stat
Impreza już się odbyła
Aktualna edycja
Hevelius Cup 2025
PATRONAT

Hevelius Cup po raz szósty - święto łyżwiarstwa synchronicznego na światowym poziomie, 40 drużyn łyżwiarskich, ponad 700 zawodniczek i zawodników zaprezentuje swoje programy na lodowisku w gdańskiej Hali Olivia.

lut 14-16

piątek - niedziela

Gdańsk,
bilety 40 - 100 zł
5-8 styczeń 2022 - ISU Challenger Series 6th Hevelius Cup
8-9 styczeń 2022 - Interclub 6th Hevelius Cup

Challenger Series to prestiżowa seria pięciu zawodów w łyżwiarstwie synchronicznym rozgrywanych w pięciu różnych miastach (Gdańsk/Polska, Eindhoven/Holandia, Turku/Finlandia, Norwood/USA i Rouen/Francja) w styczniu i lutym 2022 roku. To druga co do ważności kategoria zawodów łyżwiarskich po mistrzostwach świata, która po raz pierwszy rozgrywana jest na gdańskim lodowisku. Organizatorami zawodów są Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego, gdański klub łyżwiarski SKF Iceskater oraz Stoczniowiec - gospodarz Hali Olivia na której lodowisku odbędą się zawody.



Łyżwiarstwo synchroniczne to drużynowa odmiana łyżwiarstwa figurowego. Drużyna składa się z maksymalnie 16 zawodników (realnie prawie wyłącznie zawodniczek, choć nie jest to formalne ograniczenie). W młodszych kategoriach wiekowych występ składa się z jednego przejazdu programu dowolnego, w ramach którego trzeba zaprezentować zestaw obowiązkowych ewolucji, ocenianych przez sędziów podobnie jak w tradycyjnych konkurencjach łyżwiarstwa figurowego. W kategorii junior i senior drużyny (obowiązkowo 16 osobowe) prezentują program krótki i dowolny tak jak we wszystkich pozostałych odmianach łyżwiarstwa figurowego. W programie prezentowane są różne figury tworzone na lodzie przez członków drużyny, podnoszenia, skoki (pojedyncze i podwójne), piruety, spirale, etc.

Panel sędziowski składa się z międzynarodowego grona sędziów oceniających drużynę pod kątem technicznym, punktując każdy obowiązkowy element programu, oraz artystycznym, gdzie punkty otrzymuje się za poziom umiejętności łyżwiarskich, ich osadzenie w muzyce i prezentowanej przez drużynę historii, a w przypadku synchronu także, a może przede wszystkim, za zsynchronizowanie wszystkich łyżwiarzy na tafli lodowiska. Najwyższy poziom na świecie w łyżwiarstwie synchronicznym prezentują drużyny fińskie, rosyjskie i amerykańskie (USA, Kanada).

Na lodowisku w ramach zawodów ISU Challenger Series 6th Hevelius Cup zaprezentuje się 8 drużyn juniorskich i 9 drużyn seniorskich (5-8 styczeń 2022) - każda z drużyn w programie krótkim i dowolnym.

Natomiast w ramach Interclub 6th Hevelius Cup (kategorie dziecięce, młodzieżowe oraz amatorskie - 8-9 styczeń 2022) 23 drużyny w programie dowolnym.

Kibiców zapraszamy na trybuny już od środy, treningi nieoficjalne i oficjalne można oglądać bezpłatnie, natomiast główna część zawodów jest biletowana.



Oficjalne treningi w łyżwiarstwie synchronicznym są oglądane także przez sędziów. Podczas około 10 12 minutowego treningu drużyna musi przynajmniej raz zaprezentować cały, przygotowany na dany sezon, układ taneczny. W tym czasie muzyka odtwarzana jest dwukrotnie co daje łyżwiarzom możliwość zaprezentowania programu dwukrotnie lub podzielonego na dwie części. Podczas treningu sędziowie mają możliwość wstępnego zapoznania się z programem drużyny i umiejętnościami zawodników, ale dopiero występ w czasie zawodów jest punktowany.

Szczegółowa informacja o terminarzu dziennym i godzinowym znajduje się poniżej:
- środa (5 stycznia 2022):
8:00 - 20:00 treningi nieoficjalne (zespoły kategorii junior i senior, wstęp bezpłatny)
- czwartek (6 stycznia):
15:00 - 16:45 treningi oficjalne (program krótki, junior, wstęp bezpłatny)
17:45 - 19:15 zawody (program krótki, junior, bilety)
- piątek (7 stycznia):
10:00 - 14:00 treningi oficjalne (program dowolny junior, program krótki senior, wstęp bezpłatny)
15:45 - 19:30 zawody (program dowolny junior, program krótki senior, bilety)
- sobota (8 stycznia):
10:00 - 12:15 treningi oficjalne (program dowolny senior, wstęp bezpłatny),
12:45 - 15:00 zawody (program dowolny senior, bilety),
15:30 - 20:00 treningi nieoficjalne (młodsze kategorie wiekowe, drużyny amatorskie, wstęp bezpłatny)
- niedziela (9 stycznia):
8:30 - 14:30 treningi oficjalne (młodsze kategorie wiekowe i drużyny amatorskie, wstęp bezpłatny)
14:45 - 19:30 zawody (młodsze kategorie wiekowe i drużyny amatorskie, bilety)


Zawody będzie można oglądać także na żywo w internecie, linki do transmisji w poszczególnych dniach dostępne będą na stronie internetowej organizatora:
https://www.heveliuscup.eu/ (w dniu zawodów należy kliknąć w przycisk "Live stream-data" w
zakładce STREFA KIBICA)

W przerwach na odświeżanie tafli lodowiska kibice będą mogli zaopatrzyć się w łyżwiarskie gadżety i stroje sportowe związane z łyżwiarstwem i zawodami, a także słone i słodkie przekąski serwowane na stoiskach w korytarzu przed wejściem na trybuny Hali Olivia.

Podczas ISU Challenger Series 6th Hevelius Cup Polskę reprezentować będą dwie drużyny juniorskie i jedna seniorska. Gdańszczanki z drużyny Ice Fire (drużyna juniorska i seniorska) reprezentujące klub SKF Iceskater oraz zawodniczki z toruńskiej drużyny Le Soleil. Obie gdańskie drużyny Ice Fire stanowią kadrę narodową w łyżwiarstwie synchronicznym i obie podczas grudniowych mistrzostw polski (poza złotymi medalami i tytułami mistrzyń polski w sezonie 2021/2022) zdobyły niezbędne minimum punktowe upoważniające je do udziału w tegorocznych mistrzostwach świata. Juniorskie mistrzostwa świata odbędą się w marcu w Innsbruku w Austrii, natomiast seniorskie w Hamilton w Kanadzie.

Ponieważ pierwsze pięć krajów z ostatnich mistrzostw świata uzyskuje prawo do wystawienia dwóch drużyn na kolejnych mistrzostwach, w tym sezonie w Innsbruku wystąpią także juniorki z toruńskiego Le Soleil.

Seniorski team łyżwiarstwa synchronicznego powstał w tym roku w Gdańsku i opiera się głównie na zawodniczkach, które w 2020 roku osiągnęły największy sukces w historii polskiego łyżwiarstwa synchronicznego, 9 miejsce w juniorskich mistrzostwach świata w angielskim Nottingham. Nasze zawodniczki osiągnęły już wiek umożliwiający rywalizację w najwyższej klasie sportowej, a sztab trenerski uznał, że jest to odpowiedni moment aby zacząć mierzyć się z najlepszymi drużynami synchronicznymi na świecie. Dodatkowo i paradoksalnie okres pandemii pozwolił naszym łyżwiarkom na znacznie większą liczbę godzin treningu. W pandemii nie mogły funkcjonować szkółki łyżwiarskie, co przełożyło się na większą dostępność lodowiska i możliwość znacznego zwiększenia liczby godzin treningu.

Łyżwiarstwo synchroniczne nie jest na razie dyscypliną olimpijską, ale w 2017 roku w ramach Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej (ISU) powstał zespół pracujący nad opracowaniem zasad rywalizacji umożliwiających włączenie łyżwiarstwa synchronicznego do grona dyscyplin olimpijskich. Mamy nadzieję, że w nieodległej przyszłości będzie możliwe oglądanie naszych gdańskich zawodniczek także na olimpijskich lodowiskach.

Gdyby nie ciągle groźna pandemia, w tegorocznej edycji zawodów Hevelius Cup moglibyśmy spodziewać się znacznie większej liczby drużyn z najdalszych zakątków świata. W poprzednich edycjach Heveliusa gościliśmy drużyny z tak odległych miejsc jak na przykład Australia. Gdańsk jako miasto z niezwykłą i długą historią jest bardzo atrakcyjnym miejscem podróży, a zawodnicy biorący udział w zawodach bardzo chętnie wykorzystują wyjazdy również w aspekcie turystycznym. Tradycją naszych zawodów jest oprowadzanie po Gdańsku zawodników konkurencyjnych drużyn przez nasze gdańskie łyżwiarki. To bardzo przyjemne momenty, które poza sportową rywalizacją, budują przyjacielskie relacje pomiędzy zawodnikami z całego świata i spotykają się z bardzo dużym zainteresowaniem i wdzięcznością przyjezdnych sportowców.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    25 - 85 zł
Bilety w cenie od 25 zł (na pojedyncze dni), oraz karnety w cenie od 75 zł dostępne są na stronie internetowej organizatora:
www.heveliuscup.eu (w zakładce “STREFA KIBICA”)

Bilety będzie można nabyć także bezpośrednio przed zawodami w kasach Hali Olivia, jednak ze względu na ograniczoną liczbę dostępnych miejsc (przepisy pandemiczne) zachęcamy do zakupu biletów przez internet.