zapraszamy na wystawę Alicji Grucy pt. "Heroiny". Jest to wystawa będąca podróżą do świata kobiecych postaci stworzonych artystkę, która łączy w swojej praktyce scenografię, kostiumy teatralne i różnorodne poszukiwania artystyczne.

Wernisaż: 21 listopada 2024 (czwartek) godz. 18:00
Galeria Peron / Stacja Orunia GAK

Obiekty / kostiumy: Alicja Gruca
Instalacja dźwiękowa: Irek Wojtczak

Czas trwania ekspozycji
Wystawa czynna do: 31 grudnia 2024

Heroiny to wystawa będąca podróżą do świata kobiecych postaci stworzonych przez Alicję Grucę artystkę, która łączy w swojej praktyce scenografię, kostiumy teatralne i różnorodne poszukiwania artystyczne.

Wielowymiarowe bohaterki
Poprzez unikatowe obiekty i instalacje, dopełnione kompozycjami dźwiękowymi przygotowanymi specjalnie na tę okazję przez Irka Wojtczaka, artystka kreuje wielowymiarowe kobiece bohaterki heroiny utkane z materii, głosów i wyobraźni.

Kostium jako nośnik intymności
Kostium, jako nośnik intymności i osobistych narracji, staje się dla artystki medium do budowania przestrzeni pełnej symbolicznych opowieści.

Fantastyczne i rzeczywiste
Bohaterki Grucy, zarówno fantastyczne, jak i rzeczywiste, są odzwierciedleniem jej wewnętrznych przeżyć, osobistych historii oraz emocji.
Zaproszenie do dialogu
Wystawa jest opowieścią o kobiecości przeżywanej na wielu poziomach, a jednocześnie zaproszeniem do intymnego dialogu z tym, co w nas nieopowiedziane.

Uwaga! Treści wrażliwe: wystawa zawiera elementy symboliczne (ciąża, broń, przemoc), które mogą wzbudzić trudne emocje.

 O artystach
Alicja Gruca kostiumolożka, malarka, scenografka, kreatorka instalacji i obiektów plastycznych, setek unikatowych kreacji kostiumowych. Współzałożycielka Fundacji SFINKS oraz Transgatunkowego Teatru Sfinks. Swoją sztukę prezentowała w USA, Brazylii, Chinach, Niemczech, Rosji, Litwie, Łotwie oraz Polsce. Wielokrotnie nagradzana za działalność artystyczną m.in.: Sopocka Muza, Pomorska Nagroda Artystyczna, Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego w dziedzinie Scenografii. Jej obiekty artystyczne brały udział w wielu wystawach i wydarzeniach. Jest autorką kostiumów do spektakli teatralnych, ostatnio Romeo i Julia reż. Grzegorza Brala w teatrze im. Norwida w Jeleniej Górze. Ma na swoim koncie współpracę z Sopockim Teatrem Tańca. Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, oraz parady, spektakle w przestrzeni publicznej i autorskie pokazy kostiumów, ostatnio Szekspir na Wybiegu dla Teatru w Oknie wybieg na ul. Długiej w Gdańsku.

Irek Wojtczak saksofonista, aranżer, edukator, doktor Akademii Muzycznej w Gdańsku. Twórca nieprzewidywalny, wymykający się jednoznacznym definicjom muzyki. Jako saksofonista i kompozytor nagrał ponad czterdzieści albumów. Został doceniony przez czołowych amerykańskich krytyków magazynów All About Jazz i The New York City Jazz Record. W 2018 roku rozpoczął współpracę z prof. Henrykiem Cześnikiem i jego Teatrem Malowania Współcześnik. Ostatnią jego produkcją muzyczną było wydanie Suity Parzęczewskiej, której premiera odbyła się w 2023 roku w NOSPR. Koncertował z Fonda/Stevens Group, David Murray, Dave Douglas, Jim Black, Chris Speed, Herb Robertson, Jamie Baum American Polish Septet, Mitch & Mitch, Pink Freud, Możdżer/Tymański projekt Chopin.

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego.

Jak dojechać do Stacji Orunia?
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej:
pociąg: (4 min. pieszo od Stacji Orunia), przystanek: Gdańsk Orunia
autobus: 132, 189, 200, 205, 207, 232, 289 (7 min. pieszo od Stacji Orunia), przystanek: Gościnna

9 listopada 2024 - 10 stycznia 2025, g. 18:00

Gdynia,
Wstęp wolny

8 listopada 2024 - 12 stycznia 2025, g. 18:00

Gdańsk,
bilety 10 zł
ulgowy 6 zł