Zespół powstał w 1996 roku jako trio: Guz, Jaca i Pat.
muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście
W 1998 wygrali główną nagrodę na festiwalu Jacka Danielsa w Atenach. Ich pierwsza płyta
"The Wheel" została wyróżniona przez Tylko Rock nagrodą za debiut roku. W tym, co gra
Homosapiens widać odwagę i szerokie inspiracje - od psychodelii, po grunge, gitarową muzykę amerykańskiego południa i country (choć teraz raczej używa się modniejszego americana).
Homosapiens często odwołuje się do Franka Zappy, stąd taka różnorodność brzmień. Niektórzy recenzenci nie wahali się zaryzykować stwierdzenia, że jest debiut ro(c)ku '99 w Polsce. Koncerty Homosapiens to dużo motoryki, przemyślanych dźwięków, emocji i zadumy, która momentami wprawia w dziwny, ale jakże przyjemny trans. Guzik:
"nie jest sztuką zagrać trasę 20-30 koncertów. Sztuką jest zagrać każdy koncert tak, jakby był najważniejszy na świecie".
"The Wheel" jest krążkiem ze wszech miar oryginalnym i utrzymanym na światowym poziomie. Są tutaj fragmenty mocno osadzone w rocku, jest pastisz country i jest też coś, co pokusiłbym się nazwać gitarowym trip hopem. Muzyka sprawia wrażenie zagranej bardzo oszczędnie, jednak jest tak naszpikowana dźwiękowymi smaczkami, jak żaden inny wydany ostatnio w naszym kraju longplay". (Wojciech Kozielski)
Druga płyta
"Big Frank" ukazała się w 2001 roku.
"W nagraniach Homosapiens słychać brzmienie takich zespołów jak The Eels, Pink Floyd, Mercury Rev czy Pavement. A że są to wzorce dobre, a muzycy grupy potrafią wykorzystywać je na własny sposób, "Big Frank" jest albumem ciekawym i jak na Polskę nowatorskim." (Gazeta Wyborcza)
Obecny skład zespołu:
Grzegorz Guziński - wokal, klawisze
Arkadiusz Kraśniewski - bass
Pat Stawiński - gitara, wokal
Marcin Bildziukiewicz - gitara
Marcin Majkowski - perkusja
Jako support wystąpi zespół
Popysze.