Grupa społeczna Metropolitanka po raz kolejny odsłania życiorysy kobiet związanych z Gdańskiem. W czwartek, 7 listopada o godzinie 18:00 w Instytucie Kultury Miejskiej odbędzie się spotkanie z Gabrielą Danielewicz, współautorką książki "Polki w Wolnym Mieście Gdańsku".
- W spotkaniach Czytelni Herstorycznej Metropolitanki chcemy przywołać pamięć o kobietach Trójmiasta i Pomorza, bohaterkach dnia codziennego i tych, które zmieniały bieg zdarzeń, wpłynęły na losy regionu i Polski - mówi Grażyna Knitter, koordynatorka projektu.
Życiorysy wspominanych kobiet w niczym nie ustępują mężczyznom stale obecnym w dyskursie publicznym. Określenie "herstorie" odnosi się do ukazywania historii z odmiennej perspektywy: angielskie "his story" ("jego historia") zostało zastąpione przez "her story" ("jej historia"). Dzięki projektowi Metropolitanka, opowieści dotychczas zagłuszane przez donośne głosy męskich przodowników zaczynają funkcjonować w powszechnej świadomości.
Listopadowe spotkanie w Czytelni Herstorycznej Metropolitanki zostanie poświęcone książce "Polki w Wolnym Mieście Gdańsku", którego autorkami są Maria Koprowska, Mirosława Walicka oraz gość wydarzenia - Gabriela Danielewicz. Na treść publikacji składają się szkice biograficzne poświęcone Polkom wywodzącym się z rozmaitych grup społecznych i zawodowych, żyjących w przedwojennym Gdańsku. Poza dziejami konkretnych postaci, czytelnik ma okazję zaznajomić się z sytuacją kulturową oraz społeczno-ekonomiczną panującą w tym wyjątkowym mieście na początku ubiegłego stulecia. Książka "Polki w Wolnym Mieście Gdańsku" jest kolejnym dowodem na to, że bieg historii w równej mierze kształtują mężczyźni, jak i kobiety.
Koordynatorka: Grażyna Knitter
Organizatorzy: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Partner: Europejskie Centrum Solidarności
Patronaty medialne: Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl, Gazeta Wyborcza Trójmiasto
Więcej informacji na stronie: metropolitanka.ikm.gda.pl
e-mail: akademia.stoczni@ikm.gda.pl
tel. 505 106 161
Gabriela Danielewicz (ur. 25 V 1939 w Gdańsku) jest dziennikarką, pisarką oraz dokumentalistką dziejów Polonii gdańskiej. W latach 1955-1960 studiowała historię i socjologię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dzieląc czas pomiędzy pracę i naukę, ukończyła w 1968 roku podyplomowe studia dziennikarstwa i historii w Warszawie oraz, sześć lat później, bibliotekoznawstwo w Gdańsku. Doświadczenie zawodowe Gabrieli Danielewicz obejmuje między innymi "Dziennik Bałtycki", kierownictwo biblioteki naukowej w Instytucie Morskim oraz Instytut Nauk Społecznych Politechniki Gdańskiej. Jednocześnie nie przestawała poświęcać się dziennikarstwu i promowaniu zasłużonych i zapomnianych Pomorzan i Małopolan. Jej dorobek składa się z ponad 300 artykułów popularnonaukowych i tyluż audycji radiowych oraz 20 książek z dziedziny literatury faktu. Rok 2007 przyniósł Gabrieli Danielewicz Medal Księcia Mściwoja II. Poza tym, została również uhonorowana najwyższym odznaczeniem Rady Miasta Nowego Sącza - Złotą Tarczą Herbową.
Informacja także na stronie:
metropolitanka.ikm.gda.pl/czytelnia