stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Historycznie o rzeczach: Meblościanka Kowalskich ludzie i rzeczy wykład

Marzenie każdego Polaka w okresie PRL-u i wybitne osiągnięcie polskiego designu czy przykład masowej i nieszczęśliwej uniformizacji polskich wnętrz? Meblościanka zaprojektowana przez Bogusławę i Czesława Kowalskich towarzyszyła milionom Polaków na co dzień przez ponad trzy dekady.

lis 24-25

niedziela - poniedziałek, g. 15:00

bilety 20 zł
Niektórzy z sentymentem wspominają ją do dziś, inni mają ją nawet nadal w domach! Produkowana masowo zabudowa, choć pozwalała na samodzielny montaż i dawała dużą swobodę w aranżacji przestrzeni, również z powodu swojej nazwy meblościanka Kowalskich lub segment Kowalskiego często odbierana była jako mebel dla każdego.

Mówiono, że przysłowiowy Kowalski to przecież każdy Polak. Popularna nazwa pochodziła jednak od nazwiska projektantów małżeństwa Kowalskich, uznanych architektów wnętrz z Poznania, którzy w 1962 roku wygrali konkurs na projekt mebli do małych mieszkań.

Pierwotna koncepcja przyniosła im niezwykły sukces, jednak kolejne meblościanki z lat. 70, stylowe meble i aranżacje tworzone były już w odmiennej estetyce.

Chociaż meblościanka Kowalskich na trwałe zajęła miejsce w dziejach polskiego designu a przede wszystkim życiu codziennym milionów Polaków, to geneza jej powstania oraz same osoby projektantów nadal są mało znane w powszechnej świadomości jej użytkowników. Niezwykłą historię mebla, jego projektowania, wzornictwa i użytkowania przedstawi podczas wykładu syn Państwa Kowalskich prof. Jacek Kowalski.

Jacek Kowalski syn twórców Mebli Kowalskich Bogusławy i Czesława historyk sztuki, prof. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pieśniarz, poeta, tłumacz. Jego książka pt. Meble Kowalskich: Ludzie i rzeczy jest pierwszą monografią poświęconą meblom Kowalskich. www.jacekkowalski.pl

Czas trwania: ok. 90 min.
Wydarzenie towarzyszy wystawie MY O RZECZACH RZECZY O NAS dofinansowanej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Więcej o wystawie: https://muzeumgdynia.pl/wystawa/my-o-rzeczach-rzeczy-o-nas/