Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na spotkanie z Olgą Dębicką - dziennikarką, reportażystką i pisarką. Podczas którego opowie o niesamowitych historiach gdańszczan ukrytych w fotografiach.
Autorka od zgoła 20 lat jest zaangażowana w misję ratowania i archiwizowania ludzkich losów z tygla narodowościowego w Gdańsku po 1945 r., zainteresowana wielokulturowością Polski i Heimat - tematyką małych ojczyzn.
Rozszyfrowywanie starych rodzinnych fotografii z szuflad było robotą na poły detektywistyczną, archeologiczną i dziennikarską. Stare, płaskie, czarno-białe zdjęcie z szuflady stawało się skrzynką, która uruchamiała pamięć rozmówcy. Nie sposób było zmieścić dramaturgię tych losów w podpisie pod zdjęciem, więc powstawały reportaże. Odbywało się sklejanie życiorysów z odprysków, rekonstrukcja spalonej mapy Gdańska...Nie chodziło jednak tylko o obnażenie pojedynczej fotografii a o pokazanie dramatu rodzinnego. O oddanie życiorysu w depozyt.
Biografie bohaterów Olgi Dębickiej z tygla narodowościowego w Gdańsku po 1945 r. są zwyczajne, powszednie, mało sensacyjne. Ale przecież życie często pisze ciekawsze scenariusze od tych przedstawianych w filmach i w powieściach. Jest miłość, zdrada, zbrodnia, śmiech, łzy, melodramat, happy end. Każdy w tych losach odnajdzie sobie znajome przeżycia.
Olga Dębicka - Dziennikarka, reportażystka, pisarka. Autorka książek m.in. Marka Hłaski widzenie świata, Fotografie z tłem. Publikowała od Dziennika Bałtyckiego po Dialog Deutsch-Polnisches Magazin, przez 12 lat związana z portalem z portalem Wirtualna Polska. Obecnie od 14 lat stały współpracownik National Geographic. Laureatka nagród dziennikarskich i literackich m.in.: Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (Polski Pulitzer), wyróżnienie pod patronatem Nowego Dziennika z Nowego Jorku, Pro Libro Legendo, Grand Press, nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarzy, uhonorowana Golden Pen Top Journalist Award 2015. Prywatnie mama małoletniego Kosmy, mieszka w Gdyni.