I Koncert Promenadowy. Inauguracja Gdańskiego Lata Muzycznego: Romanse Polska Filharmonia Bałtycka Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła

I Koncert Promenadowy. Inauguracja Gdańskiego Lata Muzycznego: Romanse

cze 15

wtorek, g. 20:00

Gdańsk sopot,
I KONCERT PROMENADOWY. INAUGURACJA GDAŃSKIEGO LATA MUZYCZNEGO - ROMANSE

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Polska Filharmonia Bałtycka
Koncert promenadowy

Wystąpią:
Ernst van Tiel - dyrygent
Mariusz Patyra - skrzypce
Orkiestra Symfoniczna PFB

Krzysztof Dąbrowski - prowadzenie

W programie:
Część I - Sala Koncertowa na Ołowiance

Piotr CZAJKOWSKI
Uwertura-fantazja "Romeo i Julia"

Max BRUCH
Koncert skrzypcowy nr 1

Część II - Scena Letnia Filharmonii

Henryk WIENIAWSKI
Romans

Sergei PROKOFJEW
Suita "Romeo i Julia"

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

---

MARIUSZ PATYRA
Urodził się w Orzyszu w Polsce. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku siedmiu lat. Jego nauczycielami byli: prof. Antoni Hoffmann w Olsztynie, prof. Janusz Kucharski w Warszawie, prof. Krzysztof Węgrzyn w Hanowerze i Maestro Salvatore Accardo w Cremonie.

Kariera artystyczna Mariusza Patyry, jako wirtuoza skrzypiec, nabrała tempa po niebywałym zwycięstwie, w " Premio Nicolo Paganini" (Genua 2001) i zdobyciu nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie Kaprysów Nicolo Paganiniego. Artysta w nagrodę otrzymał także kopię skrzypiec " Il Cannone" (Armata), które należały do wielkiego wirtuoza, i miał zaszczyt zagrać na oryginalnym instrumencie Guarneri del Gesu należącym do Nicolo Paganiniego podczas finałowego koncertu wieńczącego Konkurs. Był pierwszym, w historii konkursu, Polakiem, który odniósł tak nadzwyczajny sukces. Mariusz Patyra jest także laureatem Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych J. Joachima w Hanowerze (1997), w Cremonie (1988) i Carla Nielsena w Odense (2000). Wspaniałe osiągnięcia artystyczne otworzyły mu drogę do znakomitych sal koncertowych w Europie, Japonii, Stanach Zjednoczonych Ameryki i Meksyku.

Koncertował z tak wybitnymi orkiestrami jak: z Royal Chamber Orchestra Tokyo, Orchestra Fondazione Arturo Toscanini, Orchestra di Roma, Orchestra Filarmonica Marchigiana, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeusz", Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie i Orkiestra Sinfonia Varsovia.

Nagrania archiwalne, których dokonał dla Polskiego Radia, Północno Niemieckiego Radia (NDR), Zachodnio Niemieckiego Radia WDR) i Włoskiego Radia (RAI TRE) dają pogląd na jakość i poziom wirtuozowskich wykonań artysty. Partyra gra na kopii Guarneri del Gesu 1733 wykonanej przez Christiana Erichsona (Hanower 2003) i na kopii skrzypiec " Il Cannone"( Armata) 1742 wykonanej przez Johna B. Erwina (Dallas 2000).

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    15-45 zł
Bilety w cenach od 15 do 45 zł.

W kasie biletowej będą dostępne karnety na koncerty promenadowe 12.06, 19.06, 26.06. Cena karnetowa 30% od biletów normalnych przy zakupie na trzy koncerty promenadowe.