stat
Impreza już się odbyła

Historia mówiona

Stowarzyszenie Arteria wraz z partnerem - Instytutem Kultury Miejskiej - zapraszają na warsztaty "Historia mówiona", które odbędą się 23 i 24 maja i poprowadzą je trenerki z pracującego z wielokulturowością Stowarzyszenia Homo Faber - Marta Sienkiewicz i Anna Dąbrowska. Udział w zajęciach jest bezpłatny, zapisy trwają do 21 maja.

wrz 27

piątek, g. 18:00

Gdynia,
bilety 25 zł
wyprzedane
lis 14-15

czwartek - piątek, g. 12:00 - 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Warsztat jest częścią projektu "Szlakiem głosu. Historia mówiona jako metoda przeciwdziałania dyskryminacji", który zbiera historie mówione osób z różnorodnych mniejszości z Pomorza, aby przekształcić je na trasy spacerów po Gdańsku śladami grup mniejszościowych. Projekt kierowany jest do osób z mniejszości, a także osób zajmujących i interesujących się etnologią, wielokulturowością i dyskursami mniejszościowymi, dziennikarstwem czy turystyką alternatywną.

Po serii warsztatów o pracy z pamięcią i historią mówioną osoby uczestniczące zbiorą wywiady w swoich społecznościach, na podstawie których wysnują wspomnieniową narrację o ważnych dla ich historii i codzienności osobach i miejscach. Opowieść ta będzie podstawą do stworzenia trasy zwiedzania Gdańska śladami mniejszości, po której osoby same będą oprowadzać.

Warsztaty odbędą się 23 i 24 maja w godzinach 10.00 - 16.00 w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40. Pierwszego dnia poruszone zostaną tematy historii mówionej jako narzędzia i etyki w pracy zbieracza/zbieraczki opowieści. Prowadzące opowiedzą także o dobrych przykładach działań kulturalnych i społecznych w wykorzystaniem historii mówionej. Drugi dzień poświęcony będzie na dyskusję o tożsamości i kulturze oraz o praktyce pracy z historią mówioną w środowisku wielokulturowym.

Osoby prowadzące:
Marta Sienkiewicz - mgr psychologii, trenerka umiejętności psychospołecznych, animatorka społeczna. Od 2009 roku zajmuje się kwestią funkcjonowania migrantów i uchodźców w Lublinie. Pracuje w projektach integracyjnych dla cudzoziemców przyjeżdżających do Lublina, a także edukacyjnych dla społeczeństwa przyjmującego. Od 2010 roku współtworzy i realizuje cykl wycieczek edukacyjnych "Wyprawka" - pokazujący wielokulturowość Lubelszczyzny. Koordynatorka dwóch edycji Akademii Homo Faber - projektów edukacyjno - aktywizujących dla młodych osób, chcących aktywnie działać w obszarze praw człowieka i wielokulturowości w regionie.

Anna Dąbrowska - animatorka społeczna, trenerka. Ukończyła Szkołę Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Instytutu Nauk Prawnych PAN, a także kurs trenerski Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych (STOP).Od 2010 roku prowadzi szkolenia z zakresu praw człowieka, przeciwdziałania dyskryminacji i mowie nienawiści dla Wojewódzkiej Komendy Policji i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.Od 2010 roku koordynuje cyklem wycieczek edukacyjnych Wyprawka - po wielokulturowej Lubelszczyźnie .Jako Latająca Animatorka Kultury Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę" od pięciu lat jeździ po Polsce wspomagając projekty koncentrujące się wokół tożsamości, pracy z trudną historią i powojennych migracji.

Rekrutacja
Zgłoszenie chęci udziału do 21 maja na adres: szlakiemglosu@art-eria.pl . Prosimy w treści maila podać imię, nazwisko, nr telefonu, instytucję/organizację (jeśli jakąś reprezentujecie), informację, dlaczego chcecie wziąć udział w warsztatach oraz w jaki sposób wykorzystacie zdobytą wiedzę.

Przesłanie zgłoszenia jest równoznaczne z akceptacją regulaminu znajdującego się poniżej, dlatego prosimy o jego wcześniejsze przeczytanie.

Organizator: Stowarzyszenie Arteria
Partnerzy: Instytut Kultury Miejskiej (Polska) ) | Oslo and Akershus University College (Norwegia)